M Produktieverlies Hans Bannink De gevolgen van een kernongeval voor de landbouw en voedselvoorziening. Dat was het onderwerp van gesprek op de avond van 25 januari j.L in Hulst welke was georganiseerd door de Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen ten behoeve van boeren, tuinders, vissers en andere belangstellenden. Inleidingen werden verzorgd door Drs. H. Mol (ministerie van Landbouw en Visserij) en Dr. L Reijnders (Stichting Natuur en Milieu). De ervaringen opgedaan met het kernongeval in Tsjernobyl stonden daarbij centraal. Kernenergie ramp voor onze export omenteel is het Landbouw Ekonomisch Instituut (LEI) in op dracht van de regering bezig met het beschrijven van de direkte en indirek- te effekten van een kernongeval met nieuw te bouwen kerncentrales in Ne derland. Van het grootste belang is daarbij uiteraard de hoeveelheid ra- dioaktieve stoffen, die bij een groot ongeval naar buiten kunnen komen. Amerikaanse studies over bestaan de kerncentrales, ook van toepassing op die van Borssele en Doel, leiden tot de konklusie dat bij een maximaal on geval 10% van de reaktorkern kan vrij komen. Bij het „beperkte" Tsjerno- byl-ongeluk blijkt dit 3% te zijn ge weest. Voor nieuw te bouwen kerncen trales houdt de recente studie van het Energie Centrum Nederland (ECN) het erop dat maximaal 1% van de kerninhoud de lucht ingaat. Door extra veiligheidsvoorzieningen zou deze forse inperking te bereiken zijn. Uit bestaande westerse kerncen trales met een vergelijkbare reaktor- inhoud (bijvoorbeeld de grootste Doel-centrale) zou bij een maximaal ongeval 3 x Tsjernobyl kunnen vrij komen. Voor nieuwe kerncentrales zou dat 1/3 Tsjernobyl kunnen zijn. Voor de direkte omgeving (20-40 km) van een kerncentrale zijn deze verschillen niet zo groot, omdat de ra- dioaktieve besmetting van grond en water zelfs bij 1/3 Tsjernobyl al een faktor 100 tot 1000 boven de toelaat bare norm ligt. Het is logisch dat op grotere afstanden van de onheilsplaats de boeren, tuinders en vissers er erg veel aan gelegen is om te weten of er véél of weinig radioaktieve stoffen vrijkomen en hoe de verspreiding er van plaats vindt. Bekend is dat de scha penhouders in Wales, op ongeveer 2000 km van Tsjernobyl nog steeds problemen hebben met de gevolgen van die kernramp. Uit onderzoek van het ministerie van Landbouw en Visserij naar de gevol gen van de Tsjernobyl-ramp blijkt dat een ernstig ongeluk met een kern centrale, met zware verontreiniging in Nederland, tot aanzienlijk produktie verlies zal leiden. Dat is het gevolg van het onbruikbaar worden van gewas sen, vee, grond en water voor de voed selvoorziening wegens te hoge kon] centraties radioaktiviteit. De omvang] van de schade zal sterk afhangen v. r het tijdstip van zo'n reaktorongeva (zomer of winter). Tuinbouwgewassen van de open grond zijn in het algemeen veel kwets baarder dan akkerbouwgewassen! Vooral bladgroenten en vruchten vanj de koude grond, die binnen korte tijd! na een ongeval worden aangeboden] voor konsumptie. Ze moeten vernie-1 tigd worden en nieuwe teelt is onmo-l gelijk in het gebied waar te hoge kon- centraties worden gemeten. Verlies van Nederlandse exportprodukten (in miljardJt gulden). Naar EGNaar Derde Landen Dierlijke produkten (incl. zuivel) Akkertouwprodukten Tuinbouwprodukten 4,56 0,55 3,20 4,80 1,35 1,80 7,95

Wantij | 1988 | | pagina 18