Walacria, een kroniek van Walcheren November vorig jaar bracht de Heemkundige Kring Walcheren (HKW) een 135 pagina's tellend boekwerk uit onder de titel Walacria. Afhankelijk van het sukses, zal deze kroniek in de toekomst worden aangevuld met nieuwe publikaties. Gestart is met een thema nummer waarin de toekomstige ruilverkaveling van Walcheren centraal staat. Verschillende des kundigen belichten dit thema op prettige wijze. Het is daarom onbegrijpelijk, dat de Heem kundige Kring dit kwaliteitswerk zo stiefmoederlijk behandelt. Er wordt nauwelijks mee naar buitengetreden enzelfs leden van de HKW blijken van het bestaan nauwelijks weet te hebben.... Het Walcherse landschap wordt in de kroniek van alle kanten belicht. A. P. de Klerk behandelt geschiedenis en geografie, A. M. M. van Haperen en B. J. Smulders doen flora en fauna, W.J. Sanderse richt zich op de landbouw en verder komen stad en dorp, rekreatie en de landinrichting zelf aan de orde. Als we het konklusieloze gevogel met de herkomst van de naam Walcheren vergeten, zijn de bijdragen over het algemeen informatief en leesbaar. Alleen het verhaal over stad en dorp van PPD-medewerker A. E. M. Herremans blijft steken in abstrakte beleidstaal, zoals „Landschapsbouw met zowel een beeldversterkend als een beeldverzwakkend effect kan de inpassing van stad en dorp in het landelijk gebied begeleiden". Voor het grootste deel van de lezers zal dit hoofdstuk een saai en weinig zeggend verhaal zijn. De bijdrage van J. W. Busser (Landinrichtingsdienst Zeeland) is niet veel meer dan een weer gave van de gang van zaken bij landinrichting c.q. ruilverkave ling. Maar voor niet-ingewijden is het een informatieve bijdrage. De meeste andere hoofd stukken bieden naast een be schrijving van het verleden en de huidige situatie ook een blik in de toekomst. Jammer is wel het gebrek aan meer krachtige uitspraken die de verschillende bijdragen zeker interessanter hadden kunnen maken. Smulders is eigenlijk de enige die met een kritische beschouwing komt, o.a. ten aanzien van relatienota- gebieden. Verplicht leesvoer voor leden van de landinrich tingskommissie De overige hoofdstukken gaan over o.a. de landbouw en de rekreatie en blijven daar helaas te veel in steken. Op het land schap - dat in deze kroniek toch voorop staat - wordt slechts globaal ingegaan. Dat wreekt zich voo ral bij hethoofdstuk over de rekreatie van PPD-mede werker J. V. M. R. Vaessen. Hij noemt wel de flinke klappen die het landschap de laatste twintig jaar van de rekreatie heeft ontvangen. Maar de gevol gen van de rekreatieve uit zaaiingen (kamperen bij de boer en daaruit voortkomende mini-kampings) voor het Walcherse landschap blijven onbelicht. De vage term „land schapsversterking" wordt dus verder niet vormgegeven. Over het geheel gezien is Walacria echter een goed ver zorgd boek voor een ieder die veelzijdig geïnformeerd wil worden over Walcheren in verleden en heden - en tussen de regels door ook over hoe vooral het geld ons landschap zal blijven bepalen. Ten onrechte is dit boek in de schaduw geraakt. Walacria, een kroniek van Walcheren UitgaveHeemkundige Kring Walcheren 1987.Prijsf 24,90 (leden f 19,90). Jan Willem Jongepier De Zeeuwse Milieufederatie heeft een dokumentatiecentium in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Dit centmm is te vinden op de tweede verdieping. Iedereen kan hier, in een groot aantal boeken, tijdschriften en kranteknipsels, informatie vinden over de natuur- en milieuproblematiek. De boeken kunnen geleend worden met de lenerskaart van de Zeeuwse Bibliotheek. Openingstijden maandag17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag 10.00-21.00 uur, zaterdag 10.00-13.00 uur. Een greep uit de nieuwe aan winsten - Natuurbos in Nederland, een uitdaging, uitgave: IVN, 19. - Elektriciteit zonder kern energie, uitgaveCentmm voor Energiebesparing en Vere niging Miliedefensie. - Vlees...., daar zit meer achter, uitgaveDe Kleine Aarde. - Gast in eigen huis, door P. Winsemius, uitgave Min. VROM 1982-1986. - Veiligheid, milieu en de donkere kamer, uitgave Stichting Natuur en Milieu. - De risiko's verbonden aan de kontainer- en bunkeropslag van kernafval, uitgave Natuurkundewinkel Utrecht. - Straling, mag 't ietsje meer zijn? uitgaveStrohalm. - Indirekte effekten van be strijdingsmiddelen, uitgave Wetenschapswinkel VU- Amsterdam. Het Centmm voor Ontwik kelingssamenwerking Zeeland (COS-Zeeland) heeft eenboekj uitgegeven onder de titel „Zeeland en de Derde Wereld. Adreslijst 1988". De brochure - 55 pagina's dik - geeft een overzicht van adressen, doelstellingen en aktiviteiten van een kleine 100 groepen en organisaties die zich in Zeeland, regionaal ei provinciaal, met de Derde Wereld en Ontwikkelings samenwerking bezighouden. De adreslijst geeft er duide lijk blijk van dat ontwikkelings samenwerking onder de Zeeuwse bevolking leeft, dat veel groepen en organisaties op dit terrein aktief zijn en ook hoe verschillend de diverse aktiviteiten zijn. Het COS- Zeeland hoopt met deze uitgave te bewerkstelligen dat de kontakten en de samenwerking tussen de groepen en organisa ties, uiteraard met behoud van eigen identiteit, bevorderd worden. Ook komt het boekje tegemoet aan de behoefte van veel mensen die „iets" willen doen op het gebied van ontwik kelingssamenwerking maar niet precies weten waar ze terecht moeten én aan de wens van bijvoorbeeld landelijke organisa ties in kontakt te komen met geïnteresseerden „in de regio". De adreslijst „Zeeland en de Derde Wereld" kan worden besteld bij het COS-Zeeland, Dam 47,4331 GG Middelburg, tel. 01180-25347 (ma. en do.). Kosten7(exkl. verzending)

Wantij | 1988 | | pagina 24