Bezwaren en klachten V I Karin van Herwaarden, Jan Willem Jongepier en José Lemmen Inhoud 1Bezwaren en klachten over het gemeentelijk milieubeleid 2. Een milieuwerkgroep in de het gemeentelijk milieubeleidwaar kun je terecht 3. Enkele milieuzaken voor uw gemeente Er worden door uw gemeente regelmatig allerlei beslissingen genomen die het milieu betreffen. Van een vergunning voor een milieuhinderiijk bedrijf tot het eenvoudig doortrekken i een drukke straat. Het is niet ondenkbaar dat u het daarmee niet eens bent of dat u het een beetje anders wilt Wat te doen Wethouder en raadsleden Kommissies Samen sterker Gemeentelijk milieubeleid erschülende wegen staan voor u als ingezetene open. Veel hangt af van de gemeente waarin u woont. Som mige gemeenten maken veel open baar en hebben inspraak hoog in het vaandel. Bij andere gemeenten word je met een scheef oog aangekeken als je eens een aanvraag voor een milieuver gunning wilt inzien. Eén ding staat ech ter vast: u heeft een gemeenteraad gekozen en die zou - als het goed is - uw belangen moeten behartigen. Wat kunt u doen als deze volgens u onder belicht of vergeten worden Om te beginnen is het raadzaam dat u zich goed informeert. U kunt uw oor kritisch te luisteren leggen op de plaats waar in de gemeente de besluiten ge nomen wordende maandelijkse ge meenteraadsvergaderingen. Voor het geval u daaraan behoefte mocht krij gen u mag er niet deelnemen aan de diskussie. Als u uw argumenten goed door wilt laten klinken op deze ver gadering kunt u van tevoren kontakt opnemen met één of meerdere raads leden. Dat kan het door u gekozen raadslid zijn of een ander raadslid van wie verwacht kan worden dat die ge voelig is voor uw standpunt. U kunt ook kontakt opnemen met de desbe treffende wethouder. Deze funktiona- ris zal echter vaak minder genegen zijn uw argumenten naar voren te breng en, vooral als de besluitvorming al enige vorm heeft gekregen en het be leid omgebogen zou moeten worden. Hoe eerder u uw bezwaren en klach ten kenbaar maakt, des te meer kans van slagen u heeft. Het is veelal te laat om dit vlak voor een gemeenteraads vergadering te doen. U kunt hiermee beter terecht bij de desbetreffende kommissie, welke de meeste gemeen UitBuitenlanders en de gemeente teraden hebben ingesteld. De verga deringen van deze kommissies vinden apart plaats, zijn meestal openbaar, en hebben vaak spreekrecht. Op het ge meentehuis liggen de plannen of voor stellen voor deze kommissievergade ringen meestal ter inzage, zodat u uw klachten en bezwaren terdege voor bereid kunt inbrengen. Bovendien kunt u van tevoren eens kontakt op nemen met een van de kommissie leden. Voor het geval de kommissie, in uw ogen toch negatief adviseert aan B W hoeft u nog niet te treuren. B W kunnen immers uit de verslagen van de kommissievergaderingen ook lezen wat u heeft gezegd. Tenslotte zal de gemeenteraad uiteindelijk de knoop doorhakken zodat daarvóór alsnog raadsleden en wethouder(s) warm gemaakt kunnen worden voor uw argumenten. Mocht het besluit nog steeds, volgens u, negatief uitge vallen zijn en het is u menens, dan kan een zogenaamd AROB-bezwaar of andere beroepsprocedure zin hebben. Bij de receptie op de afdeling voorlich ting van het gemeentehuis kunt u daarvoor de folder "De Wet AROB en het beroepsrecht tegen overheidsbe schikkingen" opvragen. Voor het geval geen enkele mogelijk heid heeft gewerkt, kunt u uw argu menten versterken door kontakt te leggen met personen of groepen die uw standpunt willen delen. Eenpersoonsakties leiden soms wel tot resultaat, maar veelal is het vruchtbaarder om met méér mensen aktie te voeren. Stapels bezorgde brie ven van medeburgers, handtekening enlijsten en diverse ludieke akties ge richt aan B W en/of gemeenteraad kunnen hun mening, en ook die van een groter pubhek, danig beïnvloe den. Tenslotte kunt u altijd proberen om de raad op het besluit te laten terugkomennieuwe argumenten en nieuwe ontwikkelingen kunnen hier voor doorslaggevend zijn.

Wantij | 1988 | | pagina 11