StOPKONT(r)akt sjernobyl magazine kolencentrale borssele Vliegas 17 verzoek van het Fonds Milieuvriendelijk Energiebeleid iakte het blad Allicht een speciaal nummer rond het thema ;n jaar na Tsjernobyl". Mies wijst erop dat de regering zich voorbereidt op het door ten van de bouw van kerncentrales. Daarbij hoort ook het spreiden van geruststellende informatie over "Tsjernobyl". t de uitgave van het magazine wil het Fonds hieraan iets an. Het magazine bundelt verder belangrijke informatie v. Tsjernobyl om zodoende aktiviteiten tegen kernenergie ondersteunen. Aan de orde komen onder meer een terug- t op het ongeval in Tsjernobyl, de gevolgen op lange mijn, "Tsjernobyl in Nederland", aansprakelijkheid bij nongevallen, officiële risikoschatting van kernongevallen Nederland, radioaktief afval in Nederland en de gemiste ïsen met windenergie en warmtekracht van de Nederlandse lustrie. Bestellingen door overmaking van 2,5 0 per exemplaar op o 101100 van Fonds Milieuvriendelijk Energiebeleid te isterdam onder vermelding van „Magazine" en het aantal miplaren. Bestellingen vanaf 10 exemplarenbriefje of ;telformulier naar St. Fonds Milieuvriendelijk Energiebe- i, Postbus 7383,1007 JJ Amsterdam. .osse nummers zijn ook te verkrijgen bij de Zeeuwse lieüfederatie, Singelstraat 7, Goes. kolencentrale Borssele in aanbouw. Rechts de aanvoerslurf. Raad van State behandelde op 10 maart j.l. de beroepen en de verleende milieu-vergunningen voor de kolencen- e Borssele. De ZMF lichtte o.a. toe, dat de lozingsvergun- voor koelwater in strijd is met het landelijk gevoerde eid. Dit beleid is erop gericht, dat het oppervlaktewater, arinhet koelwater wordt geloosd, geen hogere temperatuur 30°C kan krijgen. In de omgeving van de plaats waar de EM haar koelwater in de Westerschelde terugpompt, kan de zomermaanden die grens zeer goed overschreden wor den. De gevolgen ervan voor het leefmilieu in de Wester schelde zijn niet onderzocht. De PZEM meent echter dat het te veel geld kost om de bestaande kapaciteit van pompen, kondensors, enz. te ver groten om aan de gestelde norm te kunnen voldoen. Zoals bekend, heeft de PZEM (samen met de SEP) moeten besluiten onder druk van vele Zeeuwse inspanningen om de hele stroom rookgassen uit de kolencentrale te ontzwavelen. Daarbij is een rendement van 85% vereist. De PZEM liet weten daarin 88% te zullen bereiken. Maar voor het verwijderen van NOx (stikstofoxyden), die in hun totaliteit een belangrijke bijdrage leveren aan het probleem van de zure regen, gaat de inspanning van de PZEM niet ver genoeg. De ZMF en Natuur en Milieu verlangen dat behalve „schone" branders er in de ketel ook nog een behan deling van de rookgassen in een speciale installatie (SCR= Selectieve Catalytische Reductie) plaatsvindt. Hierdoor kan de uitworp van NOx verder beperkt worden tot 1800 ton i.p.v. de 5 700 ton die in de vergunning wordt toegestaan. De PZEM had in een eerdere zitting van de Raad van State toegezegd rekening te zullen houden met de daarvoor benodigde ruimte. Opvallend was nu dat de PZEM daaraan geen gevolg heeft gegeven, wat de Raad van State kennelijk mishaagde. Ook de opslag van vliegas hield op 10 maart de ge moederen in Den Haag bezig. De ZMF en Natuur en Milieu verlangen dat de opslag in silo's veel groter moet worden dan de 6000 ton die de PZEM wil. De rest wil de PZEM in bevochtigde en open toestand opslaan bij de kolencentrale. De verleende vergunning laat open opslag toe tot max. 100.000 ton onder strenge voorschriften. Elk jaar dat de kolencentrale draait, wordt er maar liefst 100.000 ton vliegas geproduceerd. En de afzet ervan voor gebruik in de cement/beton-industrie en wegenbouw gaat niet zo voorspoedig als de Vliegasunie aanvankelijk beweerde. De uitspraak van de Kroon zal zeker nog een half jaar uitblijven. Intussen is de PZEM verplicht om de geproduceerde vliegas uitsluitend droog in silo's op te slaan. Dat zal nog een probleem worden voor de PZEM nadat de kolencentrale in april zal zijn opgestart. Als er bij volle produktie in een half jaar tijd zo'n 500.000 ton vliegas ontstaat en de afzet verloopt niet naar wens, dan moet verwacht worden dat een silo-opslag voor 6000 ton onvoldoende soelaas zal bieden. Reden dus om in de gaten te houden of de PZEM zich in dit opzicht aan haar verplichting zal houden. Er is een nieuwe informatieperiodiek over kernenergie bij „Stopkont(r)akt". De redaktie wil zich richten op de realiteit en op aktualiteit. De vraag„waarom zou ik tegen kernener gie zijn?" beantwoordt ze met artikelen over ongelukken, stralingsgevaar, wapenproduktie, enz. Om tegenwicht te bie den aan al het negatieve komen de ontwikkelingen over alternatieve energiebronnen en energiebesparingen aan bod. In de rubriek „Nieuws dat bekend moet zijn" wordt de lezer op de hoogte gehouden van opzienbarende ofwel merkwaardige ontwikkelingen over de gehele wereld. De vervolgserie „Ker(n)mis" belicht steeds een ander argument tegen kern energie. Elk deel bestaat uit een wat uitgebreider achtergrond verhaal over bijvoorbeeld uraniumdelving of de opwekking van splijtstofstaven. Informatie Stopkont(r)akt030-333347.

Wantij | 1987 | | pagina 17