Natuur in de polder 6 Dijken in Zeeland droog /voedselorm Duinen, dijken, zilte graslanden, kreekoevers, schorren en platen. Dat zijn kort samengevat de ekologische meest waardevolle droge gebieden van Zeeland- In januari werden op een studiedag in Middelburg uit deze serie gebieden de binnendijken naar voren gehaald. De bijeenkomst was georganiseerd door het Zeeuwse Consulentschap Natuur, Mi- heu en Faunabeheer (NMF) en de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). Het ging vooral om de vegetatie en hoe deze, uit oogpunt van natuurbehoud, zo goed mogelijk beheerd moet worden. In heel Zeeland zijn dijken sterk landschap be palend. Vooral het dichte dijkennet in de Zak van Zuid-Beveland is landelijk be kend. Ook in andere Zeeuwse regio's komen wat betreft natuurwaarden nog fraaie dijken voor, terwijl landschappe lijk en historisch gezien elke dijk op zich van waarde is. De laatste jaren zijn flink wat dijken in bezit van natuurbeherende instanties gekomen. Het is echter niet zo, dat daarmee alles voor elkaar is. Aan leiding om eens een studiedag te orga niseren. Bloeiende dijken vormen in het vlakke polderland een zeer fraai gezicht: zomer in Zeeland bij uitstek. Het estetisch, re- Schematische voorstelling van een dijk en de variatie in milieuomstandigheden die hierop aanwezig kan zijn. Tevens is aangegeven welke planten gemeenschappen op diverse plaatsen kunnen voorkomen. De flauwe helling is de voormalige zeezijde. kreatief en artistiek belang is reeds in verscheidene publikaties over het Zeeuws landschap beschreven. Ekolo- gisch gezien is naast de rijkdom aan plante- en diersoorten de brugfunktie van dijken van belang. Natuurgebieden liggen tegenwoordig als geïsoleerde eilandjes binnen in kuituur gebrachte vlakten. Dat isolement houdt risiko's in wat betreft het plaatselijk uitsterven van plante- en diersoorten, dus verminde ring van natuurwaarden. Herbevolking door soorten en uitwisseling van soorten onderling is erg belangrijk voor het op peil blijven van de waarde van de natuur. Dijken verbinden als „groene linten in het landschap" de natuurlijke elemen ten. Hierlangs kunnen plante- en dier soorten, vlug of langzaam, van het ene in het andere gebied komen. In planolo- Dijk langs Dijkwater (Schouwen-Duiveland). Een verruigende dijk met veel opslag van meidoorn en braam; nu nog vrij soortenrijk gisch jargon wordt dan ook hoogdra vend gesproken over: het belang van dijken voor de ekologische infrastruk-, tuur van een bepaald gebied. Wat maakt de natuur van dijken nu zo, bijzonder? Het grote verschil tussen eenj stuk dijk en een vlak gelegen grasland is de helling. Deze op het eerste gezicht „open deur" betekent een wereld van verschil in milieu-omstandigheden. Op een dijk kunnen op korte afstand allerlei overgangen -gradiënten- van voor de plantengroei belangrijke faktoren aan wezig zijn. Zo is het op de kruin bij voorbeeld droog en vaak voedselarm, terwijl het naar de dijkvoet toe, alsmaar vochtiger en voedselrijker wordt. Mi lieuverschillen tussen dijken kunnen verder worden veroorzaakt door vt schillen in bodemsamenstelling, ligging, t.o.v. de zon, hellingshoek en beheer. Een en ander is samengevat in de figuur. Het feit dat op dijken een veelheid aan milieufaktoren voorkomt heeft tot ge volg dat de rijkdom aan plantesoorten hierbijzonder hoog kan zijn; iedere soort voelt zich in een bepaald gedeelte van een gradiënt op zijn best, heeft daar zijr. optimum. De omstandigheden op dij ken zijn zo apart dat een reeks van zeldza me soorten in Zeeland alleen maar, of voornamelijk, op dijken voorkomt. Dit verhaal geldt echter alleen voor de niet intensief in gebruik zijnde dijken. Bij overdadig kunstmestgebruik, dus een grote voedselrijkdom verschilt de gras mat op dergelijke dijken nauwelijk van een produktie-weiland. Die grasmat Gert-Jan Buth is bioloog en is tijde lijk medewerker bij de dienst Na- tuur-, Milieu- en Faunabeheer op het Landbouwcentrum inGoes. Gert-Jan is ook lid van het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie. moeras - gemeen schap graslandgemeenschappen (gehooid zoom- gemeen- schap graslandgemeen - schappen begraasd moeras- gemeen schap mantel - gemeenschap

Wantij | 1987 | | pagina 6