öc U rsus milieu-bij-huis voor herhaling vatbaar Nieuwsgierig Rode oortjes Aktief Karin van Herwaarden „Ik zou je de kursus milieu-bij-huis van harte aanbevelen. Je krijgt praktijk gerichte informatie, waardoor je thuis heel gericht milieuvriendelijk bezig kan zijn. Je gaat wat bewuster om met allerlei zaken, wat op den duur zijn effekt in het groot zal hebben". Dit enthousiaste antwoord geeft een oud-kursiste van onze eerste ZMF-kursus in Terneuzen op de vraag „Veronderstel dat je buurvrouw Truus jou om raad vraagt of zij zal deelnemen aan de kursus milieu-bij-huis". De kursus is dus voor herhaling vatbaar. Het komende jaar zal de ZMF er dan ook wederom mee op pad gaan in Zeeuws-Vlaanderen en op Noord- Beveland. En verder.... 17 IMF oor middel van praktische infor matie wil de ZM F kursisten handvaten aanreiken om milieu-risiko's in de eigen omgeving te kunnen beperken. Verbeter de wereld, begin bij jezelf, is de leidraad. De geboden informatie geeft antwoord op de vragen zoals ,welk wasmiddel is het minst milieu onvriendelijk Waar kan ik het beste met mijn lege batterijen naar toe en „welke instanties zijn er zoal als je mTeu-klachten hebt?" Dat het nooit praktisch genoeg kan zijn, leert de eerste ervaring met deze kursus. Altijd spannend, zo'n eerste kursus- avond. De deelnemers druppelen langzaam maar zeker binnen. Tijdens de kennismaking vertelt iedereen wat men uit deze kursus denkt te kunnen halen. De nieuwsgie righeid naar milieu-zaken is groot. Evenals de behoefte aan „basisken nisTenslotte willen de meesten ak- tier met elkaar aan het werk. In het ouderwetse „lessen afdraaien" heeft gelukkig niemand zin. Dit begin be- ooft veel. Op details na vindt men het een "vol maakt" programma „Alles zit erin af val, water, wasmiddelen, milieu-instan- :ies en een exkursie". Vooral de tweede bijeenkomst over voedsel en toevoegingen is een top per. Met rode oortjes neemt iedereen eraan deel. Als voorbereidend huis werk is een speurtocht gemaakt langs de schappen van een winkel naar keuze. Op zoek naar kant-en-klaar maaltijden, tussendoortjes, desserts en borrelhapjes. Vooral op jacht naar de kleur-, geur- en smaakstoffen en konserveringsmiddelen. Dat blijken er nogal wat te zijn. In de Engelse drop, knakworsten, huzarensalades en ijs- ke'szitten meer E-nummersdan ieder een aanvankelijkdacht. En hetzijn niet eens E-nummers zonder schadelijke bijwerkingen. Minder geslaagd vindt men de voor bereiding van een eigen aktiviteit. Al op de eerste kursusavond is er ver- afloop komen nog enkele aanwezigen bedanken„Het was een positieve avond, zonder voortdurend gezeur over wat we niet willen, maar met zoe ken wat we wél willen". Ook de kursisten zijn achteraf en- thousiastoverdezeavond.Maardeor- ganisatorische voorbereiding ervan had voor hen niet zo gehoeven.... De kursus is afgelopen. „En heeft het nog wat opgeleverd", is de veelvuldig gestelde vraag. Voor elke deelnemer staat als een paal boven water, thuis milieuvriende lijk verder te willen gaan bij alle dage lijkse wissewasjesde glasbak, reini gingsmiddelen, voeding en noem maar op. warring over de inhoud „Moeten we dan soms de straat op om met span doeken te demonstreren Na verloop van tijd wordt de be doeling duidelijker. De kursusgroep organiseert zelf een openbare avond over het gemeentelijk milieubeleid en de luchtverontreiniging in Terneuzen. De heren Christiaanse (hoofd Alge mene Zaken) en De Blaey (medewer ker Openbare Werken) worden uitge nodigd om hierover een inleiding te houden. De avond wordt geleid door enke le kursisten en verloopt perfekt. Na De kursusgroep op exkursie Een enkeling is warm gelopen voor de organisatie van scholings- en voor-lichtingsbijeenkomsten vooreen breder publiek. Het nut van gemeen telijke beleidsbeïnvloeding is voor hen in betekenis toegenomen. -4 Voor de kursus milieu-bij-huis die de ZMF in Zeeuws Vlaanderen geeft zijn nog aanmeldingen mogelijk. De kursus wordt gegeven in Hulst H et gaat om 6 bijeenkomsten op maandag-middag van 14.00-16.15 uur. We starten op 24 okto ber. Voor opgave of informatieZeeuwse Milieu federatie, José Lemmen, tel. 01100-28259.

Wantij | 1988 | | pagina 21