ZMF Lou Walhout Op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg bevindt zich het milieudokumentatie-hoekje van de ZMF. Mevrouw M. Roegholt heeft daar een aardige verzameling boeken, tijdschriften en kranteknipsels over milieuonderwerpen opgebouwd vanaf 1973. Zij is 64 jaar en hoopt binnen afzienbare tijd werk te kunnen overdragen aan iemand, die - net als zij zelf - „zowel milieu-freak als systeemgek is". dokumentatiecentrum van de ZMF Lou Walhout schrijft op vrijwillige basis ar tikelen voor Wantij vanuit zijn interesse voor natuur en milieu in Zeeland. E9I evrouwRoegholtissindsjaaren cjj g aktief in de Zeeuwse milieubewe ging. Ze trad in 1973 toe tot het be stuur van de toenmalige Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) en Berd de dokumentaliste van die orga nisatie. De VMZ had genoeg materiaal aver de milieuproblematiek, maar al le n de bestuursleden konden er zich Hen weg in banen. t Was een enorme Hapierhandel", herinnert de Middel- flurgse zich, „maar een lijn was er niet Hi te bekennen. Ik was geïnteresseerd, li aar niet georiënteerd. En ik had geen inkele opleiding in systematiek". Zij ling te rade bij M. P. de Bruin, hoofd S n het Zeeuws Documentatiecen- t m. Hij verwees haar - heel ironisch - Hoor naar het chemisch bedrijf Hloechst dat zich net inhet Sloegebied Bad gevestigd. De bedrijfsarchivaris Heeft me uitstekend geholpen. Hij Heeft zijn eigen systeem grootmoedig I an mij afgestaan". Gewapend met de wijze lessen van Hloechst ging de dokumentaliste van He VMZ aan het werk. De boeken- 4 asten vlogen vol, maar het aantal Hebruikers steeg nauwelijks. Behalve He leden van het bestuur, enkele be leenden en de kinderen van die kleine Broep volwassenen keek niemand er- Haar om. Dat frustreerde. „De VMZ Hat een tijdlang in het oude gebouw Ban de Christelijke Kweekschool aan lie Herengracht. Een bel was er niet. ■Vis mensen wilden dat ik de deur open Bleed, moesten zij een steentje tegende Buit gooien". Mevrouw Roegholt zocht en vond Bot haar verrassing een oplossingmet Bie opening van de Zeeuwse Biblio- Bheek begin 1985kreeg zij haar eigen Blieuhoekje op de tweede verdie- Iping. Het loopt sindsdien nog niet B-torm, maar de interesse en het ge- Bruik zijn wel toegenomen. Het per- Boneel van de bibliotheek weet van het J estaan af en wijst bezoekers welwil lend door. De milieuproblematiek is veelom vattend en stoort zich niet aan de klas sieke indeling van rubrieken die de bibliotheken hanteren. Zij is niet al- een grensoverschrijdend, maar ook „wetenschapoverstrijdend". Ekono- mie, theologie, chemie, recht, genees- In 1981 verliet Mevrouw Roeg holt het bestuur van de VMZ. Maar de dokumentatie bleef zij doen. Nie mand wilde de taak overnemen. „Mijn drijfveer is de bekommernis om de achteruitgang van het milieu. De mi lieubeweging moet op voet van ge lijkheid met de veroorzakers kunnen omgaan. Dat vergt informatie, zoals dat onder meer in het 'grijze circuit' van de milieubeweging verschijnt. De vind het onzettend leuk, als kinderen die wat slordig ingebonden of geniete (maar wel zeer goede) publikaties uit de boekenkast pakken". De Middel burgse zoekt in haar jubileumjaar één, of meer, opvolgers/sters die, zoals zij zelf zegt, dubbel gek zijn: milieu-freak en systeem-gek. Eén jaar wil Mevrouw Roegholt de nieuwelingen in haar 'hei- „Mljn drijfveer is de bekommering om de achteruitgang ven het milieu". kunde, biologie, allemaal hebben ze wel iets over het milieu te zeggen. Me vrouw Roegholt heeft daarom het ma teriaal ingedeeld in tien hoofdrubrie ken, waaronder water-, lucht- en bo demverontreiniging, afvalproblema- tiek, geluidhinder, (kern)energie en ruimtelijke ordening. Boeken en acht tijdschriften op milieugebied vormen samen met artikelen uit NRC-Han- delsblad en PZC het hart van de ver zameling. ligdom' inwijden. „Voor mij is het een manier geweest", kijkt zij alvast terug, „mijn onrust af te reageren, mensen een tikkeltje bewuster te maken". Mensen die interesse hebben om op termijn het werlr van mevrouw Roegholt over te nemen, kunnen kontakt op nemen met de ZMF (José Lemmen, tel. 01100-28259).

Wantij | 1988 | | pagina 21