Ook op de boot Net als thuis produceert de watersporter ook op de boot afvalstoffen die in sommige gevallen zo giftig zijn dat ze apart ingezameld moeten worden. Dit geidt voor afgewerkte olie, bilgewater, verfresten en alles wat thuis ingezameld wordt als klein chemisch afval. Chemische toiletten en tegenwoordig steeds meer het onderwatertoilet vormen ook een bedreiging voor het watermilieu. Klein chemisch afval Toiletten Beheerder Olie Toiletten Klein chemisch afval Watersporter Olie Toiletten Klein chemisch afval e inzamelplaatsen voor afge perkte olie zijn in de meeste jachtha- ens verre van schoon. Vaak is er zo veel olie gemorst dat je niet op een fatsoenlijke manier bij het vat kunt komen. Het is de vraag of er wel één olie-inzamelplaats in de Zeeuwse jachthavens te vinden is die voldoet aan de aanbevelingen van de Inspektie Milieuhygiëne. Toch zijn die niet on uitvoerbaar. Het gaat om een inzamel- plaats met een afdakje en een vloei stof-dichte ondergrond met opstaan de rand. Het afdakje moet voorkomen dat hemelwater voor overstromingen zorgt. De vloeistofdichte bak moet bodemverontreiniging tegengaan. Toch zijn niet alle jachthavens zonder goede wil. Soms is er wel een opvangbak onder het vat aanwezig maar wordt dit goede feit weer teniet gedaan doordat overtollig water in de bak afgevoerd wordt via het riool. Olie bevat zeer schadelijke verbindingen die absoluut niet in het water of bo- zeer giftig zijn. Bilgewater mag dan ook nooit overboord gezet worden maar moet ook naar het inzamelvat voor afgewerkte olie. Iedere jachthaven zou een systeem moeten hebben met drie afvalbak ken één voor huisvuil, één voor olie en één voor klein chemisch afval. In de meeste jachthavens is de inzameling van huisvuil goed geregeld, voor het kleine chemisch afval is dit niet het geval. Niet altijd ligt dit aan de voor zieningen, de watersporter zelf lijkt soms de oorzaak. In Zierikzee is bij voorbeeld een goed systeem met drie bakken, maar het in2amelvat voor klein chemisch afval wordt niet goed gebruikt. Volgens de reinigingsdienst bleek er totaal geen chemisch afval in te zitten maar wel flessen en huisvuil. Toch is er ook op de boot klein che misch afval zoalsbatterijen, oplos middelen, verfresten etc. Olieinzamelplaats. Zo moet het niet dem terecht mogen komen. Ook het bilgewater, een mengsel van water en olie, dat onder de motor vandaan komt, is een probleem. Veel watersporters denken dat het zo ver dund is dat het geen kwaad kan. Dit is absoluut niet waar. Net als olie bevat het aromatische koolwaterstoffen die Zoals vroeger veel gebruik gemaakt werd van het chemisch toilet is nu het onderwatertoilet populair. De In spektie Milieuhygiëne Zeeland is niet blij met deze ontwikkeling. „Het on derwatertoilet is eigenlijk een onge zuiverde lozing". Faecale stof gaat rechtstreeks het water in. Daar ver oorzaakt het bakteriegroei en eutro fiëring. Door hetministerievan Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer is een onderzoek uitge voerd naar de waterkwaliteit in jacht havens en dat was, volgens van der Waa, niet best. „Het water is erg bak- teriologisch verontreinigd. Over het algemeen moet afgeraden worden om in jachthavens te zwemmen. Dit komt door de onderwatertoiletten, dat is duidelijk". Het beste advies is hier maak zoveel mogelijk gebruik van de toiletvoorziening aan de wal. Zorg voor een goede inzamelplaats voor afgewerkte olie. Voer het overtollige water met olieresten absoluut niet af via het riool. Zorg voor goede toiletvoorzieningen aan de wal. Dit voorkomt onnodige lozing van faecale stof en eutrofiëring van het oppervlaktewater. Zorg voor een goede opvangvoorziening voor afval uit chemische toiletten. Voer het af naar een zuiveringsstation voor rioolwater. Zorg voor een goede inzamelplaats voor klein chemisch afval. Breng het klein chemisch afval naar het depót voor klein chemisch afval van de gemeente. Gooi bilgewater en afgewerkte olie nooit overboord. Breng het naar het inzamelvat voor afgewerkte olie. Als dit er niet mocht zijn kunt u terecht bij het depót voor klein- chemisch- afval van de gemeente. Voorkom morsen bij het inzamelvat. Laat de olie niet door kinderen wegbrengen Maak zo min mogelijk gebruik van een onderwatertoilet. Maak zoveel mogelijk gebruik van de toiletvoorziening aan de wal of gebruik een gewone toiletemmer. Leeg het chemisch toilet nooit op het oppervlaktewater. Chemische toiletten werken op basis van formaline, een schadelijke stof. Net als thuis is er op de boot ook klein chemisch afval. Dit moet vanwege de giftigheid apart ingezameld worden. Als er in de jachthaven geen voorziening is kunt u het kwijt bij het depót voor klein chemisch afval van de gemeente. A Olieinzamelplaats. Er is goede wil

Wantij | 1988 | | pagina 13