excellenties- kringloop fosfaat oe oplossing Maatregelen Was fosfaatvrij 12 getalbetreft alleen de wasmiddelen die in Nederland zijn gebruikt. De fosfaat-aan voer uit het buitenland via de grote rivie ren is ook voor een belangrijk deel het gevolg van wassen met fosfaat. Zo bekeken is gemiddeld 35 tot 40% van de fosfaat-ellende te danken aan wasmiddelen. Indien in de EG fosfaatvrij wordt gewassen, vermindert de fosfaat belasting dus al met een derde. Worden bovendien alle zuiveringsinstallaties uit gerust met een derde trap, dan kan een vermindering van bijna 80% worden ge haald. We blijven dan namelijk nog zit ten met zo'n 20% van de landbouw, die door uitspoeling van niet gebruikte (kunst)mest ruim 3 miljoen kg fosfaat in het water brengt. De vraag is echter of het hierbij zal blijven. De fosfatenwerk- groep van het Ministerie van Milieu heeft namelijk becijferd dat dat bedrag binnen enkele jaren zal zijn opgelopen tot wel 8 miljoen. De landbouwgrond heeft tot nu toe heel wat fosfaat vastgehouden, maar plaatselijk raakt die nu verzadigd met fosfaat. Gevolg is dat op een gegeven moment de emmer overloopt. OR. H0ECH5T Zo eenvoudig ligt het niet Wie de problemen met de fosfaten wil oplossen, zal met een brede aanpak moeten komen. Met afvalwaterzuive ring komen we tot een reduktie van ruim tweederde, als de Duitsers en de Belgen ook meedoen. Maar het is niet zeker dat dit een werkelijke verbetering van de waterkwaliteit oplevertde schattingen lopen uiteen van 50 tot 90%. Willen we zeker zijn van enig sukses, dan horen dus ook andere maatregelen erbijde wasmiddelen fosfaatvrij en strengere normen voor de bemesting van landbouwgronden. Het vliegertje van Hoechst - alleen de zuivering toepassen en het fosfaat in de wasmiddelen laten zitten - gaat dus niet op. Weliswaar lijkt een nieuwe zuive ringsmethode (de zogenaamde korrel- reaktor) veelbelovend, probleem is dat deze reaktor pas over een jaar of vijf op grote schaal toegepast kan worden. TABEL 1 Top-10 van fosfaathoudende wasmiddelen merk fosfaat (als P)* 1. Klok Hagelwit5,0 2. Una Biologisch5,0 - 3,45 3. Hemax-o-matic 3,5-3,95 4. Wipp Express4,0-4,45 5. Hemax Bontwas, Albi Matic, Ariël, Biotex Groen, Bonte Reus, Ziezo, Dash, Dixan, Witte Reus, Omo, Sunil, Dobbelman^,5 - 4,95 6. All, Dato, Dreft 5,0-5,45 7. Robijn 5,5-5,95 8. Albi Fijn, Fleuril6,0-6,45 96,5-6,95 10. Biotex Blauw, Bont Kracht 7,0 *gekorrigeerd voor dosering Een oudere en daardoor bekendere zuivering werkt op chemische basis en is al jaren bekend. Deze kan worden inge zet wanneer dat nodig is - nu dus. Nadeel hiervan is echter dat het fosfaat emit komt in de vorm van slib, waarmee wei nig anders te doen valt dan opslaan. Ge zien de grote hoeveelheden waar het om gaat, zitten we daarop niet te wachten. Maar als we op fosfaatvrije wasmid delen overgaan, ontstaat er beduidend minder slib. Bovendien kan er dan een bedrag van zo'n 30 miljoen op de extra zuiveringskosten (ca. 20%) - waaraan we allemaal moeten bijdragen - worden be spaard. Een derde reden om zonder fos faat te gaan wassen, is dat er ook nog afvalwater ongezuiverd in meren en ri vieren terechtkomt, bijna 10% van het totaal. Dat wordt dan in ieder geval de helft fosfaatarmer. De Provinciale Raad voor het Milieu heeft deze samenhang ook ingezien en is met een evenwichtiger oordeel geko men dan het eenzijdige „blijf af van Hoechst", dat eerder te horen was. Na de nodige diskussie bracht deze raad het standpunt naar voren, dat fosfaatvrij TABEL 2 enkele fosfaatloze wasmiddelen merk maken van wasmiddelen en verwijdering van fosfaat uit afvalwater samen behoren te gaan. Iedereen kan gemakkelijk zelf iets aan de oplossing van het fosfatenprobleem bij dragen was fosfaatvrij. Er is keus genoeg en voor de waskracht of de prijs hoeft u het niet te laten. Mocht u nog twijfelen, kijk dan eens in tabel 1 waar uw was middel staat en kies er vervolgens één die maar half zo veel fosfaat bevat. Welke wasmiddelen geen fosfaat meer bevatten en wat daarvoor in de plaats is gekomen, staat in tabel 2. Dat laatste is gedaan, omdat helaas ook de vervangers niet allemaal zonder bezwaar voor het milieu zijn. Zonder meer on schuldig zijn soda, silikaten en dikarbo- naten. Tegen zeoliet (een klei-achtige stof) en polyacrylaten zijn ook weinig bezwaren. Maar met name NTA is een stof die uiteindelijk vervangen moet worden door een betere. Wie dus echt milieuvriendelijk wil wassen, kiest voor een fosfaat- èn NTA-loos middel. fosfaatvervangers *op zeep-basis Akwarein/ Sonnet Senzo Groen synthetisch (poeder) Albi Fosfaatvrij Klok C5 Tricel Persil Groen Hemax Fosfaatvrij Driehoek wasbuiltjes synthetisch (vloeibaar) Sil, Vizir soda, silicaten NTA, zeoliet NTA NTA NTA NTA, zeoliet polyacrylaat zeoliet soda, dicarbonaten

Wantij | 1987 | | pagina 12