Duikerij José Lemmen, Frans Michielse, Jan de Vries Eén van de minst zichtbare vormen van watersport wordt bedreven door de amateurduikers. Nadat ze de lucht uit hun trimvest hebben laten ontsnappen, zakken ze naar beneden en zijn voor een half uur of drie kwartier verdwenen. Een zichtbare maar niet persé onschadelijke vorm van rekreatie volgens C. B. Langendoen en F. v. d. Vegte, die als medewerkers van de groep Wemeldinge van de Rijkspolitie te water onder meer de duikerij in de Oosterschelde „bewaken". Slijkspringers inhoud 1. Duikerij 2. Onderhoud van boten 3. Afvalstoffen op de boot 4. Waterkwaliteit en zwemmen Tips loqelijl Verstoor zo min mogelijk van het onderwater leven door onopzettelijke, laat staan opzettelijke aantasting. Meenemen van organismen is altijd schadelijk en daarom verboden. Maak zoveel mogelijk gebruik van de gangbare duiklokaties en daar aanwezige voorzieningen. Als die ontbreken, vermijdt dan overlast door verkeerd parkeren, achterlaten van afval e.d. Overhedenbevorder het koncentreren van de duikersport op bepaalde plaatsen door eenvoudige voorzieningen en goede toegankelijkheidhoudfandere plaatsen ontoegankelijk. en het milieu LangendoenOosterschelde en Greve- ingen zijn de gebieden bij uitstek voor de circa20.000 Nederlandse en 15.000 Belgische topduikers. Op topdagen zoals Pinksteren en de zomerweek enden zijn er enkele duizenden tege- I lijk aktief. Vooral in de Oosterschelde zijn de goede duikplaatsen dan over bezet omdat ze daar alleen tijdens de kentering naar beneden kunnen. Anders is de stroming te sterk. De politie houdt er toezicht op aan de hand van de Zeelandvergunning die iedere duiker bij zich moet hebben. Als er dingen mis zijn kunnen we een boete uitdelen, de vergunning intrek ken of in het uiterste geval de duik- uitrusting verbeurd verklaren. v.d. VegteHet roven van waterdieren is de duidelijkste misstand al is dit een minder gangbare gewoonte onder duikers dan een aantal jaren terug. Als je toen 's avonds op een kamping kwam, kon je geregeld de overblijf selen van een maaltijd kreeft aantref fen. Dat zien we nu niet meer. Maar toch hebben we afgelopen jaar nog een keer of 60 proces-verbaal op gemaakt. Onze grootste vangst was op Tholentwee duikers met zo'n 20 kreeften in hun netje. Hun duikspul- len hebben we in beslag genomen. Meestal is de overtreding veel kleiner. Maar als ik de pakkans op 1 procent schat, dan verdwijnen zo toch ieder duizenden kreeften en andere orga nismen uit de Oosterschelde. Dat is een grote aanslag op de levensge meenschap. De stroperij op de Grevelingen is een ander verhaal. Daar verzamelt een klein groepje op bijna kommer- ciële schaal oesters. Die noem ik geen amateurduikers meer maar stropers in duikpak. V. d. VegteEen goede duiker richt onder water geen schade aan. Hij zweeft in het water, net boven de bo dem of glooiing en gebruikt meer zijn ogen dan zijn handen. Maar als duikers weer op de kant staan, kun je zo de „slijkspringers" herkennen aan de modder op hun duikpak. Die hebben de techniek onvoldoende onder de knie, laten zich steeds weer op de bo dem vallen en dat geeft beschadiging. Op populaire duikstekken zoals de dijk tussen Kattendijke en Wemel dinge is de dijk- en bodembegroei ing onder water aanzienlijk verarmd. Gevoelige diersoorten hoef je op zulke plaatsen helemaal niet te ver wachten. De kan dat goed vergelijken want ik ben zelf al vele jaren amateur duiker. Ik ben er daarom voor om be paalde plaatsen met een rijke onder waterflora en -fauna voor duikers on toegankelijk te houden. Dat hoeft niet ingewikkeld te zijn of met verbods bordjes gepaard te gaan. Als een dui ker met z'n zware uitrusting een paar honderd meter moet lopen, zien de meesten er al vanaf. LangendoenAan de andere kant kun nen plaatsen die door duikers druk be zocht worden, met simpele walvoor- zieningen juist aantrekkelijker ge maakt worden. Nu zie je dat parkeer gelegenheid vaak ontbreekt, er ver schijnen opeens friteskramen waarbij troep achterblijft, zelfs een vuilnisbak is er vaak niet. Gemeenten zouden met weinig moeite overlast kunnen voorkomen en de duikerij in goede banen leiden.

Wantij | 1988 | | pagina 11