Andere oorzaken Nachtvlinders Tot slot 8 Rups Jakobsvlinder O H O 'k 7\ S Cfl Dagvlinders zijn net als vogels, amfibie ën en planten het slachtoffer van de in grijpende kultuurtechnische ingrepen door de mens op het landschap tijdens de laatste eeuw. Omdat in veel duingebieden na de oor log omwille van de drinkwatervoorzie ning het grondwaterpeil op sommige plaatsen 3!4(!) meter daalde, verdroogde het milieu. Eerst verdwenen de viooltjes, zoals het hondsviooltje en het moeras viooltje. Even later waren ook de vlin ders verdwenen. Voorbeelden van soorten die door de verdwijning van de voedselplanten het loodje hebben gelegd, zijn de reeds eer der genoemde parelmoervlinders. De meeste vondsten van deze soorten zijn dan ook van voor de oorlog. Er zijn nog andere redenen van uit sterven. Door versnippering tegevolge van wegenaanleg en ontginningen van terreinen worden biotopen te klein en te geïsoleerd in ligging. Daardoor sterven soorten gemakkelijker uit en kan er ook niet opnieuw hervestiging plaatsvinden. De vegetatiestruktuur is eveneens zeer belangrijk. Voor de bruine eikepage zijn bijvoorbeeld juist struiken in de buurt van hakhout of in overhoekjes de ei- afzetplaatsen. In een enkel geval wordt ook de zure regen als mogelijke oorzaak genoemd van achteruitgang. Het is dus een geheel van faktoren die de verarming heeft veroorzaakt. Wie nu echter denkt dat er in Zeeland niet meer dan 15 gewonere en evenzo veel schaarsere vlindersoorten voorko men, wil ik een illusie ontnemen. De dagvlinders vormen slechts een zeer kleine groep van 2400 vlindersoorten die ons land rijk is. Die andere 2300 soorten zijn nachtvlinders. Voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen kwam Vermandei in 1986 na een voorlopige inventarisatie tot 355 soorten van grotere nachtvlin ders. Voor Zeeland zullen het er stellig veel meer worden. Als men de kleinere soorten ook in het onderzoek zou be trekken, kan vast het dubbele aantal be reikt worden. De nachtvlinders vormen een groep met zeer uiteenlopende levenswijzen. De rupsen leven op planten, maar er zijn er ook die in vogelnesten of vergane kadavers, in graanvoorraden of in padde stoelen leven. Zijn de rupsen van veel dagvlinders, zoals van de zandoogjes en de blauwtjes moeilijk te vinden, bij de grotere nachtvlinders zijn ze soms zeer opvallend. Voorbeelden zijn de rups van de hermelijnvlinder, o.a. op de bladeren van populier, en die van de jacobsvlinder op jacobskruiskruid. Ze zijn gemakke lijk verder op te kweken met bladeren van de voedselplant. Ook bij sommige nachtvlindersoorten is er sprake van veranderingen in de ver spreiding. Een voorbeeld hiervan is A tica villica: een fraaie vlinder met e vlekkentekening van zwart-wit en ge Vroeger kwam deze in de hele zuidelij helft van Nederland voor, nu is ze b perkt tot een enkele plaats in Zeeuwse duinen. Ofschoon de rups e flink aantal voedselplanten op zijn me heeft staan, is ook dit dier zeldzaam worden. Mogelijk is dit een aanwijz- dat ook nachtvlinders niet allemaal tolerant zijn ten opzichte van verand ringen in hun milieu als op het eers gezicht lijkt. Er is echter nog weinig1 kend van de effekten van het beheer de nachtvlinderstand. In elk geval zijn geen aanwijzingen van zulke dran tische ontwikkelingen als bij de dagvl ders. Een gekoördineerd onderzoek, zoals al voor de dagvlinders aan de gang is, k hierop een beter licht werpen. Een bj lemmering daarbij is dat het gedrag v nachtvlinders moeilijker is vast te le gen, omdat het zich nu eenmaal aan h oog onttrekt. Dagvlinders blijken dus zeer kritisch t zijn op hun milieu. Omdat verandi ringen in het milieu onmiddellijk gevo gen hebben voor hun ontwikkelinj hebben dagvlinders een belangrijke si; naalfunktie. Een goed beheer, dat rek< ning houdt met zulke faktoren, is ee eerste vereiste om kritische soorten i stand te houden of wellicht terug te kri gen. Maurice Jansen is leraar biologie ii Zierikzee en houdt zich in zijn vrijil tijd onder andere bezig met de si til die van planten en insekten. Sind kort is hij lid van het bestuur van di Zeeuwse Milieufederatie. Rups Hermelijnvlinde

Wantij | 1987 | | pagina 8