v •if# fV Middelburg Bedreigingen van een smakeloze architektuur. Maar ook de groenstruktuur getuigde van weinig verbeeldingskrachtgrote op pervlakten met slechts één plante-, struik- of boomsoort, binnen strakke lijnen aangeplant. De inheemse flora en fauna kregen weinig kans doordat de beheerders iedere spontane ont wikkeling de kop indrukten. Boven dien werd meestal uitheems materiaal aangeplant, waardoor de inheemse fauna hierin geen geschikte voedsel lij en nestgelegenheid kon vinden. De natuurfunktie van het openbaar groen *»werd dus nog nauwelijks onderkend. l 0)ok in Middelburg zijn vele sporen terug te vinden van groenstrukturen zoals ze in de loop der jaren gevormd zijn. De voornaamste boselementen hierin zijn het 19e-eeuwse wandel park op de bolwerken en de parkbos- sen van de buitenplaatsen Ter Hooge en Toorenvliedt. Langs de verschil lende watergangen die op de vesten uitkomen en daarmee de „natte" hoofdstruktuur bepalen, dringt het groen op een aantal plaatsen door tot aan de vesten. In deze groene longen liggen op enkele plaatsen nog waarde volle graslanden met een gedeeltelijk zilte flora. Van iets minder belang zijn de (spoor)-wegbermen en kanaaldij ken, soms begeleid door sportvelden, begraafplaats (Nieuwlandseweg) en wijkpark (Schroeweg)V erspreid door de woonwijken komt ook wel veel groen voor, maar hiertussen ontbre ken duidelijke verbindingen. De huidig hoofdstruktuur van het Middelburgse groen benadert de ide ale situatie heel aardigmet slechts enkele aanpassingen kan de verwe ving van de stad met het buitengebied nog aanzienlijk versterkt worden. Ge dacht kan worden aan de volgende ingrepen. - Open maken/houden van de over gang tussen de graslanden en het ver dere buitengebied. Dit kan het ge bruik van de graslanden door weide vogels bevorderen. - Aanbrengen van duikers onder we gen, ook op oevernivo, zodat zowel water- als oeverbewoners geen bar rières meer tegenkomen. Dit is voor al gewenst bij de Torenweg en de W eg der V erenigde Naties en verder bij de vijvers in Dauwendaele en de Magistraatwijk. Een doorgaande wa terverbinding kan bijdragen aan een betere doorstroming en dus een ge zonder onderwatermilieu. -Aanbrengen van een doorlopende bosverbinding tussen de parken op de bolwerken en de buitenplaatsen Ter Hooge en Toorenvliedt. - Aanbrengen vandoorgaandebeplan- tingen (houtwallen) langs sportvel den. - Beheren van geluidswallen als bloemdijken en het kreëren van ver bindingen met bestaande dijken en (bloemrijke) wegbermen. Zoals algezegd: het huidige plaatje van de groenstruktuur in Middelburg is vrij ideaal. Er liggen echter tal van be dreigingen op de loer. De nieuwste ste- debouwkundige tendens is namelijk het verdichten van de stedelijke bebouwing, waarbij financiële overwegingen een belangrijke rol spelen. Genoemd kunnen worden - de ontwikkeling van een industrie terrein tussen Seisweg en Sandberg- laan - de voorgenomen bouw van de Eras- muswijk waardoor de groene long tussen Oude Vlissingseweg en het kanaal geheel verdwijnt - het verdwijnen van het direkte kon- takt van de groene long langs de Domburgse watergang met de veste door de bouw van huizen. Bovendien dreigt een uitbreiding van de sport velden het graslandcomplex van het buitengebied af te snijden - de oostzijde van de Veerseweg waar de groene long het kontakt met het buitengebied verliest door de aanleg van een weg - het verdwijnen van stukjes ruig ter rein langs de spoorlijn door opho ging en gebruik als volkstuin/opslag plaats (Arnestein). Het is hoog tijd dat het gemeen tebestuur vanMiddelburg doordrong en raakt van de noodzaak om de kwa liteit van de natuur in de woonom geving te bevorderen in plaats van deze geleidelijk af te breken. Het beleid dient daarop bijgesteld te worden. A

Wantij | 1988 | | pagina 8