Een totaal visie Principes Lou Walhout schrijft artikelen voor Wantij vanuit zijn interesse voor natuur en milieu in Zeeland. Harry Verkaart is werkzaam bij de Stichting Landschapsverzorging Zeeland en geïnteres seerd in alternatieve landbouw. De mannen zijn overtuigde antropo- sofen. Hans Dubbelaar merkt op, dat de biologisch-dynamische landbouw maar een klein onderdeel is van de antroposofische stroming en zeker niet het belangrijkste. De ideeën over opvoeding - vertaald in de vrije-school- beweging geneeskunde en kunst zijn van even zo groot belang. De antropo sofie geeft een totaalvisie op de samen leving. Hans Dubbelaar„Het moet in de mensen werken, 't moet vanzelf werken in het bewustzijn van de men sen, 'tmoet organisch groeien". De biologisch-dynamische landbouw ver schilt wezenlijk van de ekologische, die is gericht op het zo natuurlijk mo gelijk bedrijven van een agrarische onderneming. „De biologisch-dy namische boer maakt gebruik van de krachten om ons heen", legt Maarten Guépin uit. „We denken niet alleen in pure materie, maar onderkennen in vloed van planeten, de zon- en maan- werking. Kosmische krachten dienen 20 effektief mogelijk m.b.v. mest en plantenpreparaten de grond in te stromen om gezonde plantengroei te maken. Er worden geen kunstmest stoffen en bestrijdingsmiddelen ge bruikt. Hans Dubbelaar legt een ander accent en duidt op de kwanti tatieve i.p.v. kwalitatieve benadering van de overheid. De subsidierege lingen dragen ook die kiem in zich. Loverendalekomtgemiddeldop4500 kilo tarwe per hektare uit en een tra ditioneel bedrijf op 7000. Een paar biologisch-dynamische onderne mingen in Flevoland skoren hoger dan de traditionele. Dat heeft, volgens Dubbelaar, te maken met de maag delijkheid van de grond in dat gebied. De verkoopprijs van op Loverendale geproduceerde tarwe is iets hoger dan die van normale, niet veel hoger. Hans Dubbelaar wijt dat aan dat geringe be wustzijn van de Nederlandse Konsu- ment die gewend is maar een klein deel van zijn budget te besteden aan voed sel. De afzet blijft daardoor laag zodat de prijs niet naar beneden kan. Toch weet de Cultuurmaatschappij de weg naar de handel te vinden. Sinds de jaren dertig neemt zij de verwerking van eigen landbouwprodukten ter hand. Een bakkerij is in Oostkapelle gevestigd. Om de lijnen naar de markt in de Randstad te verkorten, is eind vorig jaar de Mannabakkerij in Zwa nenburg aangekocht. Het eerder genoemde trio is bo venal principieel. Het biologisch dy namische karakter staat bij hen hoger in het vaandel geschreven dan de kon- tinuïteit van het boerenbedrijf. Mocht die bij dreigende misoogsten ooit in gevaar komen, naar de chemiespuitzal in ieder geval niet gegrepen worden. Maarten Guépin vindt overigens dat dat risiko klein is. „De traditionele on dernemingen hebben", verklaart hij, „een eenvoudiger bouwplan. Onze kracht is de grote variatie, twaalf ver schillende gewassen". De biologisch- dynamische landbouw wint, ondanks de krisis in de veeteelt en de akker bouw, nauwelijks aanhang onder agra riërs. „De motieven om over te scha kelen zijn niet ekonomisch", maakt Hans Dubbelaar duidelijk. „Als een jonge boer besluit naar onze land bouwschool Warmonderhof te gaan, is daar wel een ander pro ces je aan voorafgegaan". -4

Wantij | 1988 | | pagina 17