Ter diskussie Etienne de Meijer studeerde landbouw-plan- tenteelt aan de LH te Wageningen en is be- stuurs-lid van natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje te West-Zeeuws-Vlaanderen. Over de datum waarop dinoseb afge schaft gaat worden, bestaat momen teel onenigheid tussen de betrokken ministeries van Milieu en van Land bouw en Visserij. Dinoseb iszeer giftig voor allerlei diergroepen. Jaarlijks wordt er in West-Zeeuws-Vlaanderen zo'n 3100 liter dinoseb-houdend mid del verspoten, voornamelijk voor het doden van aardappelloof. De diskussie over wel of niet spoedig verbieden is vooral ontstaan door het gebrek aan alternatieven voor deze toepassing. Het minsterie van Milieu stelt zich op het standpunt dat een stof uit de markt moet worden genomen, als blijkt dat deze schade doet aan volksgezond heid en milieu. Landbouw en Visserij stelt, dat er eerst alternatieven gevon den moeten worden, alvorens je een middel volledig kunt verbieden en voor dinoseb schijnen deze alternatie ven er nog steeds niet te zijn. In de VS is Toelating Bestrijdingsmiddelen. Het schijnt als kontakt-herbicide voorals nog onmisbaar te zijn, omdat er geen goed alternatief bestaat. In West- Zeeuws-Vlaanderen wordt jaarlijks in de 3 belangrijkste gewassen zo'n 5750 liter bentazon-houdend middel ge bruikt. Fentin-acetaat bevat het zware me taal tin en staat om die reden ter dis kussie. Het beleid is er op gericht om Ook door plantenveredeling kan^ het bestrijdingsmiddelengebruik te-g ruggedrongen worden. Omdat er nu® aardappelrassen geïntroduceerd wor den met resistentie tegen aardappel '6 moeheid, zal over enkele jaren de toe lating van grondontsmettingsmidde- len verder beperkt worden. De 15.000 liter aldicarb-houdende middelen die nu jaarlijks in West-Zeeuws-Vlaande ren gebruikt worden, zullen dan niet j meer of veel minder toegepast wor den. Terwijl de plaatselijke overheid slechts weinig bestrijdingsmiddelen gebruikt vergeleken met de landbouw, richt de meeste aandacht vanuit de milieu- hoek zich doorgaans toch op de plaat selijke overheid. Heel vaak zal dat zijn uit ergernis, omdat er met bestrij- p Gerst spuiten tegen onkruid het middel overigens al wel verboden. Van linuron en monolinuron- houdende middelen worden in West- Zeeuws-Vlaanderen in de belang rijkste gewassen jaarlijks resp. zo'n 2800 en 600 liter gebruikt. Van beide stoffen vermoedt men dat er schade lijke onzuiverheden (ontstaan tijdens het produktieproces) in voorkomen. De producent is gevraagd onderzoek te doen naar de effekten van deze on zuiverheden. Op dat verzoek is niet ingegaan. Monolinuron schijnt nu per 1 november 1987 verboden te zijn, terwijl er een voorstel ligt om linuron per 1 november 1988 te verbieden. Van bentazon is bekend dat het uitspoelt en dus in het oppervlakte water terecht komt. Deze stof staat dan ook te diskussie in de Commissie de verspreiding van zware metalen in het milieu zoveel mogelijk tegen te gaan. In West-Zeeuws-Vlaanderen wordt jaarlijks zo'n 18.000 kg fentin- houdend middel gebruikt als schim melbestrijdingsmiddel. Een konkrete datum voor afschaffing van fentin is nog niet voorgesteld. Tot zover de middelen die momenteel in de publiciteit zijn. Dat wil niet zeg gen, dat de andere voor het milieu on schadelijk zijn. Voortdurend zullen er middelen ter diskussie komen, omdat men vindt dat ze onaanvaardbare ge volgen hebben voor het milieu of omdat er minder schadelijke alterna tieven beschikbaar zijn. dingsmiddelen gewerkt wordt vanuit een te betwisten „netheidsmotief', ook wel omdat het overduidelijk is dat er milieuvriendelijke alternatieven bestaan. Bij de landbouw ligt dat an ders, er moet ekonomisch gedacht en gewerkt worden in deze sektor. Ener zijds zal men niet veel meer dure be strijdingsmiddelen verspuiten dan voorgeschreven, anderzijds zal men zich ook niet snel wagen aan milieu vriendelijke experimenten. Daarom zullen de initiatieven tot beperking van het gebruik hier moeten komen van de wetgever.

Wantij | 1988 | | pagina 18