Een milieuwerkgroep in de praktijk EXCUSEER. /MAR ZOU V£0. IETS WQRQNiVnUENMH Kontakt met bevolking en gemeente Onnodige angst autubueft? Als we echt iets willen De bevolking moet je voorstel dragen Je hoeft niet alles zelf te weten In iedere gemeente is werk aan de winkel voor een gezondere en scho nere omgeving. In Sas van Gent, van oudsher een stadje met veel industrie, is dit zéker het geval. Maurice Ver- eecken van de werkgroep "Milieu en Huishouden Sas van Gent" heeft aan heel wat akties meegewerkt. Steeds meer blijkt dat de gemeente niet on willig staat tegenover maatregelen die het milieu ten goede komen. Verschil- lende ideeën van de werkgroep zijn al overgenomen en uitgevoerd. Wat daar voor nodig is Volgens Maurice vooral: lef, doorzettingsvermogen en je moet weten waar de deskundigen te vinden zijn. Tien jaar geleden heeft een groep je mensen uit Sas van Gent de Stich ting Welzijnsraad opgericht. Ze hou den een oogje in het zeil waar het het welzijn van de mensen uit Sas van Gent, Westdorpe en Philippine be treft. Een omgeving met veel indu strie-, dus milieuvervuiling- is regel matig het onderwerp van gesprek op de maandelijkse vergaderingen. Daar om werd een speciale werkgroep in het leven geroepen: "Milieu en Huis houden Sas van Gent"Een klubje van vijf mensen dat inmiddels al vijf jaar werkt voor een schoon milieu. Om de 3 a 4 maanden stuurt de werk groep alle inwoners van de gemeente Sas van Gent, de pers en de gemeenten een folder met informatie over milieu problemen en de aktiviteiten van de groep. Ze organiseert voorlichtings avonden rond milieuthema's waar voor de bevolking van Sas, Burge meester en Wethouders en alle raads leden worden uitgenodigd. Regelmatig stuurt ze brieven naar de gemeente om aandacht te vragen voor het milieu en Maurice stapt zo nu en dan eens met een goed idee bij de wethouder voor milieuzaken binnen. In de loop der jaren is zo een goed kontakt met de bevolking en de ge meente opgebouwd, dat steeds weer van pas komt. Angst om het gemeentehuis binnen te gaan, is volgens Maurice volkomen onnodig. „Ze hebben altijd wel tijd als je vraagt om een gesprek. Dat is niet alleen omdat ze onze werkgroep on dertussen kennen. Ik weet het ook van andere mensen uit Sas van Gent, die wel eens op het gemeentehuis ko men". Een tijd geleden had de werkgroep het idee om gleuven in de glasbak te maken, zodat ook grote stukken glas er in kunnen. Door enkel en alleen een gesprek met de wethouder van milieu te voeren, staan er nu glasbakken in Sas van Gent met gleuven. informatie gegeven over klein che misch afval en de gele zakken. Ook vond iedere inwoner een „gele zak" in de bus met de informatie dat de ge meente verantwoordelijk is voor de inzameling. Verschillende inwoners van Sas van Gent belden vervolgens de Niet altijd worden er zo snel resultaten geboekt als met het voorbeeld van de glasbak. "Als we echt iets willen", zegt Maurice, doelend op zwaardere mi lieuproblemen, "laten we ons eerst goed informeren. Als je naar de ge meente gaat, moet jegeenkretenslaan maar beslagen ten ijs komen". Een voorbeeld is de aktie voor het inzamelen van klein chemisch afval met plastik draagtassen, de zgn. gele zakken. De werkgroep vond dat de gemeente eindelijk eens werk moest maken van een goede inzamelings methode voor klein chemisch afval. Eerst werd informatie ingewonnen via een aantal rapporten van Milieu-de fensie en de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland. Daarna ging er een brief naar B W en alle raadsleden waarin gevraagd werd om een inzame lingssysteem met plastik draagtassen zoals op Schouwen. De gemeente vond het opzetten van een gemeente lijk depot te duur. De inzameling van klein chemisch afval dreigde op de lange baan gescho ven te worden. Maar de werkgroep ging verder In de voorlichtingsfolder die de werk groep regelmatig huis-aan-huis in Sas van Gent verspreidt, werd deze keer UitGemeentepolitiek en burger gemeente om te vragen wanneer de zakken met chemisch afval toch eens opgehaald werden. Dat is precies wat de werkgroep wil bereiken. ,Je plan moet gedragen worden door de bevol king, als burger alleen is het vaak vech ten tegen de bierkaai. We werken van uit de bevolkingwe willen burgers helpen en ze de weg wijzen naar de gemeente". Ruim twee jaar later werd de gele zak voor het klein chemisch afval in gevoerd. Volgens Maurice moet je niet te hoge verwachtingen hebben. Vaak zijn het zaken van lange adem waar je steeds weer de aandacht op moet blij ven vestigen. Uiteindelijk heeft het toch sukses gehad. Een andere aktie waar duidelijk samen met de bevolking aan gewerkt is, is het onderzoek naar gezondheidsklachten door luchtverontreiniging in Sas van Gent. Al enige jaren waren er in Sas van Gent klachten over de gezondheid. Vooral kinderen tobden veel met oor klachten en ademhalingsmoeilijkhe den. De welzijnsraad (de werkgroep Milieu en Huishouden bestond toen nog niet) had het vermoeden dat het wel eens te maken konhebbenmetde sterke milieuverontreiniging in Sas van Gent. De raad ging zich hierover grondig informeren. Mevrouw De Poortere van de Universiteit van Gent werd uitgenodigd voor een lezing over

Wantij | 1988 | | pagina 13