Dagvl I x Konkreet Zeeland 31 r^.T^; &-*r s-- -V' Vuilstorplaats en milieuhygiënisch niet aanvaardbare plaats. Het afval ligt er in het grondwater, waardoor vervuiling vrijwel onvermijde lijk is. Volgens landelijke richtlijnen moeten dergelijke stortplaatsen in 1992 uiterlijk 1993, gesloten zijn. H elemaal geen aandacht iservooreen probleem dat alle Zeeuwse b elten min of meer gemeenschappelijk hebben: de zilvermeeuwen die hier hun voedsel vin den en elders overlast en schade aan richten. Onze wensen voor de Zeeuwse afval verwijdering liggen dus voor het opra pen. Uiterlijk in 1992 is een nieuwe stortplaats voor Tholen/St. Philipsland èn Schouwen-Duiveland nodig. Alle bel ten moeten zo ingericht en gebruikt worden dat geen hinder van welke aard dan ook ontstaat. En bovenallaat men hergebruik daadwerkelijk van de grond helpen. De bewijzen - in Den Bosch, Amersfoort, Woerden, De Bilt en elders dat hergebruik kan, liggen er. Wie daar in het voorjaar van 1986 nog niet aan wilde, kan er na het evaluatierapport dat het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne eind 1986 publi ceerde, niet meer omheen. Hergebruik is mogelijk, met name door het orga nisch materiaal (meer dan de helft van het huishoudelijk afval) in kompost om te zetten. Voorwaarde is dan dat het afval ge scheiden wordt bij de huishoudens. Op die manier komt er, in tegenstelling tot de opzet die de provincie eerder onder zocht, een bruikbare, schone kompost uit en zijn er geen of nauwelijks extra kosten. Uiteraard ligt hier een sleutelrol voor de gemeenten, omdat die de inzameling verzorgen. Maar het zou heel veel sche len als de provincie zich, in overleg met de gemeenten, een konkrete, ambitieu ze taak stelt. Dan moet het mogelijk zijn om in de komende vijf jaar in het gebied van pak weg de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland, de helft van de Midden- Zeeuwse gemeenten en een enkele Zeeuws-Vlaamse gemeente, gescheiden inzameling en kompostering van de grond te helpen. De provincie kan ook zelf een begin maken met de behoorlijk grote fraktie organisch materiaal in het bedrijfsafval. En gezien de nieuwe, mi lieuvriendelijke werkgelegenheid die hierdoor kan ontstaan, kan ook het pro vinciaal werkgelegenheidsfonds te hulp worden geroepen. Alweer een droombeeld? Waarschijn- lijk wel, als het bij pleidooien uit de milieubeweging blijft. Maar misschien niet als bijvoorbeeld de vakbeweging de daar levende ideeën over "vernieuw-de- reinigingsdienst" hard wil maken; als jonge ondernemers zien dat vuilnis geen afval is maar grondstofals een nieuw provinciebestuur de energie opbrengt om nieuwe perspektieven op te pakken. De belangstelling voor vlinde neemt toe, vooral voor de kleine opvallende groep dagvlinders. I Landbouwuniversiteit Wageningc heeft de laatste jaren met behulp v: amateurs zoveel mogelijk gegevc van dagvlindersoorten verzamel Een konklusie hieruit is dat de vlinderfauna de afgelopen eeuw genomen is. Ook aan Zeeland is de ontwikkeling allesbehalve voorl gegaan. Landelijk gezien zijn er deze eeuv dagvlinder soorten uitgestorven, dat v zeggen 13% van het totale aantal. Zeeland is dit percentage precies h dubbele26% ofwel 12 soorten. Er zi 14 soorten verdwenen en 2 soorten b gekomen, namelijk het dambordje de eikepage. Het is echter niet uitges ten, dat met name de laatst genoem soort in het verleden bij inventarisatii over het hoofd is gezien. Daarnaast heb ik de indruk dat tijdet het laatste decennium het oranjetip minder zeldzaam is geworden. Dit is van de dieren die de neiging heeft sterk aantal te wisselen, evenals de gehakkek aurelia en de koninginnepage. Onze informatie over de verspreidin van vlinders in het verleden is vrij su mier te noemen. Slechts enkele mense hielden zich er vroeger mee bezig. W mogen dan ook aannemen dat de werk lijke achteruitgang in soortenrijkdom e in aantallen per soort groter is, in plau van tedenkendater maar weinig vlindei zijn. Op veel plaatsen komt het aan 5 soorten namelijk niet boven de 10. Hoe ziet het Zeeuwse beeld emit? Tabs 1 geeft hiervoor een vergelijking tuss de soortenaantallen van vroeger en ri Het eiland Tholen is met 14 soort' duidelijk ondervertegenwoordigd. I) zal ongetwijfeld te maken hebben m< het geringe aantal mensen dat daar akta Aantal soorten Aantal soorten t/m 1980 van 1981 t/m 191 Zeeuws-Vlaanderen 34 30 Tholen 14 29 Zuid- en Noord Beveland 36 Walcheren 36 29 Schouwen-Duiveland 38 28 Zeeland 46 34 in

Wantij | 1987 | | pagina 6