Landschap Monumentaal Roelof Bijl is werkzaam bij de stichting Land schapsverzorging. Luciën Calle is aktief in verschillende natuur organisaties waaronder de Stichting Land schapsverzorging en de SteltkluuL Geknotte zwarte moerbei in Kuitaart Bomen kunnen ook een ekologische waarde hebben. Bij wilde bomen kan dat zijn, het voorkomen in eenbepaald milieu. Maar ook kan een boom als toevluchtsoord of verblijfplaats voor zeldzame planten en dieren van belang zijn. Verder mag natuurlijk niet het belang van bomen voor het landschap worden vergeten. Denk alleen maar eens aan knotwilgen, notebomen, leilinden en hoogstamfruitbomen of aan de vele populieren die dijken en wegen aankleden. De iep, die vroeger een belangrijk aandeel had in het landschap, is helaas grotendeels door de iepeziekte geveld. De weinige iepen die uit die tijd zijn overgebleven, hebben nu een kultuurhistorische waardehet zijn de laatste exem plaren van een boomtype dat enkele generaties lang het Zeeuwse land schap heeft vormgegeven. De mooie rijen iepen tussen Lewedorp en de Sloedam en langs het Kanaal door Walcheren bij Veere laten nog iets zien van die oude glorie - een ver ademing tussen alle strakke populie ren van tegenwoordig. In Zuid-Beveland staan de meeste exemplaren van een andere kuituur- historische waardevolle boom, de zo genaamde grenslinde. Linden werden vroeger vooral daar aange-plant om de grenzen van gemeenten, polderschap pen, maar vooral ook dijken aan te duiden. Zuid-Beveland kent maar liefst meer dan honderd van deze soms zeer oude bomen. Niet te verwarren met de kuituur- historische, is de historische waarde die bomen kunnen hebben. We moe ten dan denken aan bomen die zijn gebonden aan historisch belangrijke plaatsen, gebouwen of ook gebeur Grenslinden tenissen. Hieronder vallen de verschil- 3 lende Wilhelmina-, Juliana- en Bea-S trix-bomen die verspreid door de pro I vincie staan. Met name Middel-burg,^ Hulst, Zierikzee en Sluis zijn steden! met relatief veel bomen van histo-l rische waarde. Vaak markeren ze oude 3 gebouwen. Ze zijn dan zelf ook oud en: daardoor van waarde. Vaak gaat die ouderdom samen mets een indrukwekkende omvang, iets dn t in de bomeninventarisatie wordt aangeduid als "monumentale waar de". Absoluut nummer één op de lijst van Zeeuwse monumentale bomen is de gigantische vleugelnoot die staat op het terrein van het Gasthuis zieken huis te Middelburg. Deze boom heeft eenstamomtrek van maar liefst 7.80 m en een kroondoorsnede van 22 m Van binnen is de boom hol, waardoor et een volwassen mens rechtop in kan I staan. Het zou u niet verwonderen als I de leeftijd op meer dan 300 jaar werd I gesteld. De onderzoeker meende dat ook, I maar tot ieders verbazing (en enige I teleurstelling) werd na korrespon dentie met de Bomenstichting de leef tijd niet op meer dan zo'n 150 jaa I vastgesteld. De soort werd pas in 1782 I in Engeland ingevoerd en in het begit van de 19e eeuw in ons land in kultuu: I genomen. Zeeland heeft wel oudere bomen In Heinkenszand staat bijvoorbeeld I een 275-jarige linde en de paardekas tanje bij de Hervormde kerk van 's j Heer Arendskerke in ongeveer 300 jaar oud, evenals die bij 's Heer Hen drikskinderen aan de Oude Rijksweg Er zijn ook gevallen waarin ouder dom los staat van een monumentale of een historische waarde. Zo troffen we in een tuin in Hulst een prachtig bu- xusbosje aan. De bomen waren „slechts" 9 m hoog en maten een om trek van niet meer dan 0.90 m Toch warenzeal 150 jaaroud. Waren-want afgelopen winter werden ze omge zaagd. Hopelijk zullen veel van dit soort jammerlijke gevallen binnenkort tot het verleden gaan behoren. Dan kan dankzij de thans lopende inventari satie een aktieve bescherming worden geboden aan alle waardevolle bomen die ons land rijk is. i

Wantij | 1988 | | pagina 16