ïorte berichten en M ededelingen peleid grevelingen herzien eedrinkputten Wasmiddelen fosfaatvrij Bakterievuurbestrijding gemeente brouwershaven Golf van de baan 15 De scheiding van natuur en rekreatie in de Grevelingen moet luidelijker uit de verfkomen dan tot nu toe. In die delen van de ferevelingen waar de natuur voorrang behoort te krijgen, Imogen geen rekreatieve voorzieningen worden getroffen (a nlegsteigers). Dit is één van de punten die het Delta-overleg (platform van Biatuur- en milieubescherming in de Delta) naar voren heeft lebracht in een brief aan het Natuur- en rekreatieschap de prevelingen. De brief is een reaktie op de Evaluatie Nieuwe I ichtingsschets Grevelingen. Het Delta-overleg vindt, dat de Ie Creatieve ontwikkeling in de afgelopen jaren niet kritisch ig ïoeg is bekeken. Met de uitbreiding van het aantal lig plaatsen voor jachten moet grote terughoudendheid worden Ie tracht. Het Delta-overleg pleit voor maatregelen om ver storing van vogels (met name in het broedseizoen) door p ankzeilers tegen te gaan. Als de aanvoer van zoet water uit K immer/Volkerak doorgaat, dienen schadelijke gevolgen [hiervan voor de Grevelingen te worden bestreden. Het Delta- fcverleg dringt erop aan dat er spoedig een nota waterhuis houding voor de Grevelingen wordt gemaakt en dat er een lp ilbeheersplan komt. IV roeger was een drinkput de enige mogelijkheid het vee in de Iwei van drinkwater te voorzien. Het water in de sloten en het g ondwater was te zout. Nu is onder meer de waterleiding een alternatief. Hierdoor zijn veel drinkputten verdwenen, maar look de omzetting van weiland in bouwland is de oorzaak van liet verdwijnen van een groot aantal putten. Toch zijn er in Zeeland nog ruim 1200. Drinkputten zijn gegravei putten waarin regenwater wordt [opgevangen en waaruit het vee kan drinken. Ze verschillen [onderling veel in vorm en omvanggemiddeld meten ze 150 [vierkante meter. Meestal zijn ze één tot anderhalve meter diep, gemeten van de bodem tot de rand van de put. Zoutgehalte en k waliteit van het water in de putten lopen eveneens sterk uiteen. Eigenlijk is elke drinkput anders. Tot voor enkele jaren stonden drinkputten nauwelijks in de aandacht. Langzamerhand breekt het besef door, dat een drinkput meer is dan een plas water voor het vee. Vooral door het zoete water in een verder grotendeels brakke omgeving zijn veel putten van belang voor planten en dieren. Voor het voortbestaan van een aantal soorten kikkers, padden en sa lamanders in Zeeland zijn ze zelfs onmisbaar. Maar ook voor de landbouw blijven ze hun waarde behouden, ondanks het feit dat er veel zijn gedempt. Over nut, waarde en onderhoud van een drinkput gaat de aardige, fraai ogende brochure, uitgegeven door de afdeling Voorlichting van de Provincie Zeeland. De brochure is op gesteld door de drinkputtenwerkgroep. Deze werkgroep, waarin ook de ZMF is vertegenwoordigd, stimuleert het on derhoud, herstel en aanleg van veedrinkputten. Partikulieren, die in hun tuin een put willen aanleggen en daarin ook de natuur haar gang willen laten gaan, vinden in deze brochure heel wat handreikingen. De brochure is gratis te verkrijgen bij het bureau Voor lichting van de Provincie, Abdij 9, Middelburg, tel. 01180- 31400. Soms moet je voor een schoon milieu echt iets over hebben. Maar er zijn ook situaties waarin je alleen maar het juiste pak van dezelfde plank in de supermarkt hoeft te pakken. Zo ligt het bij de keuze voor fosfaatvrije wasmiddelen. Fosfaten in wasmiddelen dragen veel bij aan het bederf van het oppervlaktewater. Ze maken dat algen in sloten en meren hard groeien en andere levensvormen verdringen. Vaak is er geen vis meer te bekennen. Fosfaten zijn ook verantwoor delijk voor het vieze schuim langs de stranden. Wasmiddelen zonder fosfaten bestaan al lang. Sinds grote producenten ze ook op de markt brengen, zijn ze overal te krijgen. Driehoek- wasbuiltjes en Klok worden tegenwoordig vergezeld door Tricel, Albi (Heijn), Vizir en Groene Persil. Toch wil de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten er nog steeds niet aan, dat alle wasmiddelen fosfaatvrij moeten zijn. Fraaie intentieverklaringen en weinig strikte afspraken met de minister van Milieu ten spijt. Men wil een „haalbaar heidsonderzoek", terwijl in Zwitserland alle wasmiddelen (ook Dash, All, Omo en Dixan) al volstrekt fosfaatvrij zijn. Milieu defensie, Stichting Natuur en Milieu, Consumentenbond, Konsumentenkontakt en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen dringen er dan ook bij de gebruikers op aan, wasmiddelen met fosfaat niet meer te kopen. Bovendien heeft de ZMF aan de Provinciale Raad voor het Milieu het verzoek gedaan een advies te geven aan het provin ciebestuur en aan de landelijke overheid over de toevoeging van fosfaten aan wasmiddelen, met name door Hoechst Hol land. Het uitgangspunt hierbij zou moeten zijn dat er alleen nog fosfaatloze wasmiddelen geproduceerd mogen worden. In de zomermaanden maakt het bestuur van de ZMF traditie getrouw enkele exkursies om in het veld aktuele zaken te bekijken en te bespreken. Op 22 juni voerde de tocht op Schouwen-Duiveland, via de Schelphoek en de toekomstige golfbaan in de gemeente Westenschouwen, naar Brouwer haven. Op verzoek van de afdeling Schouwen van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO) werd een bezoek ge bracht aan enkele dijken, waar het baterievuur had toege slagen in de meidoorns. De fruittelers zitten met de zieke meidoorns danig in hun maag. Enkele vertegenwoordigers wezen op de schade, die het bakterievuur in de omliggende boomgaarden teweegbrengt. Om ons daarvan te vergewissen, werd ook een boomgaard bezocht. Tijdens de exkursie werd dan ook het initiatief geboren, gezamenlijk te pleiten voor een gerichte bestrijding van het bakterievuur binnen de gemeentegrenzen van Brou wershaven. Deze gemeente omvat de meeste van de met meidoorns begroeide dijken op Schouwen. Een bredere visie op de beplantingen wordt door zowel de fruittelers als de ZMF onderschreven. Er is namelijk als uitgangspunt gekozen, dat voor de meidoorn de infektiedruk dient te worden beperkt, maar ook dat de landschappelijke waarde van de wegbeplan- ting wordt gehandhaafd. Een landschapsbeleidsplan kan hier voor een middel zijn. Een verzoek in deze richting werd door beide organisaties voorgelegd aan het provinciaal bakterie- vuuroverleg en de gemeente Brouwershaven. Begin september plofte er een rondschrijven van de Dom- burgsche Golfclub in de bus. In grote lijnen stond daarin dat natuurbeschermers hun verzet tegen golfbanen in natuur-

Wantij | 1987 | | pagina 15