Horizonverrijking Windstroom voor iedereen ren aktief met stimulering van de ndenergietoepassing, en heeft zich dus al eerder een mening gevormd, ij vinden niet dat molens overal nnen worden neergezet, maar toch el bijna overal. Nauwkeuriger ge- igd hanteren we de volgende krite- laniet in natuurgebieden of be- |;hermde gebieden vanwege natuur- f landschappelijke waardenniet in tensieve trek- of vliegroutes van igelsop voldoende afstand van wo ngen en overigens voorkeur voor laatsing van enkele molens of kleine 'roepjes bij bestaande infrastruktuur ■n/of gebouwen. Hieraan getoetst leveren de eerdergenoemde lokaties 9 olgens de ZMF geen problemen op. j )e op ons initiatief opgerichte Vere- liging Zeeuwind heeft dezelfde kri- leria overgenomen en daaraan bij- I oorbeeld de door haar gekozen I jkatie bij Bath getoetst. Nog een I eden voor ZMF-leden om via deze I hereniging Zeeuwind daadwerkelijk I i'indenergie te exploiteren. Heel wat I ndere leden gingen u al voor(tel. 1)1100-28259). I Vanneer u dit leest zijn het projekt Bath van Zeeuwind (3 molens) en het Irojekt Sloe van de Stichting Bevor- I lering Windenergie Nederland (13 I nolens) al gerealiseerd. Na de sukses- l'olle ledenwerving en plaatsing van j nkele molens binnen één jaar, wil Zeeuwind uitgroeien tot een grote coöperatieve vereniging en verschil- ende vervolgprojekten gaan voorbe dden. Als deze ontwikkeling doorzet, wreekt snel een tijd aan dat naast popu- ieren, kerktorens en hoogspannings- nasten ook windmolens een vast cenmerk van de Zeeuwse horizonten cullen zijn Het molenprojekt van de Vereniging Zeeuwind in Bath laat konkreet het nut van windenergie zien voor de exploitant en voor het milieu. De exploitant wordt hier gevormd door de gezamenlijke leden van Zeeuwind. Zij hebben een investering van 4Vz ton mogelijk gemaakt. f 150.000,-- daarvan komt terug als subsidie van het rijk, f 100.000,-- is geleend van een bank en f 200.000,- is door de leden zelf bijeengebracht in de vorm van leningen. Met dit geld zijn drie molens gerealiseerd die samen ongeveer 400.000 kWh per jaar moeten produceren. 550 woningen en gebou wen kunnen daarmee een deel van hun stroom- behoefte dekken terwijl de leden er - ais alles volgens plan verloopt - ook nog enig financieel voordeel aan overhouden. De molens van Zeeuwind Voor het milieu werkt het gunstig uit. leder jaar wordt 133.000 m3 aardgas uitge spaard die anders voor elektriciteitsopwekking nodig zou zijn. M

Wantij | 1988 | | pagina 17