Biologisch tuinieren in de moestuin A Suksesvol biologisch tuinieren betekent planten telen die minder gevoelig zijn voor ziekten. Dit kunt u bereiken door de omstandigheden waaronder de planten groeien, zo gunstig mogelijk voor de plant te maken en zo ongunstig mogelijk voor ziekten. Hierbij valt te denken aan bodem, bemesting, het teeltplan, raskeuze en onkruidbestrijding. Teeltplan en onkruidbestrijding Raskeuze Resistente rassen Minder gevoelige rassen lis de gewassen niet goed groeien of als er veel ziekten optreden, kan het zinvol zijn de grond te laten onder zoeken, bijvoorbeeld door het Cen traal Bodemkundig Bureau. Het zou kunnen zijn dat het kali-gehalte van de grond te laag is, waardoor meer last wordt ondervonden van bladluis en Botrytis (grauwe schimmel). Of mis schien geeft u teveel stalmest of ge bruikt u kippenmest, waardoor het gewas te slap wordt en daardoor ge voelig voor ziekten. Maak elk jaar een teeltplan en bewaar dit, zodat u kunt zien waar welke ge wassen al eerder gestaan hebben. Zorg ervoor dat pas na 4 jaar weer planten uit dezelfde familie op dezelfde plek komen. Dit „vruchtwisselen" is echter niet afdoende tegen reeds aanwezige en langdurig in de grond overblijvende ziekten, zoals knolvoet in kool, wolfin spinazie en Sclerotinia (rattekeutel- ziekte). Teel grove groentegewassen als prei, kool, wortelen en knolselderij op open winderige plaatsen. Op deze Koolrabi Radijs plaatsen zetten insekten minder ge makkelijk hun eieren af, waaruit scha delijke larven komen. Zorg ervoor dat er geen gewassen het jaar rond in de tuin staan. Als u in het voorjaar prei plant en de oude winterprei staat er nog, bestaat er een grote kans dat de schimmelsporen zo overwaaien van het oude naar het nieuwe gewas. Om deze reden wordt ook geadviseerd aardappelafvalhopen voor het begin van de nieuwe teelt op te mimen. Een gunstig mikro-klimaat in de tuin is belangrijk om schimmel te voorko men. Als prei wat ruimer wordt ge plant is het gewas sneller droog en kunnen schimmelziekten minder makkelijk toeslaan. Ook een goede onkruidbestrij ding heeft als gevolg dat de planten sneller opdrogen. Bovendien kunnen onkruiden voedsel en verblijfplaats zijn voor schadelijke insekten en kon- kurreren ze met de groenteplanten om voedsel, water, licht en lucht. Ziekten kunnen worden voorkomen door een juiste zaai- of planttijd te kiezen. Zaai daarom tuinbonen zo vroeg mogelijk (februari of maart) om zwarte luis te voorkomen. Als u uien voor half april zaait of poot, is de kans op uievlieg kleiner. Bewaarkool wordt begin juni geplant en valt daarom bui ten de gevaarlijke koolvliegtijd. Ver der is het raadzaam om in juli en augus tus geen botersla te telen in verband met luis. Het is beter in die tijdvoor de minder luisgevoelige ijsbergsla, eike- bladsla, andijvie of pluksla te kiezen. Knolselderij Prei De beste manier om ziekten in de tuin te voorkomen, zijn natuurlijk planten die tegen die ziekte resistent zijn. He laas zijn er nog niet zoveel echt re sistente rassen. Vaker zijn we aange wezen op het telen van minder gevoe lige rassen of soorten. Bovendien wor den resistenties tegen schimmels vaak weer doorbroken. Uit één schimmel kunnen andere vormen ontstaan waartegen de oude resistentie niet meer werkt. Groente Ziekte Ras komkommer echte meeldauw Millio (de Ruiter) K0522 Pannevis TW2145 (de Ruiter) Vetomeel (Bminsma) spinazie wolf Wolter stengelui uievlieg alle rassen sla (glas) meeldauw Tardasix (Sneeker) sla (buiten) meeldauw Clarion (Sneeker) Groente Ziekte Ras knolselderij wantsen Roem van Zwijn- drecht Arvi wortel wortelvlieg Vertou (Nantes- typen) Flakko, Vroege Brugse Gele van Doubs, Gele Lobberichter ramenas koolvlieg zwarte rassen zijn minder gevoelig dan witte ui uievlieg pootuien zijn min- der gevoelig dan zaaiuien, witte uien zijn minder gevoelig dan gele. rode uien zijn het gevoeligst bloemkool koolgalmug Hornmade en (draaihartlgheid) Ballade prei preimot winterprei is minder gevoelig dan zomer- en herfstprei sla(glas) Botrytis Nanda en Brenado ijsbergsla Botrytis Polar en Marbello (glas) augurk valse meeldauw RZ794 en RZ796 prei roest Carina, Plarina, Longina, RS80001 Goliath, gebruik voor de herfstteelt de sterkere winterrassen aardappel Phytophtera Lekkertanders, roodschillige ras sen zijn minder gevoelig dan geel- schillige MJFFVtS

Wantij | 1988 | | pagina 13