'at zoekt de Covra in Borssele l Tien ordners Verbranding 7 w De initiatiefnemer van het plan is de Co vra, de Centrale Organisatie voor Ra dioaktief Afval. Deze firma heeft van de overheid de taak opgedragen gekregen cm alle radioaktief afval in Nederland in ontvangst te nemen en er een oplossing voor te vinden. Zo'n oplossing bestaat riet, zeker niet voor het gevaarlijkste, oog radioaktieve afval. Daarom is er een tijdelijke uitweg gezocht. De Covra v/il dit afval nu 50 tot 100 jaar streng be veiligd opslaan en hoopt dat er daarna een definitieve opbergingsmogelijkheid b.v. in zoutkoepels) gevonden is. De op vattingen lopen uiteen of dit een reële loop is of luchtfietserij. Dit Wantij artikel wordt geschreven op een moment dat wij nog geen volledig t eeld hebben van de risiko's van dit op lagplan, en het verschijnt als de in- praaktermijn al verstreken is. De ZMF zal tot de sluitingstermijn (18 december) :>ezig blijven informatie te vergaren over risiko's en alternatieven. Maar een aantal ieikele kwesties zijn nu al aan te wijzen. S/tv&tit.ich&TA liqy Het terrein achter de kerncentrale waar het opslaggebouw gepland is De Covra-lui zijn niet over één nacht ijs gegaan. Ze hebben een uitvoerig Milieu Effekt Rapport opgesteld, terwijl de ge gevens voor hun vergunningaanvraag Kernenergiewet en Waterverontreini- gingswet tien ordners vullen. Daaruit blijkt dat het grootste ge deelte, alleen gelet op het volume, radio aktief afval betreft, met een laag tot middelmatig stralingsniveau. Dat is voor een groot deel afkomstig van kerncen trales, maar ook van ziekenhuizen, la boratoria en bedrijven. Het meest voor de hand ligt om dit afval samen te persen, in beton te gieten en in grote loodsen op te slaan. Situatieschets ligging opslagterrein Covra De Covra is dit ook van plan, tenzij er nog nieuwe kerncentrales bijkomen. Dan vindt de Covra de hoeveelheid afval te groot worden en wil men in het Sloe- complex een verbrandingsoven instal leren. Een probaat middel voor de ruim tenood, maar ook een bron van lucht- en watervervuiling en storingen De grootste hoeveelheid, gelet op de intensiteit van de straling, is het hoog- aktieve afval. Dit is uitsluitend afkomstig van de kerncentrales en blijft de hele opslagperiode zeer gevaarlijk. Dit afval moet onder alle omstandigheden van de buitenwereld afgesloten blijven. Tech nisch gezien is dit een lastig karwei, omdat de warmte die dit afval produ ceert, wel voortdurend moet worden af gevoerd. Belangrijke risiko's zitten dus vast aan de verbranding van laag- en middel ak- tief afval en aan de opslag van hoogaktief afval. Daarnaast is er onvermijdelijk een verhoging van het stralingsniveau in de omgeving. Het minst noodzakelijke onderdeel van het Covra-plan is de verbranding van middel- en laag radioaktief afval. Er is immers een schonere en minder sto- ringsgevoelige techniek beschikbaar. Door de verbrandingsoven zal ondanks allerlei filterinstallaties, naar de buiten lucht een flink wat hogere uitstoot van radioaktieve stoffen plaatsvinden. Ko balt en cesiurnachtige stoffen gaan 20 a 30 keer meer de pijp uit dan bij het persen van afvaljodium 7 keer zoveel, Al enkele jaren hing het plan in de lucht om in het Sloegebied een op slagplaats te vestigen voor al het Ne derlandse radioaktieve afval. Dit plan lijkt nu werkelijkheid te wor den. De initiatiefnemer heeft er ver gunning voor gevraagd en wil vol gend jaar gaan bouwen. Vijftig tot honderd jaar lang komt er een im mense voorraad radioaktief afval te Eggen op het PZEM-terrein. Wat hangt ons nu weer boven het hoofd?

Wantij | 1987 | | pagina 7