veling is achterhaald Xdministratieve ruilverkaveling Relatienotagebied (Austerlitzpolder) is een beschermd eiland ook na de ruilverkaveling Praktijk De landinrichtingscommissie 9 Herinrichting is bedoeld voor gebie- g n, waar naast landbouw, andere funk- o es als natuur, landschap en rekreatie n belangrijke rol spelen. Een besluit 5 t herinrichting wordt door Provinciale f Gedeputeerde Staten genomen. Het niet altijd noodzakelijk dat het hele ebied herverkaveld wordt. Soms is van erverkaveling zelfs geen sprake. Verder unnen gronden ten bate van het alge- ïene nut worden onteigend (bijvoor- eeld voor rekreatie en landschap). Ruilverkaveling is bedoeld voor ge leden die voornamelijk een agrarische anktie hebben en waar andere funkties en beperkte rol spelen. Een besluit tot uilverkaveling wordt genomen door de rondeigenaren en gebruikers zelf. Her erkaveling is één van de essentiële pun- en. Van onteigening is nooit sprake. ,Sluis-Oostburg" is een ruilverkaveling net een administratief karakter. Het is le eerste keer dat een dergelijke ruilver- caveling wordt voorbereid in Neder- and. Een „gewone" en een „administra- ieve" ruilverkaveling zijn voor een deel ;elijk. Een ruilverkaveling met een ad- ninistratief karakter is echter bedoeld mor gebieden waar de landinrichtings- Droblematiek minder ingewikkeld is. Dat wil zeggen, de gebieden waar de ont- Leo D'Hoore sluiting en waterbeheersing in het alge meen voldoende is, en waar de nadruk ligt op verbetering van de verkavelings situatie. Een ander kenmerk is dat het gebied veel kleiner is. In het geval Sluis- Oostburg gaat het om 3000 ha tegen bijvoorbeeld 15.000 ha bij de ruilverka- veiling Walcheren. Het is ook een snelle re procedure (eenderde tot de helft van een normale procedure). Ook een be langrijk kenmerk is dat het Rijk gerin gere kosten maakt. Omdat er aan de infrastruktuur (we gen en waterwegen) in dit gebied niets ingrijpends veranderd hoeft te worden, leek Sluis-Oostburg geschikt voor deze snellere en kostenbesparende proce dure. Leo D'Hoore zit namens de natuurbe scherming in de Landinrichtingscom missie (LC) voor het gebied Sluis-Oost burg. Leo is lid van het bestuur van 't Duumpje èn van de Zeeuwse Milieu federatie. Hij woont in Sluis, is een geboren en getogen Zeeuws-Vlaming en kent het gebied dus op zijn duimpje. Over de gevolgen voor „Sluis-Oost burg" is hij kort„Kleine landschapsele menten als putten en heggen zijn de dupe". „Ik vind dat op dit moment het idee van ruilverkaveling achterhaald is. Je zou je moeten toespitsen op herinrichting. Bij herinrichting worden alle belangen die in een gebied spelen erkend en die tellen evenredig mee. Bovendien wordt tot herinrichting besloten in Provinciale Staten. Dat vind ik veel demokratischer. In een ruilverkaveling staan altijd de landbouwbelangen voorop. Dat vind ik uit de tijd, zelfs in een specifiek agrarisch gebied als West-Zeeuws-Vlaanderen eigenlijk is. De landbouw zit momenteel in grote problemen en die worden alleen maar groterboterberg, melkplas, tar- wehoop, mestoverschot, enz. Het basis principe van schaal- en produktiever- groting is nog steeds leidraad in de ruil verkaveling. Dat vind ik idioot. Dit ba sisprincipe zélf staat niet ter diskussie. Ik denk dat je daarover landelijk, maar ook provinciaal, moet diskussiëren". „Bij deze administratieve ruilverkave ling moet alles snel gaan. Het principe van snelheid en doelmatigheid heeft er toe geleid dat alléén mensen uit de land bouw stemhebbend zijn. Hun belangen zijn het grootst. De dorpen blijven bui ten de ruilverkaveling, de bestemmin gen in het gebied blijven dezelfde en aan de zogenaamde „relatienota-gebieden" wordt niet getornd. Ik hoef op zich niet te stemmen over de plaats van de grond van boer A ofboer B. Maar het landschap zal duidelijk gaan veranderen. Die ver anderingen gaan ten koste van natuurbe-' schermingsbelangen. Daarom vind ik dat je vanuit de natuurbescherming een erkende plek moet hebben, dus een stemhebbende plaats. Er vinden toch allerlei kleinere aan passingen van de infrastruktuur plaats. Kleine waterloopjes worden rechtge trokken, door samenvoegen van kavels worden slootjes dichtgegooid en ver dwijnen weilandjes. Zogenaamde kleine

Wantij | 1987 | | pagina 9