ibis Maatregelen Ongerust 9 in de export ligt tussen de 80 en 90 miljoen gulden per jaar. Daarnaast is er het landschappelijke belangde rol die de meidoorn speelt in het landschap. Het is een plant die het prima doet in de Zeeuwse polders. Van oudsher worden meidooms gebruikt als veekering of kavelscheiding. In het voor jaar zijn de bloeiende meidooms een lust voor het oog. Bovendien zijn de bloe- 1Rond de boomgaarden in een strook van 500 meter zieke planten geheel verwijderen of de stobbe doden. 2. Rond boomkwekerijen met een ver gunning voor het kweken van bakte- rievuur-gevoelige planten moeten zieke planten eveneens in een strook van 500 meter worden verwijderd. 3. Er zijn daarenboven „beschermde gebieden" ingesteld, waarin extra De schoonheid van bloeiende meidoorn men bijzonder in trek bij insekten. Inhet najaar lusten de merels en lijsters graag de rode bessen die de struiken sieren. Meidoorns zijn echter nogal bakterie- vuurgevoelig. Ze gaan er niet aan dood, maar vaak zijn bruine takjes of een half afgestorven struik het teken dat het bakterievuur de plant heeft aangetast. Meidoorns in de buurt van boomgaar den vormen een infektiebron voor pere bomen. Vandaar dat de ziektebestrijding vooral gericht is op het verwijderen van de meidoorn uit de buurt van boom gaarden en boomkwekerijen. Sinds 1984 wordt een nieuw beleid ge voerd door de Planteziektekundige Dienst voor de bestrijding van bakterie vuur. Het doel is alle belangen die in het geding zijn te beschermende boom- en fruitteelt, maar ook de meidoorn in het landschap. In het kort gaat het om de volgende maatregelen. maatregelen ter bestrijding van bak terievuur verplicht zijn. In Zeeland behoren Tholen en het grootste deel van Zuid-Beveland hiertoe. In deze gebieden bestaat er een zogenaamde onderhoudsplicht voor de wilde mei- Geveld door bakterievuur doorn, zodat de bloei voorkomen wordt. Door de bakterie aangetaste meidoorns en andere aangetaste planten moeten hier met wortel en tak worden vernietigd. In Zuid-Beve land wordt hierop een uitzondering gemaakt voor de meidoors in de Poel, inklusief het heggenreservaat en de Kapelse Moer. Hier mogen de mei dooms wél bloeien. Als de plant echter ziek is, wordt deze wel afgezaagd maar niet gedood. Daarnaast worden in Zeeuws-Vlaanderen door de fruitte lers op basis van vrijwilligheid zelf mei dooms opgeruimd als ze zij n aangetast, ook buiten de 500-meter zone. Er is nu enkele jaren ervaring opgedaan met het beleid. De natuurbescher mingsorganisaties hebben in Zeeland altijd loyaal meegewerkt aan de uitvoe ring daarvan. Daarvoor bestaat ook waardering bij de PD en de fruitteelt organisaties. Staatsbosbeheer, Natuur monumenten en het Zeeuwse Land schap kunnen ontheffing krijgen voor de onderhoudsplicht op wilde mei doorns. Toch vallen er binnen natuurbescher mingskring steeds meer ongeruste ge luiden te beluisteren. Betekent dit beleid uiteindelijk niet het verdwijnen van de wilde meidoorn uit het landschap? Rond boomkwekerijen en boomgaarden zijn de meidoorns nagenoeg verdwenen. Op heel veel plaatsen zijn de meidoorns af gezet tot op de grond of enkele centi meters daarboven. Normaal gesproken groeien de stobben snel weer uit, maar in

Wantij | 1987 | | pagina 9