Natuurbouw 10 Voormalige contour van een redoute (plaatselijk bekend als ronduit). beschermd zou moeten worden, is het vogelvrij. De grondgebruik^ Het is een belangrijke plaatselijke „stepping stone". Hoewel dit gebiedje kan het stuk grond scheuren en egaliseren. landschapselementen als putten, heg gen en bomen zullen wellicht verdwij nen en onverharde wegen worden ver hard, dit alles ten behoeve van een effi ciëntere bedrijfsvoering. Vaak wordt gedacht dat de natuur „geregeld" is in de bestemmingsplannen en de relatienota- gebieden. Voor de rest ben je daar dus mee klaar. Voor de natuur hoef je dan niets meer te doen. Ik vind dat eigenlijk niet goed. Ik vind dat zo'n kommissie de verant woording op zich moet nemen om ook naar het gebied te kijken als een plano logisch geheel. De kommissie moet ook aktief zijn om het landschap kwalitatief te verbeteren. Er is immers sprake van verandering (is achteruitgang) van de landschapswaarde. Welke konsekwen- ties heeft het landbouw-belang, het na- tuurbelang, het rekreatiebelang voor het landschap in de administratieve ruil verkaveling in West-Zeeuws-Vlaande ren? Zo zou je daar naar moeten kijken. En om die diskussie goed te kunnen voeren, is het belangrijk dat de natuur bescherming een stem heeft. In de prak tijk wordt ik best voldoende serieus ge nomen door de kommissieleden, maar ik blijf een adviseur. Steeds is er de na druk dat het een puur landbouwbelang is. Dat is onjuist. Ik vind het ook kort zichtig om het alleen zo te bekijken. In deze tijd zou er geen administratie ve ruilverkaveling uitgevoerd moeten worden, maar een administratieve her inrichting. Ik vind dat met name de Landinrichtingsdienst zich erg eenzijdig richt op de mogelijkheid van ruilver kaveling. De mogelijkheid om herin richting toe te passen wordt weinig be nut. Sterker nog, het lijkt erop dat de Landinrichtingsdienst alleen maar ruil verkaveling wil". „Zoals ik al zei zullen door aanpassingen van de infrastruktuur een aantal kleine landschapselementen verdwijnen. De aankleding van een aantal dijken kom- penseert dat slechts zeer ten dele. De mogelijkheid voor toepassing van na tuurbouw is in de landinrichtingswet aanwezig. Maar door de specifieke in terpretatie wordt het nauwelijks benut. Je zou die mogelijkheid toch juist meer moeten gebruiken. Bijvoorbeeld: leg extra weilandjes aan, maak meer heggen, ontwikkel meer struweel. En beperk dat niet tot de aangewezen natuurgebieden en de bermen". „De Natuurwetenschappelijke Com missie (NWC) heeft een prima advies opgesteld voor de natuur. (Er zijn ook adviezen opgesteld m.b.t. landbouw, landschapsbouw en rekreatie). Uit gangspunt van dit advies washoe kijk je vanuit de natuur naar het gebied. Het NWC-advies sprak bijvoorbeeld van zo genaamde natuurbanen, zodat bepaalde gebieden enige mate van uitwisseling Verharding van wegen zoals hier (St. Pietersc, met elkaar kunnen hebben. De zogenaamde „stepping stones' rustpunten of natuur-enklaves ontbrt ken nu in het uiteindelijke voorontwer van de LC en dreigen dus te verdwijnei ondanks het NWC-advies. De natuur i tenslotte maar bijzaak. Voor de boom kikkers, waarvan één van Europa' grootste populaties in West-Zeeuw; Vlaanderen woont, zijn die zogenaamd natuurbanen en stepping stones heel b e langrijk. Voor 'tDuumpje zal het ont breken van de stepping stones in he voorontwerp dan ook reden van kritiel zijn. De reden dat het NWC-advies nau I welijks erkenning heeft gekregen, kom waarschijnlijk doordat de adviezen t< weinig praktisch toegespitst waren. Iet waar we zelf dus meer aandacht aan moe ten besteden. Maar juist het eerder ge noemde feit dat de administratieve ruil verkaveling een landbouw-aangelegen heid is (wat vooral tot uitdrukking kom in de stemming), draagt bij aan het nie kunnen realiseren van mogelijkheder als natuurbouw". ik) een noodzaak?

Wantij | 1987 | | pagina 10