Ledenvergadering Intensieve kokkel visserij bedreigt oosterschelde Gezamenlijke natuur- en milieuverenigingen walcheren 17 oude stukken kultuurlandschap als spoor- en wegbermen zouden er onder kunnen vallen. Middelburg stuitte dan ook op problemen met de definiëring of, beter gezegd, verzuimde helemaal om de term nader te omschrijven. In de struktuur- chets wordt het behoud van de groene longen als randvoor waarde voor de stadsontwikkeling genoemd, maar men weet dus eigenlijk niet wat er nu behouden moet worden. Naar aanleiding hiervan heeft dhr. Korstanje (PvdA) om een beleidsnota gevraagd waarin het een en ander eens duidelijk omschreven zou worden. Op dit moment zijn de eerste stap pen voor deze notitie gezet en blijkt dat het geen overbodige luxe is. Er wordt zeer verschillend gedacht over de funkties van het groen in de stad Middelburg. Pas na enige aandrang van ondermeer de zijde van de Zeeuwse Milieufederatie werd naast de visueel-landschappelijke en stedebouwkundige funktie óók de ekologische funktie onderscheiden. Daarnaast worden enkele groene longen slechts gedeelte lijk in de notitie meegenomen. Dit geldt met name voor het stuk groen tussen de Oude Vlissingseweg en het Kanaal door Walcheren. Juist deze waardevolle groene long heeft Mid delburg gepland als bouwlokatie voor de Erasmuswijk. Over deze bouwlokatie was overigens ook bij het opstellen van de struktuurschets al geen diskussie mogelijk, terwijl uit diezelfde struktuurschets is op te maken dat er heel redelijke alter natieven voorhanden zijn. Hoewel de plannen reeds verge vorderd zijn - het voorontwerp bestemmingsplan Erasmus wijk heeft reeds ter visie gelegen en de grond is al lang aangekocht - is het niet onmogelijk om alternatieven te ont wikkelen die deze groene long ontzien. Daar is echter wel enige politieke moed voor nodig. 27 oktober j.l. hield de Zeeuwse Milieufederatie haar ledenver gadering, die jammer genoeg zeer magertjes bezocht werd. Voorzitter Jan Willem Jongepier maakte een opening door twee aktuele problemen aan te kaartende zorgwekkende opkomst van golfbanen in de provincie en de uit zijn voegen gegroeide kokkelvisserij in de Oosterschelde. Het thema van de avond„Zeelands energie in 2050" werd ingeleid met een lezing door Cornelis Blok (Rijksuniversiteit Utrecht). Cornelis gaf een overzicht van alternatieve energie vormen met daarbij het aandeel dat ze zouden kunnen hebben in de toekomstige energievoorziening. Hij baseerde zijn ver wachtingen op een studie die hij in 1983 voor de stichting Natuur en Milieu uitvoerde. Bij een streven naar een zo hoog mogelijke inzet van duurzame energie gekoppeld aan energie besparing zou het volgens Cornelis mogelijk moeten zijn 80- 90% van de energiebehoefte hiermee te dekken. Windenergie moet hierbij volgens hem ook op de lange termijn niet uit het oog verloren worden. Als het aan Jan de Vries van de Zeeuwse Milieufederatie ligt, zal dit zeer zeker niet gebeuren. Als tweede spreker besprak Jan de mogelijkheden voor duurzame energie in Zeeland, waarbij hij met name inging op de ontwikkelingen met windenergie. Zeeland is volgens Jan een provincie met uitstekende kansen voor windenergie. Na 1 jaar hard werken zijn er op dit moment al plannen voor ongeveer 80 molens en de kans dat die er ook komen is groot. Tijdens de diskussie werd ingegaan op de vraag in hoeverre de ZMF denkt aan de planologische kant van de zaak, in verband met horizonvervuiling. Duidelijk werd dat de ZMF de reeds bestaande richtlijnen om kwetsbare gebieden te mijden, voldoende vindt en op dit moment liever geen extra planologische belemmeringen wenst. Dit leverde stof voor diskussie opzodat na de vergadering door enkelen nog wat op dit thema werd doorgepraat. De zeer intensieve kokkelvisserij dit najaar in de Ooster schelde is een regelrechte bedreiging voor het ekosysteem van dit internationale natuurgebied. Drie milieuorganisaties hebben hun grote verontrusting meegedeeld aan minister Braks van Landbouw en Visserij. De Zeeuwse Milieufederatie, de stichting Natuur en Milieu en de Waddenvereniging spre ken van excessen. Zij hebben de minister verzocht geen nieuwe vergunningen uit te geven en maatregelen te treffen om de kokkelvisserij zodanig te reglementeren dat roofbouw op het natuurlijke ekosysteem wordt voorkomen. Door de strenge winters van de laatste jaren is het kokkel- broed inde Waddenzee doodgegaan. Alle 35 kokkelvissers zijn daarom dit vangstseizoen (september t/m november) naar de Oosterschelde getrokken. De natuurlijke kokkelbanken vormen een belangrijke schakel in het ekosysteem. Zij zijn in de Oosterschelde voedsel voor met name scholeksters, vissen en kreeftachtigen. Het overbevissen van kokkels, waarbij ook de jonge, eenjarige kokkels worden weggevangen en andere bodemdieren wor den gedood, zalhet ekosysteem grote schade berokkenen. Het probleem klemt extra, omdat door de Oosterscheldewerken de komende jaren een aanzienlijke slik- en plaatgebied zal verdwijnen. Daarmee verliezen wadvogels en andere water organismen al een deel van hun voedselgebied. Momenteel liggen bij Minister Braks 20 nieuwe aanvragen voor kokkelvisvergunningen voor het seizoen 1988. De mi lieuorganisaties wijzen de minister erop, dat uitbreiding van de kokkelvloot absoluut onverantwoord is. De huidige vergun ningverlening en regelgeving zijn niet toereikend en hebben tot de genoemde excessen geleid. Zij moeten worden afge stemd op het ekologisch verantwoord oogsten van kokkels zowel in de Deltawateren als in de Waddenzee. Tenslotte pleiten de milieuorganisaties voor hogere boetes bij overtre dingen. Momenteel liggen de boetes rond de 500,-, terwijl een kokkelvisser in één week makkelijk voor 100.000,— kan opvissen. over natuurbescherming en de Manteling, inklusief informatiemarkt Dinsdagavond 26 januari houden de Walcherse natuur- en milieuverenigingen een gezamenlijke avond in Koudekerke. De avond is zowel bedoeld voor leden als voor niet-leden van de organiserende verenigingen. Behalve de ZMF zijn ditKNNV Walcheren (natuur studie/edukatie), Planologiewerkgroep, werkgroep Duinbe houd, werkgroep Landschapsverzorging, de Vogelwerkgroep en de werkgroep Milieu en Huishouden. De avond dient om de onderlinge bekendheid en uit wisseling te vergroten en heeft het volgende programma 19-45 - zaal open 20.00 - inleiding: de ZMF, werkgroepen en aangesloten verenigingen. Wat doet de ZMF zoal op Walcheren 20.30 - pauze met informatiemarkt waarop de Walcherse groepen zich presenteren. Wat doet iedere groep zoal? 21.15 - inleidingNatuurbescherming en de Manteling. 22.15 - sluiting. De avond wordt gehouden in hotel Walcheren, Brouwerij straat 21 te Koudekerke, tel. 01185-1210). InformatieMarie Swenne (tel. 01180-33359).

Wantij | 1987 | | pagina 17