Vindplaatsen Het belang van schimmels Hoewel het grootste deel van de in Zuid-Beveland gevonden soorten be hoort tot de plaatjeszwammen („met hoed en steel"), is het opmerkelijk dat uiteindelijk Kuijs' grootste liefde niet naar deze fotogenieke soorten is uit gegaan. Juist de voor een ongeoefen de kijker meestal onooglijke zakjes- zwammen (ascomyceten) hebben zijn belangstelling. Veel van deze soorten zijn slechts één of enkele millimeters groot en groeien op een onverwachte ondergrond zoals dode brandnetel stengels. gespeeld. Overigens komt hierbij de vraag hoe zeldzaam „zeldzaam" is om de hoek kijkenhoe vaak zal immers in februari in een hoop schuimaarde naar paddestoelen zijn gezocht Dat het leren kennen van de groei plaats een serie nieuwe vondsten kan opleveren, illustreert Auriculariopsis ampla, waaraan de Nederlandse naam „klein judasoor" werd gegeven. Deze zeldzaam geachte soort blijkt te groei en op de levende schors van popu- lieretakken, nu niet bepaald een plaats waar je „even" kunt gaan kijken. Door de kap van grote aantallen populieren op de dijken van Zuid-Beveland wer den veel takken bereikbaarbinnen het onderzoeksgebied zijn nu 17 vind plaatsen bekend. Geschubde inktzwam Een mykoloog kan overigens vrijwel overal iets van zijn gading vinden. Bos sen en parken zijn het rijkst aan soor ten, maar bij een inventarisatie levert een bezoek aan een kippenren of een halfverteerde mesthoop weer nieuwe soorten op. De meest bijzondere soort van het gebied is Fimaria ripensis, een ascomyceet, groeide op een oude koeievlaai. Deze slechts op enkele plaatsen in de wereld waargenomen soort werd door Chiel Jacobusse in de Yerseke Moer ontdekt en uiteindelijk in het Rijksherbarium te Leiden gede termineerd. Een andere opmerkelijke vondst was Kotlabaea deformis, een zeldzame ascomyceet die voordien nog pas één keer in Nederland was gevonden. In februari 1988 kwam deze soort over heel Zuid-Beveland verspreid voor in de hopen schuimaarde die aan de ran den van akkers lagen. Het vermoeden was dat de natte winter en relatief hoge temperaturen hierbij een rol hebben De kap van populieren heeft nog meer aan het rapport bijgedragen. Sinds 1983 volgt Kuijs de ontwikke ling van zwammen op enkele honder den populierestobben op de Haagdijk bij 's-Gravenpolder. Over de opeen volging van soorten in de loop der tijd (suksessie) is nog niet veel bekenddit onderzoek is dus nog meer pioniers werk dan de inventarisatie. De tussen tijdse resultaten (want het onderzoek gaat nog voort) van de eerste vijf jaar geven al aan dat er inderdaad sprake is van zo'n suksessie. Langzamerhand wordt steeds duide lijker dat paddestoelen een belang rijkere aanduider (indikator) kunnen zijn van bijzondere milieu-omstandig heden. Het onderzoek heeft dan ook terecht al een rol gespeeld bij de keuze van reservaatsgebieden. De laatste jaren verandert de pad destoelenflora van Nederland aan- Weidekringzv m toonbaar. Naast natuurlijke oorzak n speelt milieuvervuiling als zure regen daarbij waarschijnlijk een belangrijxe rol. Veel mensen zullen het verlies van enkele schimmels niet erg vinden. Veel bomen echter leven met speci fieke schimmels in en rond hun wor tels zonder deze kunnen ze niet (goed) groeien. Een goede kennis v. n het voorkomen van paddestoelen heeft dan ook een veel verder strek kend belang dan op het eerste gezic it lijkt. Daarbij is een grondige inven tarisatie als deze de eerste basis. Zoals bij een dergelijk grondig onderzoek te verwachten valt, vor men de tabellen met waarnemingt n per gebied de kern van het rapport. Toch is dit zeer verzorgde rapport ook voor een niet-kenner prettig leesbaar, omdat elk gebied kort beschrevc n wordt en de resultaten per gebied in een breder verband worden geplaatst. Ik kan het dan ook aanbevelen aan iedereen die eens wat meer wil weten van een onbekende groep planten naast de deur. De bedoeling was dat het onder zoek van Zuid-Beveland zo'n drie jaar zou gaan durenhet werden er (ruin zes. Ondertussen is Wim Kuijs be gonnen aan zijn veldwerk op Noord- Beveland ook op Schouwen heeft hij al meerdere malen gekeken. V e wachten ongeduldig op de volgende rapporten. W. D. J. Kuijs, De paddestoelen van Zuil- I Beveland, 201 p., met illustraties van N. Kuijs. Uitgegeven in eigen beheer. BestellenPlataanstraat 7,4462 TW Goes, tel. 01100-13543. Prijs f 12,50 5,80 ver zendkosten). Wim van Wijngaarden is ekologisch medewe ker bij de Provinciale Planologische Dienst.

Wantij | 1988 | | pagina 20