\orte berichten en M ededelingen Geschipper met geluidhinder Hinderwetvergunning bleijko te walsoorden Studiedag zeeuwse vrouwenraad: milieuzorg.... ons een zorg! Oostburg minachting voor de kroon Groene longen middelburg 16 Onlangs (16 oktober '87) is door de gemeente Bruinisse een hinderwetvergunning verleend aan de firma Cordock B.V. Deze firma wil een droogdok vestigen in de Rijksvluchthaven te Zijpe voor het gritstralen, staalstralen enhet verfspuiten van schepen. Nu al is bekend dat het bedrijf in de toekomst het droogdok wil verplaatsen naar de lokatie Tramhaven te Zijpe. Hier ligt eigenlijk het probleem. Het droogdok geeft op de lokatie Tramhaven zo'n hoge geluidsbelasting voor omwonenden dat slechts met zeer zware maatregelen aan de voorgeschreven 45 decibel kan worden voldaan. Op de lokatie Vluchthaven, waar de vergunning voor verleend is zijn ook geluidbeperkende maatregelen nodig maar veel minder zware. Uit een akoestisch onderzoek kwam dan ook de aanbeveling meteen de zwaar dere maatregelen toe te passen. Het gaat namelijk om bouw kundige voorzieningen die later niet aan te passen zijn aan de zwaardere eisen op de lokatie Tramhaven. Door de gemeente Bruinisse is hier volledig aan voorbij gegaan. De ZMF vindt dit een ernstige fout en heeft dan ook bezwaar aangetekend tegen de ontwerp-hinderwetvergun- ning. De Raad van State behandelde op 20 oktober j.l. de beroepen, die tegen deze vergunning uit maart 1984 waren ingesteld, uit de vraagstelling van staatsraad prof. de Lange bleek dat deze zich zeer goed in het dikke dossier had ingewerkt. Wij verwachten dat de Kroon straks in haar uitspraak nieuwe voorschriften aan de vergunning zal toevoegen, met daarin een emissiebeperkende techniek die de uitworp van oplosmiddelen (onderdeel van het produkt waarmee beton nen buizen van een coatinglaag worden voorzien) zodanig vermindert dat voortaan wel aan de vergunningvoorschriften zal worden voldaan. Verder valt te verwachten, dat de Kroon zal verbieden dat in het coatingprodukt nog die gevaarlijke stoffen kunnen wor den aangetroffen, welke al geruime tijd op de officiële, door de Rijksoverheid vastgestelde „zwarte lijst" staan. Opvallend in deze zaak is dat de provincie Zeeland (als vergunningverlener) in mei 1983 onjuiste konklusies heeft getrokken uit een rapport van het laboratorium Bergschot, waar een gestorven koe werd onderzocht. Konklusies die sterk afweken van de konklusies die in het rapport zélf werden getrokken. Reeds in juli 1984 schrijft de provincie Zeeland aan de raad van State dat de toxische eigenschappen en de samenstelling van de organische oplosmiddelen, zoals die door Bleijko ge bruikt worden, bekend zijn. Is het dan niet vreemd dat in juni 1987 (drie jaar later) het gerechtelijk laboratorium, nadat er weer eens een koe was gestorven en in beslag genomen, moest mededelen dat men daar geen onderzoek kon doen omdat de gegevens over de uitstoot door Bleijko niet bekend waren Maandag 2 november vond de studiedag plaats „Milieuzorg.... ons een zorg!" Deze was georganiseerd door de Zeeuwse Vrouwenraad, met ondersteuning van de Z.M.F. De dag was zeer geslaagdeen grote opkomst, een speelse opzet door muzikale intermezzo's, serieuze diskussiebijdragen vanuit de zaal en drie boeiende inleidingen. De inhoud, toon en analyses die hierin over de milieuproblematiek werden gepresenteerd waren zeer verschillend van aard. Juist doordat alle invals hoeken aan bod kwamen, werd het ervaren als een inspirerend en leerzaam geheel. De studiedag werd afgesloten door een tot nog toe onbekende kabèretierde heer H. P. van Heel. In het dagelijks leven hoogleraar milieukunde en direkteur van Hoechst. Het was verfrissend te zien met welk gemak hij afstand kon nemen van alle bestaande inzichten die er op milieugebied leven: in zijn performance deed hij thinner-resten in het haardvuur belanden en reinigde hij met zijn waterfiets de watergangen. Tot vermaak van iedereen. Gelukkig was dit maar kabaret en geen werkelijkheid. De aanwezigen bleken toch wel andere milieu-oplossingen voor ogen te hebben, zoals hergebruik (o.a. van plastiks), gezonde voeding, en weinig verontreinigende wasmiddelen. Mogelijk is het enthousiasme van deze geslaagde dag een impuls voor verdere aktiviteiten op milieugebied binnen de Zeeuwse vrouwenorganisaties. De gemeente Oostburg maakt het wel erg bont op milieu gebied. In oktober 1986 verklaarde de Kroon, in haar uit spraak over de bezwaren tegen de hinderlijke stankoverlast door Vetsmelterij Van den Ameele in Hoofdplaat, dat de stankbestrijding afdoende moest worden aangepakt. De Kroon voegde daartoe belangrijke voorschriften toe aan de omstreden Hinderwetvergunning. Men mocht dus verwach ten dat, na een alleszins redelijke termijn van één jaar, de gemeente Oostburg erop zou toezien dan Van den Ameele nu aan zijn verplichtingen voldoet. Niets is minder waar In onderling overleg tussen de gemeente en Van den Ameele is besloten dat die voorschriften van de Kroon pas op 1 mei 1992 (dus pas over 5 jaarmoeten zijn opgevolgd en verder dat Van den Ameele intussen iedere maand een bedrag daarvoor opzij legt. Alsof er geen andere mogelijkheden zijn om aan geld te komen voor de noodzakelijke investeringen in milieu-apparatuur. Zo zien we weer eens hoe bestuurders sjoemelen met milieuzaken. Zelfs nog na een Kroon-uitspraak, die aan dui delijkheid niets te wensen overliet, behalve dan dat de Kroon geen termijn vaststelde waarbinnen de noodzakelijk geachte voorzieningen moesten zijn uitgevoerd. Daarvan maakt de gemeente Oostburg dus handig mis bruik. In Middelburg wordt op dit moment druk gediskussieerd over de „groene longen" in deze stad. De term „groene long" is een zeer rekbaar begripzowel

Wantij | 1987 | | pagina 16