Korte berichten en imf ededelingen Kanovaren in zeeland een nieuwe rage? Scholing over de noordzee „seas at risk" ievlek 15 Zeeland kent een uitgebreid stelsel van afwateringskanalen, bedoeld voor het afvoeren van het regenwater naar de zee. Tot voor kort was daarop geen boot te bekennen, behalve een enkele visbak om met een kruisnet paling te vangen. Daarin lijkt nu verandering te komen. Kanovaarders heb ben het oog laten vallen op deze wateren en zien er prachtige routes in voor lange tochten. Alle waterschappen hebben het verzoek gekregen van de kanovereniging afwateringskanalen open te stellen voor de kanovaart. Binnen waterschapskrin gen reageert men vooralsnog afwachtend, maar in West- Zeeuws-Vlaanderen kan op een bepaald trajekt deze zomer al wèl worden gevaren. De kanoliefhebbers lijken de wind in de zeilen te hebben, want in rekreatiekringen binnen het provin ciehuis luistert men met een gewillig oor naar de nieuwe plannen. Het ziet er ook allemaal vredig uit, zo'n eenzame kano in de Zeeuwse polders, rustig peddelend naar plekjes waar je anders niet kunt komen. Eindelijk een vorm van rekreatie die geen problemen oplevert voor de natuur. Was het maar waar. Afwateringskanalen lopen per definitie door de laagste delen van de polders. Daar waar we ook van oudsher de karrevelden en de weilandgebieden hebben. Veel kreken zijn in het afwa teringsstelsel opgenomen, zodat het bijna ondoenlijk is een route uit te stippelen die niet op de een of andere manier door een natuurgebied loopt. Broedvogels in deze gebieden, zoals bruine kiekendief, roerdomp, eendachtigen en weidevogels zijn storingsgevoelig. Plaatsen waar het nu nog rustig is en die voor broedvogels geschikt zijn, liggen in het bereik van de kano. Polders waar 's winters ganzen fourageren, worden vaak doorsneden door afwateringskanalen, zodat ook buiten het broedseizoen een storende werking uitgaat van een passe rende kano. Navraag in andere provincies leert dat vooral rietkragen het moeten ontgelden. Ook wordt er relatief vaak aangelegd en op de oevers gelopen. Verder moeten de nodige voorzieningen worden aangelegd, zoals steigers, trapjes en opberghokken. Het zal duidelijk zijn dat het ongehinderd rondvaren met kano's voor de natuur op onoverkomenlijke bezwaren stuit. Bij het toe staan op het binnenwater zal zeker aan de randvoorwaarden die de natuur stelt, moeten worden voldaan. Maar wat te doen als het kanovaren een echte rage wordt? En als er andere „sporters" van het water gebruik willen maken? Als er één kano over de dam is.... Het is beter eerst de kano-mogelijkheden te benutten van wateren die nu al een rekreatief gebruik hebben. En dat is in Zeeland al heel wat. Eind november vindt in Londen de tweede ministerskonferen- tie over de Noordzee plaats. De werkgroep Noordzee en de Waddenvereniging willen daarom dit jaar extra aandacht voor die Noordzee, zodat deze konferentie niet onopgemerkt en re- (Srtie heel anders is dan natuurstudie, en [eaj niet het ene beter is dan het ander, [J ar dat het gewoon naast elkaar moet jé| taan. Nu krijg ik het idee dat natuur- die verheven wordt boven de natuur- :ij| ikatie. Mor de toekomst hoop ik dat het gdwerk blijft draaien zoals het nu it. Dat is eigenlijk al een hele grote jcïg, vind ik. Nu drijft het vooral op tikje Bijlsma en mij. Ik denk dat het aar dat het in elkaar zou zakken, als li van ons weg zou gaan, hoe langer io kleinerwordt. Erzijnnualaardigwat sen die heel goed ingewerkt zijn. k hoop verder dat het zich nog een tje uit zal breiden naar de rest van het nd. Dat er ouders zijn die bij ons die j J [senkursus komen volgen en die dan jfl ir zoiets op poten zetten en draaiende qfnnen houden. De gemeente Wester- 3uwen heeft bijvoorbeeld gevraagd wij ook voor hun gemeente wat willen maken. We nu dan bezig voor Serooskerke, Re- se, Noordwelle en Burgh-Haamste- Ik vind het eigenlijk het minimum een school zou moeten doeneen en een eduaktieve wan- er achteraan. Dat zou in ieder moeten kunnen. de Ligt

Wantij | 1987 | | pagina 15