i Recensies Voedselvervuiling, wat ligt er nog meer op ons bord De Stichting Natuur en Milieu heeft een boekje uitgegeven over vervuilende stoffen in ons voedsel. Het gaat over opzettelijk toegevoegde stoffen, zoals konser- veermiddelen en kleurstoffen. Maar ook resten van stoffen die er in de loop van de produktie en de verwerking in terechtkomen, zoals bestrijdingsmiddelen en desinfek- teringsmiddelen, en sporen milieu vervuiling, zoals zware metalen. Auteur is dr. Lucas Reijnders. De zorg over de kwaliteit van ons voedsel is de afgelopen jaren gegroeid. De ramp met de kern centrale in Tsjernobyl toonde aan hoe kwetsbaar ons voedsel is voor invloeden van buitenaf. Ook de ramp bij Sandoz in Basel zal zijn sporen nalaten in onze voedsel keten. Daarnaast wordt er steeds meer met ons voedsel „geknutseld". Voedingsmiddelen blijven langer „vers" door de toevoeging van konserveermiddelen. Kant-en-klaar -produkten, die steeds meer op de markt komen, bevatten relatief veel toevoegingen die ervoor zorgen dat het produkt er beter uitziet. De verontreiniging in het voedsel kunnen we meestal niet zien en proeven. Er bestaat dan wel een wet waarin wordt aangegeven welke toevoegingen er op het etiket moeten worden vermeld, maar wij komen er nooit achter welke toevoegingen er onopzet telijk in terecht zijn gekomen. Het boekje „Voedselvervuiling - wat krijgen wij nog meer op ons bord?" gaat over al deze stoffen. Na een algemene inleiding worden alle vreemde stoffen alfabetisch gerangschikt, van aluminium tot vinylchloride. Van iedere stof of groep van stoffen wordt beschreven welke bronnen verantwoordelijk zijn voor de aanwezigheid in het voedsel, hoe en waar de besmetting plaatsvindt, of in de toekomst de aanwezigheid in voedsel zal toe nemen, wat de gevaren voor de gezondheid zijn en welke maat regelen de individuele burger en de overheid kunnen nemen om deze risiko's tot een minimum te beperken. Wat krijgen we nog meer op ons bord? Prijs f 7,50 (inkl. porto). Te bestellen door storting van f 7,50 op postgiro 2537078 t.n.v. Sticking Natuur en Milieu te Utrecht, o.v.v. de titel en bij de ZMF, Singelstraat7 te Goes, telefoon 01100-28259. Winkel Zeeuwse Milieufederatie Enkele van de vele uitgaven op een rijMeer kleine beetjes helpen (rapport ZMF over klein chemisch afval en gemeenten) ƒ1,—. Wat doen we met ons klein chemisch afval (brochure ZMF) 0,50. Klein chemisch afval uit huishou dens (Provincie Zeeland i.s.m. werkgroep milieu en huishouden) gratis. Voedselvervuiling - wat ligt er op ons bord (Natuur en Milieu) 7,50. Praktisch milieubeheer in en om het huis (Vereniging Milieudefensie) 29,90. Verven en lijmen (Natuur en Milieu) 9,90. Alles over kringlooppapier (Vereni- ging Milieudefensie) 7,75. Kleine gifatlas van Nederland (Vrij Nederland) 0,25. Bestrijdingsmiddelen in en om het huis (Natuur en Milieu) 9,-. Kernenergie, verlichting of conflict (Herman Damveld) 10,-. Groene ekonomie (C.E.-Scenario) 5,-. Astrix en de kerncentrale (stripver- haal-Aktie strohalm) 5,~. Zeeland zuurder en verzuurder (brochure ZMF) 0,50. Zuren regen schade herkennen in de stad (WISE)/5,-. Zure regen schade herkennen in het bos (WISE) 5,-. Het milieu dankt alle reizigers vergelijking auto-openbaar vervoer (Natuur en Milieu) - gratis. Raffinaderijen en zure regen (rapport Vereniging Milieudefensie) ƒ6,-. Verkeer en zure regen (rapport1 Vereniging Milieudefensie) 6,- Mest en zure regen (rapport Vereniging Milieudefensie) 2,! Mest in Nederland (probleem o»l zicht voor de - toekomstige - veehouder) (Natuur en Milieu) 7,50. Katalogus Westerschelde (histo natuurwaarden, vervuiling en ak i ZMF)/ 2,-, Het bedreigde milieu, de Noord (Werkgroep Noordzee) 12,— Landinrichting op Walcheren, dl visie van de ZMF 2,50. Duinen, wording en verwording (Ekologie) 10,-. Geïntegreerde landbouw (Verer ging Milieudefensie) 5,90. Bedreigde en karakteristieke vo{ in Nederland (Nederlandse Vert niging tot bescherming van vogf 14,-. Internationale handel in wilde planten en dieren (Natuur enMili 15,75. Vogels onder hoogspanning (Natuur en Milieu) ƒ11 De knotwilg (Natuur en Milieu) 3,50. Mond open en ogen dicht (Vere ging Milieudefensie) 7,75. Honger, 10 sprookjes uit de wet (Vereniging Milieudefensie) 7,' Uitverkoop van de tropische nati (Ekologie) 5,-. Wat stoppen ze allemaal in ons el (De kleine Aarde) 4,-. Verder zijn er over diverse ondei werpen folders, stikkers en buttc te verkrijgen.

Wantij | 1987 | | pagina 20