iologisch-dynamische principes hoven economisch helang Lou Walhout met medewerking van Harry Verkaart Een groot bord aan de provinciale weg van Serooskerke naar Oostkapelle wijst het pad waarlangs de Cultuur maatschappij Loverendale b.v. is te vinden. Vrijwel alle B-wegen op Walcheren zijn geasfalteerd, echter niet die naar „de Nederlandse pionier in de biologisch- dynamische landbouw". 't Kan bijna geen toeval zijnsmalle klinkers vormen de wegbedekking. De hofstede Ter Linde doemt na ongeveer één kilometer op, aan de linkerhand. Een mooi woonhuis staat aan de entree en daarachter een paar schuren. In één van de ruimten is een winkel gevestigd waar produkten van Loverendale verkrijgbaar zijnbrood, melk, kaas, banket diverse zuivelprodukten en ook een boekje over de geschiedenis van de onderneming60 jaar Loverendale, 1926-1986, De geschiedenis van een pionier in de biologisch-dynamische landbouw". De Cultuurmaatschappij Loverendale an de wieg van de Cultuurmaat schappij Loverendale staat de antro posofische beweging. Rudolf Steiner, de grondlegger van de antroposofie, i ield Pinksteren 1924 in Koberwitz bij Breslau een kursus onder de titel „geesteswetenschappelijke grondsla gen voor een vruchtbare ontwikke ling van de landbouw". Hij deed dat op verzoek van een aantal Duitse boeren. maakten zich zorgen over de terug lopende kiemkracht van het zaad, de achteruitgaande vruchtbaarheid van di bodem en een toename van ziekten bij gewas en vee. Steiner's lezingen sloegen aan bij de bioloog Ehrenfried Pfeiffer. Vooral de uitspraak van Stei ner dat „voor de geestelijke ontwikke- ling van de mens de kwalitatieve waarde van de voedingsgewassen van fundamentele betekenis is", inspireer de de Zwitserse biochemikus. Pfeiffer heeft zich zijn hele verdere leven be ziggehouden met uitwerking van de iologisch-dynamische landbouwme thode. De Domburgse grootgrondbe- 2tster MariaTak van Poortvliet (1871- 1936) was nauw betrokken bij de an troposofische beweging. Ze wilde de nieuwe vorm van landbouw introdu ceren op haar landerijen en vond Pfeif fer bereid als direkteur te fungeren. De akte waarbij de Cultuurmaat schappij Loverendale tot stand kwam, tsseerde 8 september 1926 de no taris. Juridisch en ook financieel was alles rond, maar de pachters van de boerderijen van Maria Tak van Poort vliet weigerden de nieuwe landbouw methode in praktijk te brengen. De ïitiatiefnemers zagen zich genood zaakt te wachten tot de pachtperiode was verstreken. De 3 hektare grote Jacobahoeve bij Oostkapelle kwam in het voorjaar van 1927 vrij. Het aantal /erwervingen" breidde zich de vol gende drie jaar sterk uitde 5 3 hek tare grote onderneming Pannehoeve in het Brabantse Dinteloord (1928), de tuinderij aan de Lepelstraat bij de hofstede Ter Linde (Oostkapelle), de villa Loverendale in Domburg met boomgaard en akkers, het 57 hektare tellende gemengde bedrijf Ter Linde en tenslotte Nieuwerkerke in Ame- muiden. „Zo kon al tastend", meldt het gedenkboekje, „met de ontwikke ling van de biologisch-dynamische methode worden begonnen, al duurde het ook enige jaren voor de uit Midden-Europa overgenomen werk wijzen waren aangepast aan de Zeeuwse omstandigheden". De kon takten met de grondleggers van de biologisch-dynamische landbouw ble ven bestaan. De villa Loverendale, met proefvelden en een laboratorium, on derhield nauwe banden met het Goetheanum in Dornach, het weten schappelijk centrum van de antropo sofische beweging. De Walcherse boeren en ook die in de rest van Ne derland keken met argwaan naar de biologisch-dynamische onderne ming. De belangstelling van deskun digen was groot, onder meer uit Enge land, Frankrijk, Egypte en de Verenig de Staten. Deze interesse ten spijt maakte de naamloze vennootschap de eerste tien jaar geen winst. De verlie zen namen zelfs van jaar tot jaar toe. De ekonomische krisis en de lage land bouwprijzen waren hier voor een be langrijk deel debet aan. De hofsteden Jacobahoeve en Nieuwerkerke moes ten van de hand worden gedaan. De Cultuurmaatschappij Loverendale, eind 1972 veranderd van een naam loze in eenbesloten vennootschap, be staat anno 1988 uit ondermeer de 105 ha grote boerderijen „Ter Linde" en „Termee" op Walcheren en het 130 ha grote bedrijf „De Steenen Muur", gelegen nabij Gorinchem. De Pan nehoeve in West-Brabant is een paar jaar geleden afgestoten. De onderne ming had geen melkquotum. Om de bodemstruktuur te verbeteren was rundvee nodig. Met meststieren alleen was het bedrijf niet rendabel te krijgen. De hoeve is verkocht aan de Suiker unie.

Wantij | 1988 | | pagina 15