Korte berichten mededelingen Baggerproblemen Diskussieavond over de toekomst van de landbouw en milieu in Zeeland Imposex bij purperslakken Bezinning en toerusting Marten Wiersma is consulent natuur- en milieuedukatie in de provincie Zeeland en voor zitter van de Vereniging Goed Rentmeester schap. stukken van onze tijd met elkaar in verband. Het is een initiatief van de Wereldraad van Kerken. De aktivitei- ten zullen ongeveer twee jaar duren en in Nederland worden afgesloten met een grote kerken-konferentie. Gedu rende het proces zouden o.a. struktu- rele kontakten met natuur- en mi lieuorganisaties tot stand moeten ko men, om het milieubehoud een vaste plaats binnen de kerken te geven. Maar ook op gemeente- en paxochie- nivo dient het milieuvraagstuk een se rieuze plaats te krijgen. Een van de vormen waarin dat kan gebeuren, is bezinning. De joods-christelijke tradi tie heeft een sterke rol gespeeld bij de ontwikkeling van onze samenleving - en daarmee aan het ondergeschikt ma ken van de natuur aan de mens en zijn begeerten. De kerken moeten terug naar de bron, zich bezinnen op de funktie van de theologie en de gevol gen daarvan voor natuur en milieu. Anderzijds is het belangrijk dat de kerkelijke gemeenten en parochies wegen vinden om hun leden toe te rusten voor de taak en de opdracht die ieder te vervullen heeft. Het „heel de schepping" zalhanden en voeten moe ten krijgen door middel van een zo konkreet mogelijke diskussie. Hoe is de situatie in de eigen omgeving, wat valt er zelf en samen met anderen aan te doen Hulp van - en samenwerking met de milieubeweging is daarbij van groot belang. Voor een vruchtbaar verloop van aktiviteiten op milieugebied in ge meente en parochie is verder gericht informatiemateriaal nodig. Gelukkig verschijnt er de laatste tijd veel van dergelijk materiaal. Een lijst daarvanof het materiaal zelf is verkrijgbaar bij de Vereniging Goed Rentmeesterschap (VGR). Deze vereniging, opgericht in 1984, houdt zich nadrukkelijk bezig met het leggen van relaties tussen theologie en ekologie. Goed Rent meesterschap geeft informatie- en studiemateriaal uit, organiseert stu diedagen en -weekends en biedt een ontmoetings-plaats voor mensen uit verschillende kerken en kerkelijke or ganisaties. De VGR is gevestigd op het adres: Singelstraat 7 4461 HZ Goes Tel. 01100-11675 In maart 1988 kwamen de provincie en Rijkswaterstaat met een „Interimrapportage" naar buiten over de aanpak van ver vuilde waterbodems. Een echt beleid willen ze pas eind 1989 formuleren, dus voor diverse urgente problemen is die te laat. Intussen neemt de praktijk zijn eigen loop. Naast Hansweert ligt de oude uitgang van het Kanaal door Zuid-Beveland die moet worden volgestort. Reimerswaal en Rijkswaterstaat ruiken nu een kans om de vervuiling in de haven van Yerseke hier te begraven of mogelijk zelfs een paar centen te verdienen als ook andere ge meenten nog een plas vervuild slib kwijt moeten. Tot nu toe was berging op land en zo moge lijk zuivering een gezonder uitgangspunt... Tussen Sas van Gent en Ter- neuzen lopen grote schepen langzamerhand bijna uit het roer, omdat het Kanaal dichtslibt met troep waarvoor zelfs in de Westerschelde geen berging toegestaan wordt. De gemeente Terneuzen wil nu een grote berging op land aanleggen. Op zichzelf is dit een goede zaak (al kan men over de lokatie twistén), mits nu eindelijk de bronnen worden gesaneerd. Maar daarvoor is nog geen effek- tieve aanpak gevonden. De ZMF streeft er voort durend naar dat al dit soort zaken vanuit een heldere milieuvisie worden benaderdliefst eerst het vuile slib scheiden van het schonere zand, dan zuiveren of desnoods onder geïsoleerde en gekontroleerde omstandig heden opslaan. De landbouw is zich aan het heroriënteren. Overschotten en milieuproblemen beheersen de diskussie. Wat is de toekomst van het akkerbouwbedrijf in Zeeland Wordt het intensiever of extensiever, geïntegreerde akkerbouw of biologische akker bouw, zit er muziek in bosbouw of wordt er grond uit produktie genomen Wat is een gewenste en reële toekomst voor de landbouwbedrijven in Zeeland vanuit het oogpunt van natuur- en milieubelangen Daarover organiseert de landbouwwerkgroep van de ZMF een diskussieavond voor de geïnteresseerde achterban. De avond wordt gehouden op 6 oktober van 19.30 tot 22.00 uur in de Prins van Oranje te Goes. Over het thema zal Dolf Logeman, landbouwmede- werker van de Stichting Natuur en Milieu een inleiding houden. Daarna zal er volop gelegenheid zijn voor diskussie. Bovendien is er gelegenheid om zich op te geven voor een exkursie naar het proefbedrijf voor geïntegreerde akkerbouw te Nagele in de Noord- Oostpolder. Daar zijn, na 9 jaar experimenteren, belang wekkende resultaten behaald wat betreft de vermindering van chemische behandelingen, de stikstofgift, en de uiteindelijke financiële bedrijfsresultaten. Wie zich zorgen maakt over vervuiling van de waterbodems, stuit nogal eens op het probleem dat harde aanwijzingen voor de schadelijkheid daarvan heel schaars zijn. Er is eenvoudig nog nauwelijks onderzoek naar gedaan. De Dienst Getijde wateren (Rijkswaterstaat) heeft onlangs een effekt gevonden dat ondubbelzinnig door vervuiling van hetbodemslib lijkt te worden veroorzaakt. In een zone van 10 a 20 km rond havens zoals Galijns plaat en Yerseke hebben veel purperslakken een sexuele af wijking waardoor ze impotent worden. De vrouwtjes krijgen een penis en de mannetjes een kronkel in hun penis. Geen van beide kan daar iets mee. Purper slakken zijn slakken van onge veer 2 cm groot die algemeen in zoute wateren zoals de Ooster- schelde voorkomen. Ze leven door andere schelpdieren leeg te zuigen, na een gaatje in hun schelp geboord te hebben. Kleine roofdieren dus, die als zo danig een belangrijke schakel men in de voedselketens. Uit lite ratuurgegevens is ook de ver moedelijke veroorzaker van de imposex-afwijking bekend tributyltin, een stof die bij waterbodemonderzoek normaal niet eens in het meetprogramma zit maar een bestanddeel is van antifouling voor scheepsonder houd.

Wantij | 1988 | | pagina 7