B Een biologisch produkt anders Gezonder? Biologische produkten José Lemmen De natuurvoedingswinkel, biologische winkel, de reformafdeling in supermarkt of drogisteriju vindt er produkten die een sfeer om zich heen hebben van natuurlijker en gezonder. Soms blijft het bij een sfeer. Échte „biologische" produkten skoren daarentegen op een aantal punten hoger dan gangbare. Kwaliteitsmerken 'iologisch produkt" staat er op de verpakking. Wat kunt u daar van verwachten In de supermarkt niet veel daar wordt het te pas en te onpas op de produkten gezet. In de biolo gische ot natuurvoedingswinkel ga randeert het wel degelijk iets. Daar zijn voedingsmiddelen met het opschrift „biologisch" afkomstig uit de biolo- gisch-dynamische en ekologische landbouw. Twee landbouwmethoden waarin gestreefd wordt naar gezonde produkten en het zo veel mogelijk voorkomen van milieu-aantasting. *Biologische landbouwprodukten zijn geteeld in een omgeving die vol doet aan de wettelijke normen voor water-, lucht-en bodemkwaliteit. Daar wordt op gekontroleerd. *Groente en fruit van een biologisch landbouwbedrijf is zonder gebruik van chemisch-synthetische bestrij dingsmiddelenen kunstmest geteeld. Na de oogst worden ook geen che mische middelen gebruikt om bijvoor beeld de houdbaarheid of uiterlijke kwaliteit te verhogen. *Biologische produkten zijn nooit be straald. *Biologische melk en eieren zijn af komstig van dieren die voor het grootste deel biologisch geteeld voer krijgen dat geen chemische toevoe gingen als hormonen, konserverings- middelen e.d. bevat. *Aan verwerkte produkten zoals brood,jamen kaas wo rdengeengeur- kleur- en smaakstoffen of andere che mische middelen toegevoegd. De grondstoffen van deze produkten zijn biologisch geteeld. Reformprodukten - onder de merknamen Re forms en Zonnatura - mogen absoluut niet gelijkgesteld worden met biologische produk ten. Ze zijn in de meeste gevallen gewoon afkomstig uit de gangbare landbouw, inkiusief bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Zijn biologische produktep werkelijk gezonder dan produkten uit de gang bare landbouw en verwerkingsindu strie Een vraag die niet één-twee drie te beantwoorden is. Wel is er los van de gezondheidsvraag het een en ander over kwaliteitsverschillen te zeggen. Zo blijken bladgroenten als sla en spinazie die met kompost grootge- bracht zijn - zoals in de biologische teelt gebruikelijk is - minder nitraat te bevatten dan kunstmest-exemplaren, Nitraat kan in maag en speeksel om gezet worden tot nitiriet dat bij te hoge gehalteneen rol speelt in het ontstaan van kanker. Het overschot aan makkelijk op neembare meststoffen (kunstmest) remt de opname van andere stoffen door de plant. Het gehalte aan vita mine C en ijzer is daarom in biolo gische produkten vaak hoger. Dit geldt ook voor minder nuttige stoffen als zink en magnesium. Waar het smaak, houdbaarhe;d en stevigheid (droge-stofgehalte) van groenten en fruit betreft, komen biolo gische produkten over het algemeen beter uit de bus dan gangbare. Het gebruik van chemisch-syn thetische bestrijdingsmiddelen blijkt zijn sporen na te laten. In een onder zoek van de Keuringsdienst van Wa ren te Amsterdam bleek 25-50% van de gangbare produkten resten aan bestrijdingsmiddelen te bevatten, 2- 3% zat zelfs boven de wettelijke norm. Van de onderzochte biologische groenten en fruit was 93% volkomen vrij van bestrijdingsmiddelen. De rest bevatte slechts een zeer lichte be smetting. Het gebruik van geur-, kleur- en smaakstoffen in voedingsmiddelen is gebonden aan regels. We kunnen er vanuitgaan dat te schadelijke midde len niet gebruikt worden. Toch blijven de gevolgen van deze toevoegingen niet voor iedereen uit. Met name kin deren kunnen er allergisch voor zijn. Waarschijnlijk zit u nu nog steeds met de vraag hoe een echt biologisch pro dukt te herkennen is. Er worden op dit moment een drietal kwaliteitsmerken gebruikt. Binnenkort zal er een alge meen geldend keurmerk voor biolo gische produkten bijkomen. In ons volgende Wantij-nummer leest u er meer over. 4 Waar te koop In de volgende plaatsen in Zeeland is een bio logische winkel te vindenGoes, Hulst, Middel burg, Oostburg en Zierikzee. Biologische pro dukten kunt u ook kopen op de markt inAxel Breskens, Cadzand, Middelburg, Oostburg, Ter- neuzen en Zuidpolder.

Wantij | 1988 | | pagina 10