Jacob Viergever Het landschap De schrijvers 10 de jonge heren vogelaars geweest dat ze zoveel werk op dit terrein hebben ge daan. Ted: Ik kan de bal direkt terugrollen: Frans komt veel op hetgemeentehuis en kent de streek-archivaris heel goed. Daar zijn hele leuke dingen uit voortgeko men, bijvoorbeeld de jachtgegevens. De oudste waarneming is van 1307, van een patrijs. FransOp een gegeven moment ont dekten we een opgezette vogel, een step pehoen, op kasteel Haamstede van de invasie van 1888. Toen werden ze woe dend omdat ze de hele nummering daar door moesten veranderen. Het was dui delijk géén dubieuze waarneming want het beest stond er opgezet. Als je goed naar de kijker die op de achterkant van het boek staat afgebeeld kijkt, zie je daarin J. V. gekrast. Frans: Dat staat voor Jacob Vierge ver. Schouwen was, naast Texel en De Beer, een beroemd vogeleiland. Het wa ren komplete expedities om er te ko men, met boten vanaf Rotterdam. In de jaren '30 had je op Schouwen de rijke jongetjes uit de Randstad die met fiets en kijker op pad gingen. Daarnaast had je op Schouwen óók minder rijke natuur- geïnteresseerden. Die mensen hadden geen kijkers en gingen lopend op ex- kursie. Eén kijker, die van Jacob Vier gever, passeerde dan 10 paar ogen. Een jong vogelaartje mocht daarna de kijker van Jacob poetsen. Waarom wij deze foto erop hebben gezet Die man had een enorme kennis. Dat werkte sneller dan de provinciale biblio theek. Dankzij zijn fotografisch geheu gen is er minder materiaal verloren ge gaan door de watersnoodramp. Je kon met alles bij Viergever aankomen, of het nou een plant, een schelp of een dier was Hij was een wandelende encyclopedie. Hij had zelf ook een waarnemingen- boek in perkament gebonden, dat in 1946 begon. Als je de oude jaargangen van Natura bekijkt, dan kom je altijd die naam vanjacob Viergever tegen. Als je in de museums van Leiden komt idem, want die man verzamelde veel. Hij heeft ontzettend veel opgestuurd naar Leiden. Het was een wonderlijke man, een aparte vogel. Maar dat komt je vaak in de Vogelwacht tegen: vogels van diverse pluimage. Gelukkig hebben we nog voor zijn dood heel veel van hem kunnen leren. De enorme kollektie van die man is vermaakt aan de Vogelwacht en staat nu opgesteld bij Rijkel ten Kate. En in feite heeft hij daardoor die Avifauna mo gelijk gemaakt, door al die gegevens. eens. John en ik wilden gewoon w: preciezer en serieuzer werken dan c jongeren. Die grapten en giebelden, d: hield niet op. We wilden nogal eens o] schieten omdat we 's morgens vroeg aa het werk moesten. TedHet vertrouwen in het jongere dri tal was, terecht, in het begin niet bijsti groot. Wij gingen nou eenmaal lacher en gierend door het leven maar pre teerden toch wel wat. Onze manier va leven was "er komt overal wel een o lossing voor". Maar soms heb je gewoo keiharde afspraken. Daar hebben veel van geleerd. Bijvoorbeeld dat je tijd moet nemen omdat het anders foi gaat. En dat zeker zo'n avifaunistis gedeelte precies en nauwkeurig behai deld moet worden. Vogels kijken vanaf het „Krabbendiekje", (29-7-1947 Het werk geklaard Het tweede deel van het boek gaat over de avi fauna. Het eerste deel gaat over het landschap. Waarom is dat opgenomen? Frans: je hebt het nodig om de vogels te begrijpen. Het landschap is gevormd door de natuur en de mens, waarbij naast de grondsoort ook de dijkenbouw, verkaveling enzo voorts aan de orde komen. Tussen deze twee stukken in zit een verhaal van Wim de Vos over mensen en vogels op Schou wen. Daarin wordt verhalend verteld wat de mensen vroeger en nu met de vogels te maken hadden. Het is ook voor het eerst dat zo'n land schappelijk overzicht van Schouwen is gemaakt, waarbij ruim aandacht wordt besteed aan de kenmerkende inlagen en karrevelden en de binnenduinen. Bijna iedereen van die landschapshoofdstuk ken komt van Schouwen en vertelt z'n verhaal vanuit eigen ervaringen, vanuit het op exkursie gaan. Het is daardoor geen boekenverhaal. FransHet boek is eigenlijk door 3 ge neraties gemaakt de60-ers,de40-ersen de 20-ers. De manier van werken van de middelsten en laatsten verschilde nogal Is het boek voor de planologie geschikt, bi] voorbeeld als je bepaalde typen terreinen w: beschermen TedIk denk dat je er toch wel ee kant mee op kunt, wantwatbelangrijk dat staat er zeker in. Alleen om nó betere resultaten te hebben, moet nader onderzoek doen. Zondermeer. FransVogels zitten hier óók, omdat ee bepaald beleid gevoerd is of wordt. Van daar ook onze wensen in de richting ve het waterschap, gemeenten en het rij Uiteindelijk bepalen toch de politiek beslissingen wat er met het landschap de toekomst gebeurt. Het zou daaro waardevol zijn als alle mensen die wer ken op een gemeente, eensekretarie, di boek eens gingen bekijken en het me lieten wegen in hun besluitvorming e him adviezen. Ted: We hebben vanmorgen een tienta exemplaren op de gemeente Wester schouwen gebracht. We keken elkaa; aan en zeiden:"En als het nou toch een waar kon zijn dat in elke kamer even di boek lag en ze de gemeentesekretarii nou eens om deze reden zouden sluiten En dat ze vanavond tegen elkaar zoudei zeggen: ja, dit zouden we toch eigenlijl moeten doen". Citaat A. B. Wigman/Vogelleven in Nederland 1917. Kooikers in de eendenkooi in de Maire te Oosterland winter 1955-1956),

Wantij | 1987 | | pagina 10