Een tuin vol vlinders Geertje Aangeenbrug, Marga Bulk, Karin van Herwaarden, José Lemmen, Bert Wit )ver het aanleggen van een eigen vlindertuin Inhoud 1. Een tuin vol vlinders 2. Biologisch tuinieren in de moestuin 3. Komposteren Tuinliefhebbers zullen waarschijnlijk al weer denken aan de vele lange zomeravonden waarin zij in hun tuin aan de slag kunnen. Als u deze zomer eens iets anders van uw tuin wilt maken, kan deze informatie voor u van belang zijn. Door vlindervriendelijke omstandigheden te scheppen en vlinderplanten in uw tuin te zetten, kunt u uw tuin omtoveren in een vlinderparadijs, waarin u de hele zomer kunt genieten van vele soorten vlinders. r 'V, A'Ai't Vlindervriendelijke omstandigheden Vlinderplanten "X Mi jjL Meer informatie over het aanleggen van vlindervriendelijke tuinen of overvlinders in het algemeen, kunt u krijgen bij de Vlinderstichting, Grintweg 273, Wageningen (tel. 08370-11220). Bij deze stichting is tevens het boekje „Vlinders in uw tuin" te bestellen f 11,25). Hierin treft u naast een uitgebreide lijst met vlinder attraktieve planten meer informatie aan over het zelf aanleggen van een vlindertuin. A en het milieu In Zeeland verdwenen sinds 1900 maar liefst 14 van de 46 soorten dag dagvlinders, terwijl er slechts 2 soorten bijkwamen. Inde meeste gevallen is de achteruitgang het gevolg van het ver dwijnen van geschikte leefgebieden voor de vlinders en rupsen. Ofschoon een tuin nooit een vervanging kan zijn voor het natuurlijke leefgebied van vlinders, kan zij hierop wel een waarde volle aanvulling zijn. Als in een tuin geschikte planten gezet worden, kun nen veel vlinders hieruit kun voedsel halen. Als u er tevens niet tegenop ziet een stukje van uw tuin te laten ver wilderen zodat er grassen en brand netels gaan groeien, bestaat de kans dat vlindersoorten, zoals kleine vos, atalanta, dagpauwoog, distelvlinder, zandoogje en dikkopje op deze plan ten hun eieren afzetten. Op deze wijze kunnen de vlinders zich definitiever in uw tuin vestigen, waardoor u kans heeft op een groter aantal vlinders en warmee u bovendien de natuur een handje helpt. Gehakkelde Aurelia tip, Kleine Vos Aan welke eisen moet een tuin vol doen om vlinders aan te kunnen trek ken Allereerstde oppervlakte van uw tuin speelt geen rol. Ook op het balkon en in een kleine tuin kan men omstandigheden scheppen die vlin- dervriendelijk zijn. Wel van belang zijn: warmte (zon), beschutting en „vlinderattraktieve" planten. Als u de vlinders hun hele levenscyclus in uw tuin wilt laten door maken, zijn ook planten nodig waar mee de rupsen zich kunnen voeden. Beschutting is in veel gevallen te kre- ëren door in uw tuin planten te zetten van verschillende hoogtende vlin ders kunnen dan in de luwte zitten van de hogere planten. Welke vlinders in uw tuin zullen verschijnen, is sterk afhankelijk van de omgeving. In Zeeland zijn de duinen erg vlinderrijk. Maar liefst 70% van de soorten komt hier voor. Wie in de gelukkige omstandigheden verkeert om in de buurt van de duinen te wo nen, zal veel soorten vlinders in de tuin kunnen verwachten. Ook het platte land, met name in de omgeving van dijken, is op veel plaatsen vlinderrijk met speciale soorten zoals het oranje zandoogje. Algemenere soorten zoals kleine vos, atalanta, dagpauwoog en distelvlinder kunnen ook in de stad worden aangetroffen. Het assortiment vlinderattraktieve planten is bijzonder groot. De meest bekende vlinderplant is de buddleia (vlinderstruik). Op deze struik kun nen we in juli en augustus vaak tien tallen vlinders aantreffen. Andere be kende vlinderplanten zijn hemelsleu tel, kogeldistel en herfstaster. Of schoon veel vlindersoorten in de na zomer vliegen, is het verstandig om bij de keuze van de vlinderplanten die in in de tuin wilt zetten, variatie aan te brengen in de bloeitijden. Op deze wijze trekt u meer soorten in uw tuin aan. c.vS-) CA> KA-, ojAx--'., Vi i'O Jou,- •«a**Si Landkaartje

Wantij | 1988 | | pagina 11