Komposteren D Twee vliegen in één klap Wellicht stelt u zich dit voorjaar de vraaghoe krijg ik de sier- of moestuin mooi en gezond. Meteen daarna komt waarschijnlijk de vraag op of er niet wat mest bij de grond moet. Op zich geen slechte vraag. Voedingsstoffen zijn nodig, maar vergeet u niet de struktuur van de bodem. Groente-, fruit- en tuinafval, dat normaal op de vuilnisbelt belandt, kan als u het komposteert, gebruikt worden om die struktuur te verbeteren. Deze kompost levert niet alleen een betere bodemstruktuur op, maar is tevens schoon en helpt een handje om de afvalberg te verkleinen. U slaat dus niet twee maar zelfs drie vliegen in één klap. Wat heeft u nodig Geschikt zijn Afval uit het huishouden Afval uit de siertuin Niet geschikt zijn Afval uit de moestuin Overig organisch afval - Er zijn zeer veel methoden voor het opzetten van een kompostbak. Veel Veel praktische informatie vindt u in het boekje „Kompost", uitgegeven door De Kleine Aarde, Postbus 151 5280 AD Boxtel, prijs f 5,~. Onverteerbare materialen Akties voor kompostering Informatie over het meest gebruikte kom- postvat, het „VAM-vat", is te verkrijgen bij N.V. Vuilafvoer Maatschappij VAM, Post bus 5380,1007 AJ Amsterdam, tel. 020-730307. 1 e bodemstruktuur in de tuin moet zo zijn dat water goed vastge houden wordt, er voldoende lucht bij de wortels kan en de bodem niet in klinkt. Dit is zo, als er voldoende orga nische stof in de bodem zit. Dood plan- tenmateriaal, bladeren, takken, ge maaid gras, enz. dat in de tuin blijft liggen, wordt door bakteriën, schim mels en wormen afgebroken tot orga nische stof. Als u bloemen of groenten uit de tuin oogst en dode takken, ge maaid gras en bladeren liever weg haalt, is er niets af te breken in uw tuin en zult u de organische stof dus zelf moeten toevoegen. Heel simpel kan dat door dierlijke mest op de tuin te brengendaar zitten genoeg voe dingsstoffen en organische stof in. Het probleem wordt niet opgelost met kunstmest, want daar zitten alleen voedingsstoffen in. Kompost toevoe gen is ook een goede methode. U kunt het zelf maken. Allereerst organisch materiaal. Geen probleem, gemiddeld produceert een gezin zo'n 450 kilo organisch afval per jaar waarvan 300 kilo gekomposteerd kan worden. Ruim de helft van het afval in uw vuilniszak is geschikt voor kompostering. Bakteriën maken er goed bruikbare kompost van. Ten tweede is een plek in de tuin nodig waar u een kompostbak maakt of een kant en klaar kompostvast kunt neerzet ten. Eierschalen, vruchte- en groenteschillen, (snij)bloemresten, koffiegruis, theeblaadkes, etensresten. Gras, bladeren, voorzichtig met stugge bladeren van hulst en klimop e.d.), uitgebloeide perkplanten, snoeisel (takken eerst klein maken). Overtollig blad-, loof- en wortelresten, onkruid, enz. Ruimte A Ruimte B Zijaanzicht is voor kompostering. Af en toe moet er een laagje grond of kompost over heen de bakteriën, schimmels en wormen doen de rest. Mest en strooisel van kleine huisdierenzoals kippen, konijnen, vogels, kavia's en hamsters. Plastic, nylon en andere kunstvezels, textiel, metaal, papierhet vertraagd het proces en kan hergebruikt worden. Kattebakvullinghet gesteente is onverteerbaar en het veroorzaakt stank. Stofzuigerzakkenhet stof vertraagd het proces. Een kompostbak is simpel zelf te maken. U heeft twee scheidingswan den nodig van zo'n halve meter hoog die met een paar palen in de grond goed worden vastgezet (zie tekening). Als u de ruimte tussendepalenzo'n30 cm. uitgraaft, kunt u meer afval kwijt en de grond schermt de zaak wat af. Verdeel de bak in twee ruimten, zodat u in één van de ruimten de gevormde kompost kunt verzamelen. De andere ruimte vult u met het afval dat geschikt De kompostbak Bovenaanzicht „HetVAM-vat" Als u het makkelijker wilt, zijn er kant en klare plastik kompostvaten (zie foto) te koop in tuincentra en derge lijke voor/ 175 Hetproces verloopt hetzelfde, alleen hoeft u niet zelf een bak te maken. Verschillende gemeenten op Wal cheren en de gemeente Tholen heb ben akties ondernomen om de ver mindering van huishoudelijk afval door kompostering te stimuleren. Valkenisse, Veere, Vlissingen, West- kapelle en Middelburg hebben kom postvaten aangeboden tegen een ge reduceerde prijs van 80,- a/90,-. De vraag naar vaten was in de gemeenten veel hoger dan verwacht, zodat enkele gemeenten (Valkenisse en Vlissingen) dit jaar een nieuwe aktie starten. In gemeenten waar nog geen akties zijn geweest, kunt u vaak wel terecht voor informatie over kompostvaten. In grotere gemeenten is de reinigings dienst of plantsoenendienst de aan gewezen plaats. In kleinere gemeen ten kunt u bij gemeentewerken te recht.

Wantij | 1988 | | pagina 12