berichten en mededelingen Behoud de schorren en slikken bij Fort Rammekens Intensivering akkerbouw via Eurotop Zeehondententoonstelling Kanaalzonewerkgroep zoekt versterking Vrijwilligers gevraagd De Planologiewerkgroep Walcheren van de ZMF over handigde op 17 maart jJ. een petitie, vergezeld van 450 handtekeningen, aan de Zeeuwse milieu-gedeputeerde, Mevr. G. de Vries-Hommes. Daarin werd verzocht dit gebied veilig te stellen door het als natuurgebied op te nemen in het streekplan Zeeland en het be leidsplan Westerschelde. Teloorgang dreigt, want het Havenschap Vlissingen, dat het beheer over deze slikken en schorren heeft, wil juist hier het verontreinigde slib uit de haven Vlissingen-Oost dumpen. Vroeger werd dit slib in de Wes- Het resultaat van de recente Eurotop in Brussel zal nadelig uitwerken op natuur, milieu en landschap, vooral in akkerbouw- gebieden.Inplaats van duidelijke produktie-afspraken per land en per bedrijf is gekozen voor prijsverlaging en beperking van EG-steun voor de gehele akkerbouwsektor. Boeren die verhoudingsgewijs extensief produceren, en dus weinig bij dragen aan de overschotten en de milieuschade, worden door de maatregelen evenzeer, of relatief zwaarder, getroffen dan hun intensief producerende kollega's. Ook de akkerbouwers in Nederland zullen financieel zwaar onder druk komen te staan. De maatregelen zijn voor elke Nederlandse boer een stimulans om zijn inkomen op peil te houden door produk- tieverhoging. Deze intensivering betekent meer (kunst)mest, meer landbouwgif en schaal vergroting. Kortom, meer schade aan natuur, milieu en landschap, en waarschijnlijk grotere overschotten. De door terschelde gestort, maar door de slechte kwaliteit ervan kan dit niet langer meer. Nederland moet zeer zuinig zijn op de buitendijkse natuurgebieden en 'bij afweging met andere ruimte lijke belangen moeten ze worden ontzien. Deze opvatting is tegenwoordig rijksbeleid en werd kort geleden nog namens de Minister van Verkeer en waterstaat verwoord bij de onthulling van het nationale milieu-monument in Vlissingen. Een schrijnende herinnering als een paar kilometer verderop een waardevol natuurgebied binnen kort met opzet dreigt te worden- vernietigd. Rond het mogelijk herstel van de zeehondenstand in de Zeeuwse wateren is een voorlichtings- projekt gestart. Doel ervan is iedereen weer vertrouwd te maken met de aanwezigheid van de zeehond en de voorwaarden die deze stelt aan zijn leefmilieu. Vooral rust is van belang. Het voorlichtingsprojekt is een gezamenlijk initiatief van provincie Zeeland, Rijkswater staat direktie Zeeland en direktie Natuur, Milieu en Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij. Onderdeel van het projekt is een zeehondententoonstelling. Deze is vanaf half mei tot half juni opgesteld op een boot. Acht havens worden aangedaan Zierikzee (10-15 mei), St. Anna- land (17-19 mei), Kortgene (21- 24 mei), Goes (26-29 mei), Kamperland(31 mei), Vlissinger (2-7 juni), Breskens (8-9 juni) enTerneuzen (11-15 juni). In de zomermaanden is de ten toonstelling te zien in water sportcentra en in het najaar nog op enkele ander plaatsen. Meer informatie over het voor lichtingsprojekt en de tentoon stelling is verkrijgbaar bij buro voorlichting provincie Zeeland, tel. 01180-31394. de Eurotop beoogde produktie- vermindering zal vooral worden bereikt door koude sanering in arme land bouwgebieden met nu reeds een laag produktie- nivo, zoals Portugal, Zuid- Duitsland, Zuid-Italië en Centraal-Frankrijk. Dit is een slechte uitgangs situatie voor de broodnodige ontwikkeling van een milieu vriendelijke landbouw. De milieu-organisaties stellen daarom dat duidelijke produktie- afspraken per land en per bedrijf de enige mogelijkheid zijn om èn de overschotten èn de milieu schade door intensieve land bouw tegen te gaan. Bovendien is volgens de Stichting Natuur en Milieu, een eerlijker verdeling binnen Europa een voorwaarde voor een gelijkmatiger landbouw ontwikkeling, met als gevolg een goed beheer van natuur en landschap van het plat teland in de arme regio's van Europa. De Stichting stemt dan ook in met de afgesproken verhoging van de geldelijke steun aan deze regio's. De Kanaalzone, van oudsher een industriegebied, kenmerkt zich door een nauwe verwevenheid van wonen en werken. Luchtver ontreiniging, geluidhinder en stofoverlast zijn in deze regio veel gehoorde klachten. Niet voor niets richt één van de milieu- werkgroepen van de ZMF „de Kanaalzonewerkgroep", zich speciaal op dit gebied. Het is een kleine groep mensen die zeifin de Kanaalzone wonen en betrokken zijn bij de daar aanwezige milieuproble men. Tot nu toe bestaat het werk uithet volgen van vergunning aanvragen van de aanwezige industrie en het volgen van het beleid van gemeente en pro vincie. De Kanaalzonewerk groep heeft dit jaar ook zitting in het projekt „Gebiedsgerichte benadering Kanaalzone" van de provincie Zeeland. Naast deze aktiviteiten zijn er enthousiaste plannen om meer aan edukatie j en voorlichting te gaan doen. We denken dan aan het maket van voorlichtingsmateriaal voor scholen, lezingen, folders enz. De werkgroep is daarom hard aan versterking toe. Als u in of dichtbij de Kanaal zone woont en interesse heeft on in de Kanaalzonewerkgroep meetedenkenentewerkenkunt: J u meer informatie krijgen bij Sabine Verburg, tel. 01153-1916 De Zeeuwse drinkputten- werkgroep is bezig met het op zetten van een archief. Het is de bedoeling dat de drinkputten in Zeeland in kaart worden ge bracht. Van elke put afzonderlijk wordt de onderhoudstoestand, de ligging en een inventarisatie van amfibieën, planten en insek- ten opgenomen. Zo'n archief kan heel nuttig zijn in het kader van de ruilverkavelingen, wegenaanleg en plannen voor het behoud van amfibieën. Een deel van het archief is al opgezet, maar het blijft nog een hele klus om alles kompleet te krijgen. Vandaar dat de werk groep een oproep doet aan mensen die hiervoor tijd hebben of vrij willen maken. Er is geen speciale kennis vereist en er is ruimte beschik baar is Oostburg, Terneuzen, Middelburg of Goes. Het gaat om drie verschillende aktiviteiten - het inventariseren van drinkputten in het veld in een bepaalde regio - het opzetten van het archief per regio. Dit is dus een een malige klus - het bijhouden van het archief in Goes of Terneuzen. Geïnteresseerd Neemdankon- takt op met Foort Minnaart, koördinator van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland, tel.01100-30936. Met hem kan overlegd worden over het hoe en wat van het vrijwilligerswerk.

Wantij | 1988 | | pagina 8