Natuur in de stad Natuurbeheer op de Zeeuwse dijken Misschien bent u naar aanleiding van het artikel „natuur in de stad", uit dit Wantijnummer, van plan om meer te gaan letten op de natuur in de bebouwde omgeving. Het gelijknamige boek dat hier besproken wordt is een hulpmiddel om de planten en dieren ook nog een juiste naam en plaats te geven. Ruim de helft van het boek is namelijk een geïllustreerde gids. Prettig is dat de planten zoveel mogelijk ingedeeld zijn naar het milieu waarin ze voorkomen. Zo vindt u beschrij vingen van de flora uit gemaaid grasland, braakliggend land, tuin, bestrating etc. Voor de dieren is dit jammer genoeg niet gebeurd, daar wordt de klassieke indeling naar diergroepen gevolgd. Meestal bevatten natuurgidsen droge opsommingen van de uiterlijke kenmerken van plant of dier. Deze gids wijkt daar op een leuke manier van af door veel informatie te geven over de stand- of verblijfplaats en de relaties die er met andere planten en dieren zijn. Het wordt er allemaal wat luchtiger door. Hetzelfde geldt voor de illustraties, geen keurig naast of onder elkaar geplaatste tekeningen maar een kreatiever beeld. Dit geldt zeker voor de dieren, die gepresenteerd worden tegen de achtergrond van het milieu waarin ze leven. De andere helft van het boek bevat beschrijvingen over de ecologie in de stad. In negen hoofdstukken belich ten zeven Engelse experts verschillende aspekten van stedelijke leefgemeenschappen. Een vertaling uit het Engels dus Dit maakt het boek niet minder waardevol voor Nederland, omdat de meeste informatie direkt toepasbaar is op de Nederlandse steden en er waar nodig aanvullingen gegeven worden voor de situatie hier. De thema's die in dit deel aan bod komen zijn vogels en zoogdieren in de stad, geïntro duceerde planten, insekten in huizen, de invloed van milieu verontreiniging op korstmossen en insekten, flora en fauna in kassen en het vogelleven in de tuin. De grote verscheidenheid aan auteurs is de leesbaarheid niet ten goede gekomen. De hoofdstukken geschreven door beide hoofdauteurs zijn verreweg het boeiendst. Met name het stukje over het vogel leven in de tuin springt er positief uit. De overige hoofdstukken bevatten interessante informatie maar de schrijfwijze van de experts is vaak saai en te gede tailleerd. Al bij al een mooie en goed bruikbare gids met een drietal interessante hoofdstukken over de ecologie in de stad. Ijlatuur in de stad, door Chinery en Teagle, vertaling en bewerking door C. E. Roberts, B. V. Thieme Cie, Zutphen, 1987 224pag. prijs f 29,50 in de boekwinkel verkrijgbaar). José Lemmen Deze brochure bevat de versla gen van sprekers op een studiedag over de Zeeuwse dijken. De dag werd georgani seerd door de ZMF en het Consulentschap Zeeland van de Directie Natuur, Milieu en Faunabeheer. In de brochure vindt u naast beschrijvingen van de verschillend typen dijken en hun vegetaties vooral informatie over het beheer van dijken en de invloed daarvan op de flora en fauna. De brochure is verkrijgbaar bij de ZMF (01100-28259).

Wantij | 1988 | | pagina 24