?ZEM 5 ief? de ondervraagden vindt 12% zich- aktief in de milieubeweging, hetzij bestuurslid (7%), als werkgroep-/ nmissielid (3%) of op een andere tiier (2%). /ten heeft zich de afgelopen 2 jaar iral met natuurgerichte zaken bezig ïouden, zoals planologie, vogeltellin- paddestoelen, bestemmingsplan- en landschapsbeheer. /oor zover milieugerichte onderwer- genoemd zijn, zijn datvervuiling eren en zeeën, kernenergie, riet belangrijkste doel dat men bij e aktiviteiten heeft (gehad), is be- sbeïnvloeding (8%), vervolgens in- Milieuzorg formatieverwerving voor zichzelf (5%) en het voorlichting geven aan grotere groepen (2%). Driekwart van de lezers neemt wel eens deel aan aktiviteiten van een milieu organisatie. Bij 20% van de lezers is dit niet het geval. Voor 41% van de deel nemers ligt de nadruk bij deze aktivi teiten op „beleidsbeïnvloeding". Als voorbeelden noemt men evenveel milieu- (vooral kernenergie) als natuur- aangelegenheden (bijvoorbeeld Ooster- schelde-aktie, uitstervende dieren in Nepal, parkeerterrein Zierikzee). Voor 15% van de deelnemers ligt de nadruk bij de aktiviteiten op informa tieverwerving voor zichzelf. Als voor beelden noemt menvogelaarsoverleg, wandeling door Ter Hooge. Voor 11% van de deelnemers ligt de nadruk op voorlichting geven aan een grotere groep. Als voorbeelden daarvan zijn genoemd: lezing geven, stands. De voorgaande gegevens geven de indruk van een natuurgerichte belang stelling onder de lezers. De zorgen lijken daarentegen weer meer betrekking te hebben op het grijze gebiedhet milieu. Voor 71% van alle lezer zijn „grijze" pro- blematieken de laatste tijd de belang rijkste geweest: Tsjernobyl, luchtver vuiling, Kanaalzone, zure regen, „die verdomde rakettenboel en wapens", Rijn-vervuiling, gaswolk-ontsnapping, enzovoorts. Voor 17% zijn de natuurproblemen de laatste tijd het belangrijkste geweest Oosterschelde, VOW, ontbossing, ruimtegebruik buitengebied, ganzen. Natuurbelangstelling Wilt u nog iets kwijt Ruim driekwart van de ondervraagden heeft geen opmerkingen over het blad of is er uitgesproken positief over. Over de vorm van het blad horen we„ziet er goed uit", „het is overzichtelijk", „leuke foto's en illustraties, waardoor het blad leesbaar wordt", „de keuze voor kring looppapier bevalt me". Over de inhoud zegt men: „even wichtiger en representatiever dan de Gouden Delta", „het is een goed even wicht tegen de industriële belangen, daarom ben ik donateur", „korte, bon dige artikelen over de regio". Desalniettemin heeft bijna een kwart van de lezers behoefte aan kleinere of grotere veranderingen in het blad. Deze veranderingen hebben vooral betrek king op de inhoud, en niet of nauwelijks op de vorm. Wat wil men zoal „Het is te netjes, er zou meer vuurwerk in moeten, zoals bij de Gouden Delta", „het is te drammerig; wie dramt, staataltijdzwak", „het zou meer op de gewone mens ge richt moeten zijn met praktisch gerichte informatie, de artikelen zijn soms te in gewikkeld", „ik mis in een column meer kritiek op bijvoorbeeld bedrijven", „goed blad, het moet veel dikker"„ik wil graag horen wat de ZMF bereikt". Over de vormgeving is enkel gezegd „de omslag nodigt niet uit tot het lezen, vanwege de kleur", en „de opmaak leest niet plezierig". Leuk is het om ook re gelmatig te horen „goed bladhouen zo". Dat zijn we dan ook zeer zeker van plan.

Wantij | 1987 | | pagina 5