Kursus milieu-bij-huis van start Landbouwwerkgroep zoekt milieuvriendelijke alternatieven Vlissingse proef met chemokar geslaagd Bezwaren inwoners Borsele tegen opslag radioaktief afval 17 Begin februari is de ZMF- landbouwwerkgroep bij elkaar geweest om met enkele prak tiserende boeren van gedachten te wisselen over milieuvrien delijke alternatieven binnen het boerenbedrijf. De werkgroep, die vorig jaar oktober opnieuw is opgericht, gaat op zoek naar technische alternatieven binnen het landbouwonderzoek, die zowel „voordeliger" voor de landbouw zijn als goed voor natuur. Het uitgangspunt is, dat beheer van natuur en milieu mogelijk is via de landbouw- produktie op het bedrijf. De werkgroep richt zich vooral op „het Zeeuwse" en wil in samen werking met de dagelijkse land- bouwpraktijk deze milieu vriendelijke alternatieven op sporen. Als start is hierover dan ook met enkele prak tiserende boeren van gedachten gewisseld. Hierna bepaalt de werkgroep haar verdere koers. Een ander plan dat in het verschiet ligt, is een exkursie in het voorjaar naar een proef- boerderij voor geïntegreerde akkerbouw in Nagele, in de Noordoostpolder. Dit bedrijf valt onder het Proefstation voor Akkerbouw en Groente teelt en is in 1979 van start gegaan. Het heeft inmiddels zowel ekonomisch als ekologisch opmerkelijke resultaten ge boekt. Men is erin geslaagd het aantal chemische behandelingen met zestig procent te ver minderen door er een kombina- tie van andere teeltmogelijk heden tegenover te stellen aftopping van de stikstofgift, gebruik van resistente rassen, mechanische onkruidbestrijding en hogere schade-aanvaarding. In werkzame stoffen gemeten is het verbruik van bestrijdings middelen zelfs met negentig pro cent teruggedrongen. Belangstellenden voor werk groep en/of exkursie zijn van harte welkom Dinsdagavond lófebruariisvoor de eerste keer de ZMF-kursus milieu-bij-huis van start gegaan in Terneuzen. Uit Terneuzen en direkte omgeving had zich rond de jaarwisseling een voldoende grote groep (10-15 personen) aangemeld om daar te kunnen beginnen. De kursus is bedoeld voor iedereen die het milieu- in-de-eigen omgeving ter harte neemt, en daaraan wat wil verbeteren. Ze is bedoeld voor iedereen die antwoord wil op vragen zoals „welk wasmiddel zal ik nu eens kopen „waar kan ik mijn lege batterijen kwijt „wat doe de gemeente voor het milieu „waar kan ik terecht als ik milieu-klachten heb Het milieu-in-en-om-het- huis en ieders dagelijkse kennis en ervaringen hiermee, vormen steeds het vertrekpunt. Door middel van inleidingen, dia series, diskussies, spelen, infor manten van buiten, brochures, kennis en ervaring van de kursisten wordt in informatie voorzien. Het programma is hier door afwisselend. Bovendien wordt er een aktieve deelname van de kursisten verwacht, bijvoorbeeld aan huiswerk- vragen, diskussies en het zelf ver zamelen van informatie. De mogelijkheid bestaat om na afloop van de kursus verder te gaan, bijvoorbeeld in de vorm van een werkgroep. Begeleiding vanuit de ZMF behoort ook dan tot de mogelijk heden. Het programma duurt 6 tot maximaal 9 bijeenkomsten 1. Kennismaken 2. Voedsel 3. Afval 4. Water 5.*Zelf een milieu-aktiviteit voorbereiden, 6. Milieuklachtenwat doe je ermee 7.*Zelf een milieu- aktiviteit uitvoeren 8. Evaluatie, 9.*Exkursie. (*dat wil zeggen fakultatief) De kursus is ook op aanvraag te bestellen bij de Zeeuwse Milieu- Federatie mits ruim van tevoren gebeurt. De gemeente Vlissingen hield in december 1987 een „aktieweek" klein chemisch afval (kca)" en zette daarbij een zogenaamde chemokar in. In deze, door de reinigingsdienst zelf omge bouwde, vrachtwagen kan een groot aantal kontainers worden opgesteld om de verschillende soorten kca in op te bergen. In de aktieweek nam de chemo kar in de verschillende wijken op de huisvuilophaaldagen een aantal standplaatsen in. Met een extra voorlichtingspagina „Vlissingen milieubewust" en een huis-aan-huis bezorgde folder wees de gemeente haar inwoners op de ophaalweek. Het resultaat2065 kilo kca, 750 liter afgewerkte motorolie en 31 akku's. Ook in het voorjaar besteed de de gemeente al aandacht aan het kca-vraagstuk. Scholen, bedrijven, winkels en burgerij werden benaderd voor de aktie „Afval, mag het ietsje minder zijn De scholen werden voor-, zien van het projekt „Wat zit er in die zak?" en van een batterij- kontainer. Overleg met bedrij ven en winkels leidde tot inlever- mogelijkheden van vele soorten kca (onder meer batterijen, verfresten, oude medicijnen, fotochemikaliën, afgewerkte motorolie e.d.). De cijfers wijzen uit dat de Vlissingse aanpak vruchten afwerpt. In 1985 nam de gemeentelijke reinigings dienst aan haar depot 3740 kilo kca in ontvangt, in 1986 was dat 4140 kilo en in 1987 (het „aktie- jaar") bijna 12.000 kilo Vlis singen is van plan de aktie twee keer per jaar te houden en te koppelen aan de voor- en najaarsschoonmaak. Nogal wat Zeeuwse gemeen ten beperken hun kca-aktitivei- ten tot het hebben van een depot waar de burger zelf z'n kca kan komen brengen. Dat is niet echt vriendelijk en zeker niet stimulerend. Van de moge lijkheid het kca afzonderlijk te laten aanbieden bij het huis vuil is een aantal gemeen ten teruggekomen. Het is erg onduidelijk wat je precies aangeboden krijgt en je kunt niet alles zo maar bij elkaar mikken. De Vlissingse aanpak laat zien dat met wat goede wil en een pragmatische instelling het ophalen van kca in de be drijfsvoering van een reinigings dienst kan worden ingepast. Leden van de Borselse kern- energie-komité's hebben af zonderlijk bezwaren ingediend tegen de komst van een indu strieel komplex voor de verwer king en opslag van radioaktief afval door de COVRA nabij de huidige kerncentrale. Eén van de redenen voor afzonderlijke reakties was de korte periode die beschikbaar was om te rea geren, waardoor er onvoldoende tijd was voor goed onderling overleg. De geuite bezwaren zijn samen te vatten tot de volgende punten 1. De geringe informatie en voor lichting die gegeven is aan de inwoners door de gemeente Borsele en de provincie Zee land. Ook werd geen enkele poging ondernomen de me ning van de inwoners te peilen en helderheid in deprocedures te verschaffen. Inhet kader van de MER-procedure, waarin althans op papier een zorg vuldige afweging van zaken wordt voorgestaan, valt gemeente en provincie on zorgvuldig bestuur te ver wijten. 2. De komst van de COVRA naar de gemeente Borsele maakt Borsele aantrekke lijker als vestigingsplaats voor nieuwe kerncentrales. 3. Er kunnen vraagtekens gezet worden bij de te verwachten risiko's. Met name de risiko's bij zeer ernstige ongevallen worden te laag ingeschat. 4. De toename van de radio- aktieve verontreiniging van de reeds ernstig vervuilde Wes- terschelde. 5. De extra belasting van het Sloegebied, waar al te veel milieu-onvriendelijke en ge vaarlijke bedrijven gesitueerd zijn. 6. Het risiko van het transport van radioaktieve afvalstoffen over de weg, per spoor of per schip voor de omgeving. 7. Definitieve veilige opberging van radioaktief afval lijkt nog ver weg. Derhalve moet er rekening mee worden gehou den dat het afval langer dan 100 jaar hier blijft.

Wantij | 1988 | | pagina 21