Ecologische achtergronden voor hand ha In allerlei beroepsgroepen wordt erkt aan bijscholing op het gebied van de mmeuproblemÊP tiek, zo ook bij de politie. Een voorbeeld hiervan is het boek „politie en milieu", een kursusboek in de opleiding van politie ambtenaren. Omdat de informatie zeer breed van opzet is, kunnen waarschijnlijk ook anderen er hun voordeel mee doen. De hoofdmoot van het boek heeft betrekking op de ondertitel „ecologische achtergronden...". Na een theoretisch hoofdstuk rond enkele ekologische begrippen wordt zeer uitgebreid ingegaan op de ekologie van de verschillende Nederlandse levensgemeenschap pen bos, heide, veen.... tot en met het agrarische landschap. Per levensgemeenschap wordt informatie gegeven over de bedrei gingen en de beschermende bepa lingen die erop van toepassing zijn. Het verhaal is zeer volledig, maar legt de nadruk soms wat teveel op de beschrijving van het gebied met zijn flora en fauna. Het veel vuldig gebruik van soortnamen hierin lijkt mij voor veel politie ambtenaren nietzeggend. In het laatste gedeelte van bet boek ligt de nadruk op water-, bodem- en luchtverontreiniging en de proble men rond ruimtelijke ordening en natuurbeheer. Hier komt zo'n beetje alles wat met milieu te maken heeft voor het voetlicht. De grote hoeveelheid zondermeer nuttige informatie waar de lezer mee gekonfronteerd wordt, is jammer genoeg op zo'n wijze gepresenteerd dat men het over zicht al snel kwijtraakt. Een duide lijke opmaak van de tekst of samenvattingen hadden voor de nodige struktuur kunnen zorgen. maakt van een klein lettertype en foto's foto's en illustraties zijn van niet al te beste kwaliteit. De stukken tekst zijn vaak lang en bevatten veel verwijzingen naar eerder geschreven tekst of latere hoofdstukken. Dit maakt het er niet eenvoudiger op. In het voorwoord wordt het boek gepresenteerd als een kursus boek voor de politie. Het bevat een vracht aan interessante infor matie die echter niet toegesneden is op de politiepraktijk. Zo komt bijvoorbeeld het onderdeel milieu wetgeving magertjes uit de verf. In het laatste hoofdstuk wordt een opsomming van de milieuwet ten gegeven waarna voor de belangrijkste wetten het doel in korte bewoordingen wordt weer gegeven. Informatie over handha ving van die wetten en de instanties die daar bij betrokken zijn, wordt niet of nauwelijks gegeven. Het boek lijkt veel meer op een leerboek voor geïnteresseerden in ekologie en milieuverontreiniging. Het wordt daardoor interessant voor een breder publiek, maar schiet misschien wel zijn doel voorbij. Politie en milieu Ecologische achtergronden voor handhavers van milieuwetten. UitgaveGouda Quint B. V. Arnhem, 1987. Prijsf 32,50 in de boekwinkel.

Wantij | 1987 | | pagina 20