D. Wouter de Gaaij De Schelde staat vooraanHelaas gaat het om de koppositie op de lijst van meest vervuilde rivieren die op de Noordzee uitkomen. Het is de hoogste tijd voor een gezamenlijk Schelde-aktieplan van de landen langs de Schelde om de vervuiling terug te dringen. De milieuorganisaties doen een voorstel. Lange tijd had de Rijn de twijfelachtige status van meest vervuilde rivier in Noord-West-Europa. Dat is niet langer het geval. Dankzij het Rijn-aktieplan van de gezamenlijke Rijnoeverstaten is de hoeveelheid van 17 gevaarlijke stoffen in twaalf jaar tijd tot ongeveer de helft teruggebracht. Nog altijd teveel maar toch een aanzienlijke verbetering. Het Scheldewater is in dezelfde periode nauwelijks schoner geworden. Daarom bereiden de ZMF en het Deltaoverieg een aktieplan voor, ten behoeve van de Internationale Schelde Werkgroep. Daarin werken de Relgische en Nederlandse milieugroepen samen. Samen met het resultaat van de handtekeningen aktie - waarover elders in dit nummer meer - zal dit plan in mei worden aangeboden aan de bevoegde autoriteiten. Hier geven we alvast een voorproefje. Industrie Eng De Schelde is nog niet proper e Schelde ontspringt in het noord- ranse heuvelland en mondt uit in het Westerschelde-estuarium. Daartus- en zijn tal van beken en rivieren op de chelde uitgekomen, zodathalfBelgië n de omgeving van het Franse Lille op e Schelde afwateren. De steden en de dustrie in het hele stroomgebied aken dankbaar misbruik van het ngsstromende water om er hun roep in kwijt te raken. Hier wonen bij lkaar meer dan acht miljoen mensen, nno 1988 wordt nog maar 35% van et huishoudelijk afvalwater gezui- [verd. Dit afvalwater bevat voornamelijk organische stoffen. Die zijn weliswaar niet giftig en goed afbreekbaar, maar ze veroorzaken wel een verlaging van het zuurstofgehalte. En dat betekent onder andere dat vissen in ademnood komen. Het water is zo vies, dat zelfs officiële rapporten melding maken van open riolen en stinkende beken. Met de zuivering van rioolwater loopt België ver achter op landen in het Rijn-stroomgebied zoals Neder land, Duitsland, Zwitserland. Daar zal in 1990 praktisch geen rioolwater meer ongezuiverd weg stromen. Ove rigens wordt in Nederland de zoge naamde „derde trap" in dit soort instal laties - bedoeld om fosfaten te verwij deren - al jaren „vergeten". Deze stag natie lijkt pas in de komende jaren te worden doorbroken. A lozing op de Schelde hij Monsanto Gelukkig bieden de Belgische programma's wel zicht op verbete ring. Sinds 1981 is de Vlaamse Water zuiveringsmaatschappij aktief en deze toont een flinke dosis goede wil. Het percentage van 35 is al heel wat als je weet dat in 1971 nog maar 4,5% van het rioolwater werd gezuiverd. Vol gens ons moet het mogelijk zijn over tien jaar praktisch 100% van dit afval water te zuiveren en dan ook ongeveer 50% van de fosfaten te verwijderen. De vooruitzichten zijn somberder voor een andere groep stoffen, die wel giftig en niet afbreekbaar zijnmikro- verontreinigingen, zoals zware meta len, PCB's enPAK's (teerstoffen). De ze stoffen worden nog in onvoorstel bare hoeveelheden in het water ge dumpt. De grootste boosdoener is de industrie, en met name de metaalindu strie (Vilvoorde, Noord-Frankrijk), kunstmestindustrie (de Kempen, Ka naalzone Gent-Terneuzen) en de (pe- tro) chemische industrie (Gent, Ant werpen en het Sloegebied). Om er maar een paar te noemen. Zowel in Nederland als in België bestaan goede wetten waarmee de overheid de be drijven kan bewegen de lozing van kwalijke stoffen te staken. In Neder land gebeurt dat ook. Hier schakelen de bedrijven de een na de ander over op minder bezwaarlijke produktie- technieken. Over het algemeen is de situatie in België minder hoopgevend. De vergunningvoorwaarden zijn er te soepel, de bedrijven lappen de wet aan hun laars en de kontrole laat nog veel te wensen over. Bijzonder zorgwekkend is de ontdek king in de laatste jaren dat de mikro- verontreinigingen niet alleen in het water maar ook in de waterbodem terecht komen. De laatste jaren is men erachter gekomen dat ook de water bodems in het Scheldebekkenhier en daar zwaar verontreinigd zijn. Dat komt doordat mikroverontreini- gingen zich binden aan slibdeeltjes die in het water zweven. Waar de snelheid

Wantij | 1988 | | pagina 3