I Recensies De Vogels van Schouwen-Duiveland van broedt 2/3 in een beperkt gebied, de Prunje. Als hoogwater- vluchtplaats speelt het eiland voor de tureluurs vooral een rol aan de zuidkant. Bij hoog water op de Oosterschelde vluchten groepen van honderden tureluurs naar de kuststrook van Viane tot de Koude- kerkse inlaag (juli-augustus). Een heel ander voorbeeld vorm de aalscholver. De aangedragen gegevens over de laatste kolonies op het eiland, het recente fpura- I geren op de heldfere Grevelingen en de nieuwe kolonies in de buurt (V oorne) wekken bij d^ezerd^^^ hoop op hervestiging op het eiland. Uit de behandeling van de ge- F gevens pervogelsoort komen de van de natuurgebieden naar voren. Daaruit wordt heel dui delijk dat er in de polders nog ^fflarenkele oases zqnaS5*^*' De Maire, het Dijkwater en vooral de inlagen. ---. r. Het boek kan een bijdrage leveren aan de strijd, waar meer rekreanten toe te laten en waar de Als overzicht van de natuurnjk^^RSWH^Rntzien. Voor de bestuur- I Het net verschenen boek De Vogels van Schouwen-Duiveland heeft de ruimte die van een bijde tijdse avifauna mag worden verwacht. Het boek begint met de geografische en sociale geschiede nis van de landschappen op het eiland. In elke paragraaf wordt ge probeerd duidelijk te maken door welke oorzaken de vogelbevolking van een landschap al of niet tot ont plooiing kon komen, inklusief het exploiteren van de vogelwereld door kooikers en eierrapers. Het boek gaat ook een beetje over de eiland, zowel de beroepsmatige (eierrapers, biologen) als de vele liefhebbers zoals Vijverberg, Boot enjansen. Het boek wordt gedragen door de vele waarnemingen van al die liefhebbers. Regionale bedrijven leverden de financiële ondersteu- nmg.1l waarden komt dit boek op een goed moment. De halfnatuurlijke land schappen van duin, dijk en inlaagzijn hard achteruitgegaan door maat regelen in de polders ten behoeve van de landbouw (ontwatering en bemesting). De stormvloed van 195 3 gaf het startschot tot een nog meer efficiënter maken van het agrarische landschap met een voorbij gaan aan alle andere funkties van het eiland. In de winter kon nog sneller water worden uitgeslagen en in de zomer liep het tekort aan goed water nog verder op. Dat zou dan weer bijgelapt moeten worden door een zoetwaterbuis van elders. Met natuurbehoud kan de rekre- atie meer worden gediend dan met intensieve landbouw. Als avifauna van het eiland geeft het boek op 150 pagina's informatie over 302 soorten. Daar vinden we per soort veel gegevens die een beeld geven over in Nederland algemene verschijnselen. Bijvoor beeld de vooruitgang van de kuif- eend als broedvogel en de grote toename van ganzensoorten als wintergast, de achteruitgang van steenuil en kerkuil en van de sterke daling van de soorten sterns o.i.v. landbouwbestrijdings- middelen. Per soort worden de specifieke waarden van het eiland gegeven en daarbij hoort ook een schatting van de totale aantallen broedvogels. Zo wordt van de ture luur verteld dat hij meer ging broe den in de duinen toen het stoom gemaal in werking kwam. De vele honderden broedparen langs welen, sloten en greppels zijn door de ontwatering teruggelopen tot een huidig bestand van 225-275. Daar- ders is het gemakkelijk gemaakt om kennis op te doen door een apart hoofdstuk achterinVogels en het beleid. De regio voert een kort zichtige politiek alsof er zat aan natuur is. De rol van Provincie en Rijk wordt duidelijk geprofileerd. Doordat de Schouwen-Duive- landse landschappen haast alle landschappen van Zuidwestelijk Nederland beslaan en door de grondige aanpak van het boek stijgt het boven zijn omgeving uit. Het is te zien als een pracht vervolg op het jubileumboek van Het Zeeuwse Landschap. Ik kan het boek aanbe velen bij elke Zeeuw en elke rekreant, die de natuur nog ervaart als een deel van zijn leefmilieu; ook trouwens bij ieder die de natuur ziet als het restgebied voor industrie- en landbouwuitbreiding. De Vogels van Schouwen-Duiveland door de Werkgroep Avifauna van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland, 1986, 288 pagina's. ISBN 90-9001472-1/CIP. Verkrijgbaar bij de boekhandel en de Stichting Natuur- en Recreatieinformatie te Mid delburg (postbank 5632025) voorf 39,- Jaap Woets Leve de dieren Midas Dekkers is bioloog, maar meer bekend vanwege zijn onge nuanceerde praatjes dan als serieus wetenschapper. De omslag van zijn recente boek "Leve de dieren" versterkt dat beeld alleen maar. De ondertitel geeft kort maar dui delijk Dekkers' mening weer over de veranderingen van de natuur in de 20e eeuw"De dieren redden zich best in de natuur van nu". Blijkbaar is dit bedoeld als uithaal naar "de" natuurbeschermers. De laatsten hebben het dan ook niet hoog op met deze verkondiger van halve waarheden. En het omgekeerde gaat ook op. Wie van dit boek eveneens slechts halve waarheden verwacht, komt echter bedrogen uit. Op de bekende geestige wijze weet Midas Dekkers zijn uitdagende en opzettelijk ongenuanceerde mening te koppe len aan veel feitelijke informatie. Wel loopt als rode draad door het boek zijn bedoeling met alle stukjes leesvoerprobeer de ingrepen in de natuur eens van de positieve kant te bekijken. Tegelijk is de auteur heel door trapt en zet hij mensen aan het denken. Het gevaar is echter dat een bepaald publiek toch veel voor zoete koek zal slikken en daarmee natuurbescherming of milieubewe ging met een scheef oog gaat aankijken. Een voorbeeld. Er "wordt in de natuur meer gestorven dan geleefd" staat in het boek te lezen. Wie dat een goede slagzin vindt, kanzjfijia^ licht ergeren aan degenen die zo'n moeite doen om een de dood te reddenUaaRtaan daar voor veel geld uit te geven. Hetzelfde geldt voor een stelling als voordat er mensen bestonden, stierven er al naar schatting honderd miljoen dier soorten uit. Logisch dat je gaat denken wat maken we ons eigen lijk druk om een paar soorten meer of minder. Degenen die dat doen, moeten direkt hierna maar eens zijn verhaal over de jacht lezen, waarin ook de hengelsport genadeloos door de mangel wordt gehaald. Die laat de keerzijde zien. Maar een pleidooi tegen de na tuurbescherming is niet wat de schrijver beoogt. Het boek lijkt ondermeer geschreven om zijn vakgenoten werkzaam in natuur- en milieuorganisaties de oogklep pen even af te nemen. Veel heilige huisjes worden afgebroken en dat kan geen kwaad. Hij meent het goed, want één ding is wel duidelijk Midas Dekkers is een groot dieren liefhebber. Het is echter ook zijn bedoeling geweest om een groot publiek zowel te laten gruwelen als te laten ge nieten van wat de mens aanricht. Van wat jagers of ruilverkavelingen vernielen, van wat we onze huis dieren aandoen of van wat wij sommige dieren bieden. Vanwege dat grote publiek ligt de nadruk dan ook meer op bekende en in de ogen van sommigen ordinaire dieren dan bij de verfijndere, maar steeds zeldzamer wordende dier soorten. "Leve de dieren" is goed verzca overzichtelijk ingedeeld en uitj e voerd met fraaie foto's. De over illustraties zijn wel eens rommel door de kombinatie van schets van dieren, schema's en grafiek een halve bladzijde. Maar het is ook een boek voor lezers die er j hekel aan hebben om zich tot nadenken te laten prikkelen. Midas DekkersLeve de dieren. Prijs f 34.90. Uitg. Zomer Keu u Ede/Antwerben. Jan Willem Jonge Handleiding hinderwet, een nuttig hulpmiddel I J De Hinderwet is de oudste mili wet in Nederland. Deze wet, die 1875 voor het eerst werd opges heeft als doel het voorkomen o beperken van gevaar, schade en hinder veroorzaakt door bedrijvfj Hiermee is de Hinderwet niet alleen de oudste milieuwet, ma ook nog steeds een van de bela rjjkste wetten. Mefbehiil|> Van d! wet kunnen overlast en/o: ":e situatiëS door de aktiviteiten van bedrijven, die vaai in de direkte woonomgeving speleSj aangepakt worden. Met de handleiding Hinderwet heeft de stichting Brabantse Milieufederatie de procedurele, technische en juridische aspekter met betrekking tot de Hinderwet op een begrijpelijke manier op een rij gezet. Met behulp van deze handleiding moet iedereen, ook zonder technische of juridisd deskundigheid, de aanvraag van ei bedrijf voor een hinderwetvergui ning kunnen beoordelen, een be zwaarschrift kunnen opstellen en aktie kunnen ondernemen wanne bedrijven zonder vergunning werken of zich niet aan de voor schriften houden. De handleiding is niet alleen be doeld voor Brabantse milieu groepen, maar ook voor milieu groepen uit andere provincies. Daarnaast is het een nuttig hulp middel voor buurtkomité's, advocaten, gemeenten en andere organisaties die te maken hebber met de Hinderwet. "Handleiding Hinderwet", uitgegevet, door de Brabantse Milieufederatie, 230 blz., prijs f 45,--. De handleiding is vanaf half maar te bestellen bij het natuur- en milie informatiecentrum de Bolster, postbus 905 3,5000 HB Tilburg, tt 013-364870. Of bij de Milieuwink Amsterdam, Henri Polaklaan 42, 1018 CT Amsterdam, tel. 020-244989.

Wantij | 1987 | | pagina 20