Een inventarisatie Roelof Bijl en Lucien Calle Waarde Zeeland bezit een aardige verzameling waardevolle bomen, niet alleen in de buitengebieden, maar ook in stad of dorp. Dat is gebleken bij een inventarisatie, die inmiddels bijna is afgerond. Van honderden bomen zijn gegevens verzameld in en in de komputer gezet zodat ze in de toekomst beter kunnen worden beschermd. Methode Vaardevolle bomen in zeeland Maar wat maakt een boom nu waar devol In dit verband is dat niet de opbrengst van het hout. Integendeel, het gaat juist om zaken die moeilijk in geld zijn uit te drukkenschoonheid, ouderdom, kultuurhistorische bete kenis, enz. Waarden ook die soms moeilijk precies te omschrijven zijn. Vaak is een boom om meerdere - soms samenhangende - redenen waardevol. Een boom met historische waarde zal dikwijls ook een ouderdoms- en mo numentale waarde hebben. Sommige Zeeuwse bomen vor men als soort (of type) een landelijke bijzonderheid. In de pastorietuin te Hengstdijk staat bijvoorbeeld een fraai uitgegroeide Cercidiphyllum Japo- nicum. Ook de grootbladige populier uit het Doctor Van Loy Park te Sas van Gent is een dendrologische (boom- kundige) bijzonderheid. Andere zeldzaamheden die bij de inventarisatie zijn aangetroffen, be treffen een groep van helaas te dicht op elkaar staande moseiken op het landgoed Landlust te Heinkenszand en de witte moerbei, waarvan er één in Koudekerke en één in Zaamslag staat. Behalve als soort kan een boom ook zeldzaam zijn door zijn snoeivorm. De zwarte moerbei is als soort al niet algemeen, de geknotte vorm die naast de molen van Hengstdijk staat mag wel uniek genoemd worden. Iets soortgelijks geldt voor een oude lei-es bij Hoek, weer eens wat anders dan de bekende leilinde. ederland is in vergelijking met omringende landen arm aan bos. Ook wat waardevolle, solitaire (alleen- Staande) bomen betreft, staat Neder land bepaald niet vooraan. Op zijn beurt is Zeeland weer arm aan bomen Sn vergelijking met de rest van Neder land. Niettemin staan in Zeeland alles bij elkaar nog heel wat waardevolle bomen. En juist omdat die hier toch iiiet dik gezaaid zijn, is het van groot jpelang ze een zekere bescherming te ■lieden. Vleugelnoot in Middelburg Beschermen kan echter pas als be- I kend is wat we willen beschermen. Om I die reden is enkele jaren geleden een landelijke inventarisatie van waarde- volle bomen opgezet, een initiatief van I de Bomenstichting in samenwerking jmet Staatsbosbeheer. Het veldwerk werd en wordt uitgevoerd door vrij willigers, in Zeeland gekoördineerd door de Stichting Landschapsverzor- ging Zeeland. De medewerkers aan de inventarisatie hebben de taak van min of meer waar devolle bomen zo veel mogelijk ge gevens te verzamelen, variërend van de naam van de eigenaar en de plaats via omvang en hoogte tot bedreiging en en aanbevolen maatregelen. Ver der wordt de plaats van elk objekt ingetekend op een topografische kaart en wordt er één fotcf gemaakt. Deze gegevens worden door de Bo menstichting in de komputer gezet, zodat allerlei selekties snel kunnen worden uitgevoerd - of het nu gaat om de plaats van alle waardevolle linden in Zeeland of om gegevens over monu mentale bomen in Middelburg. Overigens zijn de eigenaren niet verplicht hun medewerking te verle nen. Meestal was de medewerking prima, maar toch konden een aantal bomen helaas niet opgenomen wor den. In het grootste deel van Zeeland is de inventarisatie inmiddels afgerond. Alleen West-Zeeuws-Vlaanderen en een deel van Zuid-Beveland moeten nog worden gedaan. Veelstammige Hollandse iep In Hengstdijk

Wantij | 1988 | | pagina 15