Een gedwongen huwelijk 3 Zonering Moeilijk verhaal O w Q d w H P O Gemiste kans 15 De Grevelingen staat voorhet ty pische Delta-landschap, ruimte, rust, schoon water, waardevolle levensge meenschappen en een rijke vogel fauna. De hoofdfunkties van het ge bied zijnnatuur en rekreatie. Maar op sommige plaatsen gaan natuur en rekreatie echt niet samen. Daarom moeten de meest kwetsbare delen van de Grevelingen blijvend worden beschermd. Sinds de Brouwersdam in 1972 werd vol tooid, behoren eb en vloed in de Greve lingen tot de verleden tijd. Het was lang niet zeker dat de natuur zich goed zou herstellen van de zware operatie. Maar na een aarzelende start heef zich op de voormalige slikken en schorren een in teressant ekosysteem ontwikkeld. Als groot zout binnenmeer is de Greve lingen zelfs uniek. Terecht worden de huidige natuurwaarden veelvuldig en luidgeroemd. Om de ontwikkeling van beide hoofd funkties natuur en rekreatie in goede banen te leiden, werd in 1975 een in- richtings- en beleidsplan opgesteldde Nieuwe Inrichtingsschets voor de Gre velingen (NISG). Volgens dit plan is het gebied gezoneerd. Dat wil zeggen dat in het middendeel de natuur de boventoon mag voeren, terwijl het oostelijke en westelijke deel in de eerste plaats zijn bestemd voor rekreatie. Verder zijn er overgangszones, waar rekreatie in de natuur kan plaatsvinden. Op het water is in principe overal watersport toege staan. De zonering betekent bijvoorbeeld dat dagrekreanten, die in grote getale naar de Grevelingen trekken om te zon nen en te zwemmen, worden opgevang en bij de Grevelingen- en de Brouwers- dam. Zij kunnen bij wijze van spreken zo vanuit hun auto in het water duiken. Voor windsurfers zijn in de rekreatie- zone speciale plaatsen ingericht. De inrichting van de overgangszones is veel minder uitnodigend. Alleen de kritische of natuurminnende rekreant zal er de weg weten te vinden. De afwe zigheid van een friettent zal hem koud laten. Maar er zijn ook gebieden waar men niet kan en mag komen. Hier kan de natuur ongestoord zijn gang gaan. Hoe wel er nu al kleinere konflikten optreden tussen natuur en rekreatie, blijkt zone ring een geslaagd principevriendelijk voor natuur en rekreant. Het Natuur- en Rekreatieschap de Gre velingen, die de skepter zwaait over het gebied, heeft dit jaar de NISG geëvalu eerd. Van een evaluatie verwacht je, dat duidelijk wordt gemaakt in hoeverre de NISG aan de verwachtingen heeft vol daan. Daarvan is echter geen sprake. Het evaluatierapport is een moeilijk te han teren verhaal. Zo bevat het bijvoorbeeld enerzijds verschillende aanzetten voor een voorzichtig, flexibel beleid, terwijl anderzijds er ook een kaartje wordt ge presenteerd, waarop al precies staat aan gegeven waar aanlegsteigers en dat soort projekten zullen komen. Uit het rapport blijkt dat het Schap vindt, dat de natuur wel wat meer rekreatie kan verdragen. Men is niet van plan bestaande konflik ten, die in de toekomst dreigen uit te tr> Pl O O Q Dagrecreatie concentratie Grevelingendam groeien, op te lossen. Een paar voorbeelden. Vogels zijn erg gevoelig voor rustverstoring. Eén enkele windsurfer kan een hele kolonie vogels het leven zuur maken. Daarom is het prima dat windsurfers massaal worden verleid om in de rekreatiezone te blijven. Toch wordt er ook in de natuurzone gesurfd. Helaas is het Schap beducht om hiertegen maatregelen te nemen, terwijl dat echt niet zo ingewikkeld hoeft te zijn. Met een ruwe stenen oever of een stier op de dijk kom je al een heel eind. Volgens de plannen kunnen er wel wat meer aanlegsteigers bij de platen in het middendeel worden aangelegd. Het argument daarvoor is dat de jachten dan daar gaan afmeren en dus niet bij kwets bare delen. Dat is nog maar de vraag. Het risiko bestaat dat de steigers juist water sporters aantrekken. Bezwaarlijk is dat er geen grenzen wor den gesteld aan de omvang van de re kreatie. Het Schap beseft kennelijk niet dat bij verdere groei van het aantal lig plaatsen en toenemende drukte op het water steeds meer mensen de rust van het middengebied zullen opzoeken. Zo lang de jachten varen, is er niets aan de hand. Maar voor je het weet, zit men te barbecuen op de Hompelvoet, terwijl de hond zich even uitleeft in het struweel. Ik denk dat alle jachthavens en aanlegstei gers in de rekreatiezone moeten worden gekoncentreerd. Anders gaat de zone ring helemaal de mist in. Het is mij een raadsel waarom het Schap de kans laat liggen om een redelijk werkend, zorg vuldig beleid te perfektioneren. Zou het iets te maken hebben met het ekono- misch belang van de rekreatie

Wantij | 1987 | | pagina 15