Export bedreigd Fomm-diskussie Besmetting van water sluit het ge- ruik voor beregening uit, waardoor gewassen in kassen als verloren moe ten worden beschouwd. Schaars ge- orden onbesmet drinkwater zal al leen nog als zodanig mogen worden gebruikt. Bij dierlijke produkten gaat het VDoral om vlees en melk, die zeer kwetsbaar zijn. Vooral de melk moet meteen na de melding van een kern- 1 ngeval met uiterste zorg worden be- I andeld om radioaktieve verontreini- ing tot een minimum te beperken. De afzet van zuivelprodukten en i lees van nederlandse herkomst - bij J en kernongeval in Borssele, Dode- I /aard of Doel - zal zelfs gedurende I eer lange tijd onmogelijk zijn door re- 1 kties bij binnen- en buitenlandse af- I lemers. Ook de visserij zal te maken krij- |\.:ri met grote schade door beperking- I :n in de afzet van vis uit verontreinigd I >ppervlaktewater. Over de mogelijke duur van zo'n lioodtoestand is het ministerie erg pessimistisch gestemd. en ongeval met een kerncentrale I vaarbij een radioaktieve verontreini ging in Nederland optreedt zal beslist eiden tot een aanzienlijk exportver- ies en afhankelijk van de ernst van de Verontreiniging tot een zorgelijk di- rekt productieverlies. Het exportver- lies zal niet alleen afhankelijk zijn van het produktieverlies maar vooral ook van de weigering van afnemers om ne derlandse produkten te kopen. Deze produkten zullen als verdacht worden gekenmerkt, ook al zouden zij vol doen aan gestelde normen. De Tsjernobyl-ervaring heeft ons geleerd dat de konsumenten zéér kri tisch staan ten opzichte van produk ten uit landen waar radioaktieve ver ontreiniging is opgetreden. Export van produkten naar be paalde gebieden zoals het Verre Oos ten is zelfs onmogelijk geweest. Een aanzienlijk deel van de neder landse export met een totale jaarlijkse waarde van meer dan 50 miljard gul den zal verloren zijn. In totaal wordt het verlies van ex- portprodukten uit de nederlandse land- en tuinbouw en veeteelt bij een grootst denkbaar ongeval met een kerncentrale geschat op ongeveer 16 miljard gulden, in het eerste jaar na de ramp. De omvang van het verhes zal in de volgende jaren slechts geleidelijk teruglopen. Tijdens deze diskussie op de bijeen komst in Hulstblijkt dat de landbouw organisaties pas in de zomer van '88 iets van zich laten horenna de of ficiële publikatie van het LEI-rapport. De kans dat de standsorganisaties in Zeeland een duidelijk en hard stand punt inzake kernenergie zullen inne men wordt door sommige aanwezigen maar heel klein geacht. Gezien de om vangrijke gevolgen van een kernramp voor de landbouw is dit toch wel zeer bedenkelijk.

Wantij | 1988 | | pagina 19