Snoerloze apparaten c Verspilling van grondstoffen José Lemmen, Al enige tijd is er een ontwikkeling op gang van snoerloze elektrische apparaten. Veel konsumenten en winkeliers zijn niet op de hoogte van het feit dat deze apparaten schadelijke batterijen bevatten. De kans is dan ook groot dat die zo op de vuilstort belanden en daar bodem en grondwater verontreinigen. Klein chemisch afval Tips wnoerloze heggeschaar; deze snoerloze heggeschaar biedt u ma ximale bewegingsvrijheid in uw tuin. Met oplaadapparaat I" Dit is een voor beeld van advertenties die meer en meer in reklamefolders verschijnen. Niet alleen de heggeschaar kan op deze manier aangeprezen worden, hetzelfde geldt voor een skala aan huishoudelijke apparaten. Een eerste inspektie leverde ons de volgende waslijst op: kruimeldief, strijkijzer, mixer, steelstofzuiger, lady-shave, scheerapparaat, elektrisch mes, boor machine, massageapparaat en krul- tang. Een winkelier gaf ons te kennen dat in de nieuwe katalogus van Philips zeker weer een aantal nieuwe snoer loze toepassingen zullen staan. Hij voorspelde dat over een paar jaar al Ie elektrische huishoudelijke apparaten in snoerloze vorm verkrijgbaar zijn. Misschien is dit een wat voorba rige konklusie maar zeker is te spre ken van een stormachtige ontwikke ling. Het lijkt allemaal zeer praktisch geen gezeul meer met verlengsnoe ren in huis of tuin, geen probleem met ontbrekende stopkontakten in toilet ruimten, handig voor de vakantie, en zovoorts. Toch wijzen milieuorganisa ties al geruime tijd op de keerzijde-van dit praktisch vernuft. Snoerloze apparaten werken op nik- kelcadmium batterijen. Dit zijn kleine akku's die met behulp van het bijgele verde oplaadapparaat of adaptor op geladen kunnen worden. Drie van de vier ondervraagde winkeliers waren er echter heilig van overtuigd dat het ap paraatgeen batterijen bevatte maar via de adaptor elektriciteit van het net ge bruikte. Dit is niet verwonderlijk, want op de apparaten staat niet aangege ven dat er een nikkel-cadmium batterij inzit. Volgens de fabrikant is dat ook niet nodig. De batterij iszo'n 1000xop te laden. Als die op zijn einde is, is het apparaat ook kapot, aldus de redene ring. De konsument hoeft de lege bat terij niet aan te raken maar dankt met een het hele apparaat af. Zo simpel als wat I Het lijkt ons eerder een mateloze verspilling van grondstoffen. U doet MSsi- doordatde batterij zeer ingenieus inga bouwd is. De welwillende konsum :r zal heel wat toeren uit moeten halen <r de lege batterij te bemachtigen. De batterijen zullennajarenenjarer op de vuilnisbelt gelegen te hebbei eenmaal gaan roesten waarna hetcad mium kan weglekken. Op oude vaal slecht afgeschermde stortplaatsen kan ditleidentotverontreinigingvanboderï en grondwater. Als de nikkel-cadmium batterijen in de verbrandingsinstallatie terechtkomenverdwijntercadmiumvia de schoorsteen in de lucht. De rest blijf achterin verbrandingsslakken dievooi een gedeelte weer gestort of hergej Geopende kruimeldief De batterij blijkt volledig ingebouwd en moeilijk te vervangen toch ook langer dan een paar jaar met uwstrijkijzer Een nog groter probleem ontstaatwan- neerde nietsvermoedende konsument hetafgedankte apparaat metde vuilnis man meegeeft. Nikkel-cadmium batte rijen bevatten maarliefst20% cadmium. Dit is een stof die schadelijk is voor de ademhalingsorganen, lever, nieren en het spijsverteringskanaal. Cadmium mag dan ook absoluut niet in het milieu terecht komen. Deze batterijen horen thuis in het klein chemisch afvaldepot van de gemeente. Door de slechte in formatievoorziening is de kans echter groot dat ze daar niet terecht komen maar gewoon op de vuilnisbelt of in de huisvuilverbrandingsinstallatie belan den. Die kans wordt nog eens vergroot bruikt worden in de bouw. Een prak-j tische maar gevaarlijke ontwikkeling] dus. - M ijd hetgebruikvansnoerlozeoplaad- bareapparaten.Gebruikdevariantmet snoer. Hetelektriciteitsnetis inditgeval milieuvriendelijker. -Als de variant met snoer niet in de handel is,zoalsbijdekruimeldief,zijner vaak meer milieuvriendelijke alterna tieven. Wat denkt u van handveger en blik of de gewone stofzuiger. -Als u al een snoerloos apparaat in huis heeft doet u er goed aan de nik kel-cadmium batterij te verwijderen als het apparaat afgedankt wordt Breng de batterij naar het chemisch afvaldepot of lever hem in bij de che mokar.

Wantij | 1988 | | pagina 20