M ededelingen Korte berichten en ult de winkel Uitbreiding braakman zuid? Privatisering staatsbosbeheer Schijn en werkelijkheid van de v.om 16 De rekreatie in de Braakman (Zeeuws-Vlaanderen) is gekon- centreerd rond het rekreatiecentrum ten noorden van de Middenweg. De Middenweg is de provinciale weg van Terneu- zen naar Biervliet. De reeds lang gekoesterde plannen om ook ten zuiden daarvan de rekreatie tot ontwikkeling te laten komen, werden in eerste instantie verhinderd door het nieuwe streekplan voor Zeeland. Daarin stond te lezen dat de re kreatie niet ten zuiden van de Middenweg, maar eerder in westelijke richting zou moeten worden uitgebreid. De ge meente Sas van Gent was het daar niet mee eens en zond een telex aan Gedeputeerde Staten waarin deze erop aandrong deze uitspraak terug te nemen. En dat gebeurde dan ook, in die zin dat de diskussie nu weer helemaal open is. Waarom de gemeente Sas van Gent zo graag een uitbrei ding naar het zuiden wil zien, is duidelijk. De Middenweg vormt namelijk de gemeentegrens tussen Terneuzen en Sas van Gent, zodat het rekreatiegebeuren op dit moment aan de neus van de Sasse gemeente voorbijgaat. Maar de "gemeente- neus" is kennelijk niet zo lang en men kijkt dan ook niet zo ver. Uitbreiding ten zuiden van de drukke Middenweg gêeft on herroepelijk de nodige verkeersproblemen en levert gevaar lijke situaties op. Maar Sas van Gent heeft niet in de gaten dat op hun grondgebied een belangrijk natuurgebied gelegen is dat een onderdeel vormt van het Braakmangebied. En dat is ook iets om trots op te zijn Ten zuiden van de Middenweg treffen we waterpartijen, moerassen, slikstrandjes en weilanden aan, die ornithologisch en botanisch gezien van belang zijn. Het gebied komt in aanmerking voor toepassing van de Relatienota. Een goed beheer zou immers de natuurwaarden kunnen optimaliseren. Dit lijkt ons een heel wat wenselijker ontwikkeling dan die welke de gemeente Sas van Gent voor staat. De Braakman is een belangrijk rekreatiegebied, maar kan dit alleen maar zijn omdat de Braakman grote natuur waarden herbergt. Juist dat is de grote kracht van de Braak man. Vermindering van natuurwaarden tast dus indirekt ook het rekreatiebelang aan. De kip met de gouden eieren is dan misschien nog wel niet geslacht, maar heeft toch al heel wat pluimen verloren Het is te hopen dat Gedeputeerde Staten van Zeeland een langere neus heeft en tot een goede afweging kan komen van alle belangen die in het Braakmangebied aan de orde zijn. We wachten met belangstelling de volgende inspraakronde van het streekplan af wordt ondergebracht bij de Landinrichtingsdienst en verlie: daarmee bijna geheel haar eigen inbreng. De resterende klein direktie Bosbouw krijgt als enige opdracht zich bezig te hoi den met houtproduktie en heeft zodoende in Zeeland weini te doen. Er is van alle kanten kritiek gekomen op de plannen va minister Braks. Ook de natuurbescherming is niet blij mi deze ontwikkeling. De privatiseringvanStaatsbosbeheerhee tot gevolg dat bij het beheer van natuurterreinen de kosten ee grote rol gaan spelenMeer koeien in de wei ten koste van d weidevogels. In ieder geval zal er bij aankoop van nieuwe tei reinen sterk gelet worden op de beheerskosten en zullen nil de natuurwaarden de doorslag geven. Hoe moet dat in d toekomst met de Zeeuwse dijkflora en de orchideeënweiden Een en ander werpt z'n schaduw al vooruit. Binnen SBB zi men met het beheer van de kamping "Den Inkel" bij Km ningen in de maag. Er bestaan serieuze plannen om d kamping mèt het aangrenzende natuurgebied maar te vei kopen. Een unikum. Nog nooit is een natuurgebied van SB1 weer verkocht en dat is ook nooit de bedoeling geweesi Natuurbeheer vereist kennis van zaken en financiële midda len. Natuurbeheer is een maatschappelijke noodzaak. De val antwoordelijkheid daarvoor mag de overheid niet naar ee| ander toeschuiven. Half mei verscheen als gezamenlijke uitgave van de Zeeuws en de Gentse Milieufederatie de publikatie "Luchtvervuilinj van Gent tot Terneuzen". Hierin zijn inleidingen van de ii december vorig jaar gehouden studiedag over dit onderwerp na soms grondige bewerking, opgenomen. Het is een lijvig' bundel geworden, bijna 100 pagina's, die voor het eerst en >p een leesbare manier een beeld schetst van het leefmilieu in deze Belgisch-Nederlandse industriezone. In Zeeland is di milieuvervuiling hier het meest te horen, te zien en te ruiken De oorzaken Eggen voor het grootste deel in de Belgiscln Kanaalzone, maar ook de Zeeuws-Vlaamse bedrijven drag a een flinke steen bij. Onmisbare achtergrondinformatie, nu het Zeeuwse pro vinciebestuur voor de Kanaalzone het milieubeleid wil inter siveren. T e bestellen door10,~ en 2,5 0 porto over te maker op giro 2982942 t.n.v. ZMF te Goes. li De reorganisatieplannen van de regering hakken er flink in. Zonder dat er een duideHjke reden wordt opgegeven, wordt Staatsbosbeheer in drieën gedeeld. Het dienstvak dat de na tuurterreinen beheert, wordt geprivatiseerd en heet binnen kort N.V. Staatsbosbeheer. De afdeling landschapsbouw Het schijnt dat de kans op realisering van een vaste verbindinj over de Westerschelde toeneemt. Zegt gedeputeerde Barbé Minister Smit-Kroes heeft immers een "positieve grondhoa ding" aangenomen, al heeft ze er meteen de bekende voor waarde aan toegevoegd dat het haar geen cent mag kosten

Wantij | 1987 | | pagina 16