K Landbouw als producent van natuur Karin van Herwaarden Milieuvriendelijke landbnuw bestaat Zelfs als ekologische en biologisch- dynamische landbouw buiten beschouwing worden gelaten. En dat ondanks de bijna vicieuze cirkel van prijsverlaging en produktieverhoging door intensivering binnen de gangbare landbouw. Welke landbouw wordt bedoeld Welke rol is hierbij weggelegd voor onder meer de milieuorganisaties Wantij legde haar oor te luisteren bij iandbouwonderzoekers en mensen uit de milieu- en landbouwpraktijk. Positieve houding tussen landbouw en milieu hard nodig in de gangbare landbouw milieu vriendelijk worden? Volgens Wim Haalboom, die voor de Brabantse Milieufederatie landbouwprojekten verzorgt, is dit wel degelijk mogelijk. Hij denkt de landbouw vooral een rol als beheerder toeJuist de landbouw kan een belangrijke rol spelen bij mi lieubeheer, maar dan moet het wel anders! Voorbeelden zijn: beheers- landbouw, kastuinbouw of fruitteelt met biologische bestrijding". Daarentegen ziet Wouter van der Weijden van het Centrum Landbouw en Milieu te Utrecht de landbouw vooral als producent van natuur. „De landbouw oogt vriendelijk, maar mi- Aanaardwerktuig Visgraatschoffel lieuvriendelijke landbouw is moei lijker te realiseren dan milieuvriende lijke industrie. Maar het kan natuurlijk veel schoner dan nu. Recent onder zoek in proefbedrijven in Nagele be wijst dat. Letten we op het landschap, dar skoort de landbouw uiteraard vee' gunstiger dan de industrie. En wat de natuur betreft: dat is minder dar vroeger, maar kun je een industrie noemen die zoveel natuur produceert als de landbouw Daar liggen nog in teressante ontwikkelingsmogelijkhe den". Voor de ZAJK-werkgroep land bouw en milieu (waarin een aantal praktiserende jonge agrariërs zitten) lijdt het geen twijfel dat de landbouw milieuvriendelijk is. Daar heeft deze immers zelf belang bij„Als je niet milieuvriendelijk zou zijn,zouhetpro- duktievermogen van de bodem snel afnemen. Tot nog toe kon mogelijke milieuschade wel door de technologie worden afgehouden, maar dit kan niet blijven doorgaan".

Wantij | 1988 | | pagina 8