H Zeven soorten batterijen Milieuvriendelijke batterijen bestaan niet 16 De oplaadbare nikkelcadmiumbatterij José Lemmen De batterij werd ruim honderd jaar geleden in Frankrijk uitgevonden. Een eenvoudig type waarvan de ouderwetse „Witte kaf-batterij is afgeleid. Met de ontwikkeling van allerlei nieuwe apparaten kwamen ook steeds meer typen batterijen op de markt Er was behoefte aan kleinere, oplaadbare en meer energie leverende batterijen. Op dit moment gaan er zo'n zeven soorten over de toonbank. Milieuvriendelijk zijn ze geen van alle. Alle batterijen bevatten één of meer zeer schadelijke metalen. Knoopcellen Tips Alle batterijen bevatten schadelijke metal n. Mijd daarom zoveel mogelijk het gebruik van batterijen. Schaf geen apparaten aan die if batterijen lopen, die u niet echt nodig heeft Ga na of het apparaat ook met een adaptor ip het stopkontakt kan worden aangesloten. lege batterijen mogen absoluut niet in (iel huisvuil terecht komen. Ze kunnen ingelevi n! worden bij een gemeentelijkdepot voor kltin chemisch afval, de chemokar, de batterijb ik of de fotohandelaar. Als een batterij echt noodzakelijk is, doet u si goed aan een minder schadelijk type te gebruiken. Bij staafbatterijenhezink-bruh- steenbatterij en de nikkel-cadmiumbatterij voor hoog energieverbruik. Bij knoopcellen de zink-, lucht- of aikalineknoopcel. MSs*- liet eerste dat opvalt als we in de winkel voor het schap met batte rijen staan, is het verschil in vorm. Grofweg zijn er twee groepen de staafbatterij en de kleine knoopcellen. Stel, u zoekt een staafbatterij voor de zaklamp, radio of walkman. U kan kiezen.Ten eerste de oude vertrouwde zink-bruinsteenbatterij naar het model van de „Witte Kat". Dit type is te her kennen aan de letterkode R. Verder is er de alkalinebatterij met de kode LR. Zoals de reklame doet vermoeden, trommelen speelgoedko nijntjes langer op deze batterij. Inder daad leveren ze meer energie dan het zink-bruinsteentype. De keerzijde is echter dat er ongeveer tachtig keer zoveel kwik toegevoegd is om korro- sie van de zinken huls te voorkomen. Kwik behoort samen met cadium tot de schadelijkste metalen die in bat terijen voorkomen. Onderdruk van ak- ties van de Vereniging Milieudefensie zal de producent het kwikgehalte in 1990 met 85% terugbrengen. On danks dit heuglijke feit blijft de zink- bruinsteenbatterij minder schadelijk voor het milieu dan dealkalinebatterij. Sinds enkele jaren is ereen derde type staafbatterij op de marktde oplaad bare nikkel-cadmiumbatterij. Volgens de tabel zou dit een zeer milieu-onvriendelijk type moeten zijn - ze bevatten maar liefst vier tot zeven gram cadmium. Toch is het omge keerde waar. Eén n ikkel-cad m i urn bat terij kan met een eenvoudig oplaad- apparaat namelijk zo'n 500 tot 1000 keer gebruikt worden. In totaal leveren ze 300 tot 600 wattuur aan energie. Daar staan 100 tot 200 zink-bruin- steen- of alkalinebatterijen tegenover. Als u een apparaat met een motortje gebruikt (cassetterecorder, walkman, speelgoed) dat over het algemeen veel energie verbruikt, is een nikkel cadmiumbatterij duidelijk de minst schadelijke staafbatterij. Het aantal zink-bruinsteen- of al kalinebatterijen dat u anders met zo'n apparaat zou gebruiken bevat veel zinkluchtknoopjes. Op de verpakking staat vermeld met welk type u te maken heeft. Veel winkeliers verkopen dfl knoopjes ook ,los en weten nietteverB tellen welke van de vier het is. Daar ifl toch achter te komen via de kodering Kwikoxydeknoopjes hebben een cirkf om het plusteken en de letters M of N zilveroxydeknoopjes een S of T en al kaline knoopjes LR. De rest is zink lucht, waarvan ons de kodering r ie bekend is. Als we het meest milieuvriendelijk^ knoopje zoeken, is de keuze niet moej lijk. De kwikoxydebatterij valtvanwegej zijn extreem hoge kwikgehalte onmidl delijk af. Akties van konsumentener milieuorganisaties hebben bereikt da kwikknoopjes vanaf 1989 niet meer op de markt komen. Tot die tijd niet koper dus I Het zilveroxydeknoopje valt al omdathet met zijn kleine massa van1J gram maar liefst 0,5 gram zilver bevat Het meest milieuvriendelijke zijn de all kaline-en zink-luchtknoopjes. Zware metalen in batterijen. Situatie 1988. soort batterij lettericode aanwezige metalen in gram zink kwik cadmium overig niet-oplaadbare staafbatterijen zink-bruinsteen alkaline R Lof LR 12 5 0,005 0,4 0,005-0,17 0,5 (lood) oplaadbare nikkehcadmium Kof KR - - 4-7 knoopcellen kwikoxyde zilveroxyde zink-lucht alkaline M of N en 0 SofT LR 0,2 0,2 0,5 0,2 0,6 0,02 0,01-0,04 0,02 - 0,5 (zilver) meer schadelijke stoffen dan één nikkel-cadmiumbatterij. Gebruikt u slechts incidenteel een bat terij of een apparaat dat zeer weinig energie verbruikt (bijv. rekenmachine) dan is de zink-bruinsteenbatterij het beste alternatief. Informeer bij de win kelier naar het energieverbruik van uw aankoop. Knoopcellen zijn de kleine zilverkleu rige batterijen die gebruikt worden in apparaten als gehoorapparaten en horloges. Erzijn viertypen in de handel kwikoxyde-, zilveroxyde-, alkaline- en

Wantij | 1988 | | pagina 20