Veilige kernreaktoren Deelname aan zmf-werkgroepeh Agrarische jongeren en gewasbeschermingsmiddelen hoogbouw slecht onderhoud Milieu-werkgroepen Landbouwwerkg roep 16 gebieden maar moeten opgeven. Golf en natuur gaan immers samen. De golfclub neemt het duidelijk op voor de Schouwse kollega's, die en golfterrein willen aanleggen in een gedeelte van een natuurgebied van de gemeente Westenschouwen. De golfrage wordt met de nodige skepsis in natuurbe schermingskringen ontvangen. Zo heeft de Natuurbescher- mingsraad negatief geadviseerd over de Schouwse plannen, vanuit de gedachte dat golfbanen en natuurterreinen niet samen kunnen gaan. Ook de ZMF en de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland verzetten zich al van begin af aan tegen de aanlegplannen. De golfbaan zou immers komen te liggen in een mooie overgang van duin naar polder en zou het natuurlijke evenwicht en de waterhuishouding ingrijpend ver storen. Minister Braks zou voor het gedeelte natuurmonu ment nog een ontheffing moeten verlenen. Maar dat zit er niet in, aangezien binnen het ministerie een beleidslijn in de maak is, waardoor golfbanen niet in natuurgebieden mogen voor komen. Waarom dan nog dit broederlijk rondschrijven van de Domburgsche Golfclub Probeert men hiermee de weg te banen voor de eigen uitbreidingsplannen in de richting van de zuidelijke vroongraslandjes Hierbij gaat het eveneens om een natuurgebied, dat planologisch beschermd is vanwege de botanische waarde. Deze botanische waarde was vroeger ook te vinden in het gebied van de huidige golfbaan. Intussen is daar al weinig meer van over Sinds Ventevogel z'n speerpunt op het smalle strand van Cadzand heeft geplant, is daar al veel veranderd. Met enkele miljoenen guldens werd de boulevard van Cadzand-Bad ge- rekonstrueerd. Het langste kunstwerk van Europa siert de kuststrook. Een merkwaardige kombinatie van klassieke zui len met een moderne verlichting. Cadzand krijgt allure. Als het aan de gemeenteraad van Oostburg ligt, kunnen daar nog enkele hoogbouw-hotels aan toegevoegd worden. Ook de PvdA is nu voorstander, ondanks het feit dat deze partij tijdens de kollegevorming juist de afspraak had bedongen dat er verder géén hoogbouw zou plaats vinden. De natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje is niet ge lukkig met deze ontwikkeling. In de hoogbouwplannen zien de natuurbeschermers Belgische toestanden opdoemen. Dat is onaantrekkelijk voor natuur en landschap en ook voor de rekreatiesektor. Uit enquêtes onder de toeristen blijkt dat de meesten naar West-Zeeuws-Vlaanderen komen voor het landsschap en de rust. Opvallend is ook het hoge herha- lingsbezoek. Als de rekreatiesektor de weg inslaat van groot schalige ontwikkelingen, dreigt het de trouwe bezoekers van zich te vervreemden. Ofhet in de konkurrentieslag metBelgië, Walcheren en Schouwen-Duiveland meer toeristen zal aan trekken, is nog maar de vraag. Oostburg staat voor een fun damentele keuze. Sluis is ze al voorgegaan en liet Colthof bij het Zwin het wereldrecord zomerhuizenbouw per km2 bre ken.... Waar een speerpuntenbeleid al niet toe leidt. In Amerika wil men onderzoeken of er kernreaktoren ont worpen en gebouwd kunnen worden die zogenaamd inherent veilig zijn. Bij de huidige kerncentrales is er altijd aktief in grijpen nodig om ze in bepaalde ongevalssituaties op een goede, veilige manier af te schakelen. Dit nieuwe type wordt ook wel de „walkawayreactor" genoemd, wat aangeeft dat je er niet meer bij hoeft te blijven. Bij ernstige storingen of een dreigend ongeval moet deze reaktor zichzelf laten stoppen. Van zo'n reaktor zal de kem nooit kunnen smelten. Men denk hierbij aan een kemreaktor van ca. 100 MW, die in of bi woongebieden neergezet zal kunnen worden. Volgens ingewijden zal het nog wel een jaarof 15 duren vooi 1 de eerste proef-reaktor van dit type gebouwd en getest kat worden. De Amerikaanse reaktorbouwers General Electric et Westinghouse zien echter niets in deze nieuwe gedachte et zijn vooralsnog niet bereid in het ontwerp bij te dragen. Voor alle duidelijkheid is het goed om te benadrukken dat het hier uitsluitend gaat om een kerncentrale, die meer vei ligheid biedt dan tot nu toe mogelijk is. Het zwaarwegende argument tegen kernenergie dat ook dit type kerncentrale! haar laag-, middel- en hoog-radioaktief en kernsplijtingsafvi! produceert zal dus onverkort blijven bestaan. c C Binnen de ZMF bestaan twee milieu-werkgroepen die ver sterking met enthousiaste mensen kunnen gebruiken. Dit zijn de milieu-werkgroep Midden-Zeeland en de milie-werkgroep Kanaalzone. Deze groepen werken aan milieuhygiënischs vraagstukken in resp. Midden-Zeeland en de Kanaalzone. Het doel van de groepen is milieuproblemen te signaleren en zich een mening er over te vormen. Vervolgens kan voor lichting gegeven worden, aktie gevoerd en op betere milieu- voorzieningen aangedrongen worden. Ook is er de mogelijk- 1 heid om als werkgroep zelf milieu-onderwerpen aan te pak- 1 ken. Zo doet de Midden-Zeelandwerkgroep momenteel een 1 onderzoekje naar het bestrijdingsmiddelengebruik door ge- 1 meenten in Zeeland. Maandelijks komen de groepsleden bij elkaar om het een en ander door te spreken. Als u interesse - heeft om aktief te worden in één van de werkgroepen, kunt u voor meer informatie bellen naar de ZMF, José Lemmen, tel. 01100-28259. Dinsdagavond 13 oktober j.L is voor het eerst de nieuwe land- bouwwerkgroep van de ZMF bij elkaar gekomen. De land- bouwwerkgroep is bedoeld voor iedereen die belangstelling heeft voor de relaties tussen natuur en milieu en de landbouw. De landbouwwerkgroep wil enkele thema's kiezen om hier over komend seizoen één of meer avonden te organiseren. Deze avonden staan open voor iedereen. De thema's kunne a bijvoorbeeld zijn - ideeën over milieuvriendelijke landbouw -mogelijkheden van samenwerking tussen boer(inn)en en natuurbeschermers rondom regionale problemen. Voor informatie/opgave: Thijs Kramer of Karin van Her waarden, ZMF, tel. 01100-28259- Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) heeft in samenwerking met de Zeeuwse Inspektie Milieuhygiëne onderzoek gedaan naar het gebruik van gewasbeschermings middelen. De vraag stond centraal hoe men zich op een milieu vriendelijke manier kan ontdoen van restanten bestrijdings middel. Het belangrijkste probleem hierbij bleek te zijn, dat restanten gekoncentreerd middel in de verpakking achter blijven en dat er veelal goede regelingen ontbreken om van deze „lege" verpakkingen af te komen. De agrarische jongere n doen daarom de volgende aanbevelingen - De bijna lege verpakkingen kunnen met water worden uitge spoeld en in de sproeitank worden leeggegoten.

Wantij | 1987 | | pagina 16